NTV

Afşin-Elbistan için 12 milyar dolarlık imza

Ekonomi

Türkiye ve BAE Afşin-Elbistan'da 12 milyar dolar yatırımla 8 bin MW'lik elektrik santrali yapımını içeren anlaşma imzaladı.

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında, Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin MW kapasiteli elektrik santrali yapımını içeren hükümetlerarası anlaşma imzalandı.

İşbirliği Anlaşması için Ankara'da düzenlenen törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, BAE Enerji Bakanı Mohamed Bin Dhaen Al Hamlı, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, BAE Enerji Şirketi TAQA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdulla Saif Al-Nuaimi ve ilgililer katıldı.

Söz konusu anlaşma kapsamında 12 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor. Bu yatırımlarla bölgeden toplam 85 milyon ton/yıl kömür, karşılığında da 45 milyar kWh/yıl enerji üretilecek.

Proje sayesinde yaklaşık 15 bin kişi istihdam edilecek, işletme döneminde ise yaklaşık 8 bin 500 civarında doğrudan istihdam sağlanacak.

Afşin-Elbistan Bölgesinde Linyit Kömürü Madenciliği ve Elektrik Üretimi Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Anlaşma''yla havzada B, C, D, E ve G sahalarında yeni santrallerin inşa edilmesi planlanıyor.

Hükümetin uzun süredir yeni santraller yapmak için görüşmeler sürdürdüğü Afşin-Elbistan Havzası, 4.4 milyar ton ile Türkiye'nin linyit rezervlerinin yaklaşık yüzde 40'ını barındırıyor. Havzada şu anda toplam kurulu gücü 2 bin 800 MW olan iki termik santral bulunuyor.

YILDIZ: ÇEVREYE ÖZEN GÖSTERECEĞİZ
Bu yatırım için iki ülkenin de siyasi iradesinin desteğinin sağlandığını kaydeden Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Bu aşamadan sonra teknik heyetler çalışacaklar... Afşin-Elbistan'da yüksek teknolojiyi kullanarak çevreye özen göstereceğiz" dedi.

Türkiye'de kömür tüketimi ve üretiminin 2012'de yüzde 5.1 arttığını kaydeden Yıldız, "Türkiye'de elektrik kurulu gücü 2012'de yüzde 8 arttı. Enerji sektörü, Türkiye'nin büyüme hızından daha hızlı büyüyor ve büyümeli" dedi.

'YATIRIM FIRSATLARINI KOLLAYACAĞIZ'
BAE Enerji Bakanı Al Hamli de, Türkiye'nin yatırım açısından kendileri için önemli olduğunu kaydederek, "Yeni sektörler ve yatırım fırsatlarını kolluyor olacağız" dedi.