NTV

BES’te Otomatik Katılım Dönemi

Ekonomi R REKLAM

1 Ocak 2017’den itibaren 45 yaş altı çalışan herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil ediliyor.

Kamu ve özel sektörde çalışan ya da çalışmaya başlayacak kişilerin otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dâhil edildiği Otomatik Katılım'ın 1 Ocak 2017'de hayata geçmesiyle, sisteme 13 milyon kişinin katılması ve 10 yıllık dönemde 90 milyar TL'lik tasarruf oluşturulması bekleniyor.

ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, İtalya gibi birçok ülkede uygulanan Otomatik Katılım, ülkemizde de hayata geçtikten sonra emeklilik döneminde vatandaşa ikinci bir gelir imkânı sunacak.

Otomatik Katılım uygulamasında, her çalışan prime esas kazancının minimum %3’ü kadar birikim yapacak. Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki %25 devlet katkısının yanı sıra birikim yapmaları için bir defaya mahsus ek 1.000TL’ye de hak kazanacaklar.

Çalışanlar, işveren tarafından bireysel emeklilik planına dahil edilecek. İşverenin ise çalışmak istediği Bireysel Emeklilik şirketini seçmesi gerekiyor.

Otomatik Katılım uygulamasıyla ilgili merak edilenleri, fon büyüklüğünde sektör lideri olan AvivaSA, Sıkça Sorulan Sorular sayfasında yanıtlıyor. AvivaSA, Otomatik Katılım için özel oluşturduğu uzman saha ekibi, yaygın satış kadrosu,

özel kurumsal hizmet merkezi ile işverenlerin Otomatik Katılım’a geçiş sürecini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Detaylı bilgi için tıklayın!