NTV

Booking'in Türkiye faaliyetleri durduruldu

ntv.com.tr

Ekonomi

TÜRSAB'ın açtığı dava sonucu Hollanda menşeili online rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi. TÜRSAB Başkanı Ulusoy, rezervasyon yaptıranların mağdur olmayacağını söyledi.

İlişkili Haberler

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açtığı davada Hollanda menşeili Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetleri İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından tedbiren durduruldu.

TÜRSAB'ın web sitesinde yer alan açıklamaya göre, birlik tarafından birlik üyesi seyahat acentelerine karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde 2015'te açılan davanın bugünkü duruşmasında portalın, Türkiye'de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına ve bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu'na (BTK) yazı yazılması kararı da çıktı.

TÜRSAB; Rekabet Kurumu'na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com şirketinin "rekabete aykırı eylemlerinden" dolayı idari para cezasına çarptırılmasını sağladığını da hatırlattı. Booking.com'a 2,5 milyon liralık ceza verilmişti.

Portala BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor.

ULUSOY: REZERVASYON YAPTIRANLAR MAĞDUR OLMAYACAK

NTV yayınına katılan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy kararla ilgili şunları söyledi: "Acentalarımız tüketiciye karşı sorumluyken Booking.com sorumluluk almamaktadır. Burada tüketici yanıltılıyor. Yurtiçinde vatandaşın mağdur olmaması için gereken tedbiri almak mecburiyetindeydik. Tüketici en iyi fiyat garantisi reklamıyla yanıltılıyor. Hiçbir şekilde müşreti mağduriyeti yoktur. Yurtiçindeki müşteri mağdur olmayacak. Baskı uygulaması yapıyor. Oteller baskı altında. Booking.com komisyonları devamlı artırmıştır, bunu engellemiş olduk. Otelciler de memnun olacaklar. Komisyon baskısından ve ne olursa olsun satma anlayışından vazgeçiyor. Bir odadan yüzde 40-50 komisyon alınır mı? Rezervasyon yapmış olanlar mağdur olmayacaklar. Otelci arkadaşlar merak etmesin, otel odaları daha rahat satılacak. Böyle gaddar komisyon olmaz."

MAHKEME KARARI

İşte Hollanda menşeili Booking firmasının faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararı:

ETİKETLER