NTV

ATSO Başkanı: 4 milyon turist kaybımız var

DHA

Ekonomi
antalya.jpg

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Rusya uçağı düşürüldükten sonra hazırladıkları rapora göre bu yıl turizmdeki zararın 3-4 milyar dolar tahmin edildiğini ve turist kaybının bugün itibariyle 4 milyon olduğunu açıkladı.

İlişkili Haberler

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Genç İşadamları Derneği'nin (ANTGİAD) konuğu oldu. Çetin, Rusya uçağı düşürüldükten sonra hazırladıkları rapora ilişkin ayrıntıları paylaştı.


AVRUPA'DAN DAHA İYİYİZ

ATSO Başkanı Davut Çetin ise Türkiye'de 1 milyon 200 bin işveren olduğunu, 25 yaş ve altında çok az girişimci olmasına karşın, 40 yaş altındaki 500 bin girişimciyle Türkiye'nin Avrupa'dan daha iyi durumda olduğunu söyledi.

UÇAK ANTALYA'YA DÜŞTÜ

7 Haziran seçimlerinin ardından çok ciddi terör olayları yaşandığını anlatan Davut Çetin, Rus uçağının düşürülmesiyle de 'Uçak Antalya'ya düştü' şeklindeki sözlerini hatırlattı. Rakamlarla da uçağın Antalya'ya düştüğünü herkesin gördüğünü kaydeden Davut Çetin, bir rapor hazırladıklarını ve buna göre en kötü senaryoda turizmde 3.5-4 milyar dolar zarar göründüğünü kaydetti.

TURİST KAYBI 4 MİLYON

Hazırladıkları bu raporu o dönem 'Antalya ekonomisi ne hale gelecek' diye korkudan açıklamadıklarını dile getiren Çetin, “Ne zaman açıkladık? Aradan 3-4 ay geçtikten sonra. Şu anda rapordaki en kötü senaryodan daha kötü durumdayız. Turist kaybımız bugün itibariyle 4 milyon. Turizm, Antalya ticaretinin yüzde 60'ını ilgilendiriyor. Hepimiz turizmle bir taraftan bağlıyız. Hiç bağlı olmayan yoktur" dedi.

HERŞEYE RAĞMEN EKONOMİ İYİ

Her şeye rağmen, Türkiye ekonomisiyle ilgili gelişmelerin çok kötü olmadığını söyleyen Çetin, “Darbe girişimi geçirmiş bir ülkenin şu anda geldiği nokta, gerçekten bana göre iyi. Bu kadar olay yaşamış, üstünden darbe girişimi geçmiş bir ülkede daha kötü senaryolar olabilirdi. Demek ki krizlere daha çok tepki verip, daha çabuk önlem alabiliyoruz ama artık bizim bu işleri konuşmamamız lazım. Şu anda en büyük sorunumuz Türkiye'nin dışarıdaki imajı. Bununla ilgili çok ciddi bir çalışma yapmamız gerekiyor. Kendimizi iyi ifade etmemiz gerekiyor" dedi.

DEDİKODU YAPMAYIN UYARISI

Davut Çetin, Antalya'da insanların sürekli 3-4 firmayla ilgili 'Bugün batıyor, yarın batıyor, ertesi gün batıyor, kredi almış, iflas erteleme almış, iflas etmiş' şeklinde dedikodular yaptığına da dikkat çekti. Firma sahipleriyle görüştüğünü ve "Yok öyle bir şey" yanıtı aldığını belirten Çetin, "Bu dedikodu kültüründen çıkarak, birbirimize destek olmamız lazım. Beraber ortak projeler yapmamız lazım. Antalya olarak maalesef hala dedikodu yapmakla meşgulüz. İyi yapanı paçasının altından çekmeyle meşgulüz. Artık biraz daha dönüp işleri nasıl geliştireceğimize bakalım. Birazcık daha dikkatli olmamız, dikkatli hareket etmemiz lazım" diye konuştu.

EN BÜYÜKLERE ÖDÜL

ANTGİAD üyelerinin sorularını da yanıtlayan Çetin'e, günün anısına Volkan Barutcu teşekkür plaketi takdim etti. Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde ANTGİAD üyesi Ali Bulut'un firması Yörükoğlu Süt ve Ürünleri adına Mali İşler Koordinatörü Emre Başar Çelebi'ye ve Türkiye'nin ikinci Büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan ANTGİAD üyesi Rüstem Kesgi'nin firması Ankutsan A.Ş. adına Rüstem Kesgi'ye tebrik plaketleri verildi. Yeni üyelere de üyelik belgeleri takdim edildi.

ETİKETLER