NTV

Dolar ne kadar? (19 Eylül 2016)

ntv.com.tr

Ekonomi
dolar55.jpg

Bayram tatilinin ardından gözler Merkez Bankası ve Moody's'in not değerlendirmesine çevirildi. Cuma gününü 2.98 civarında tamamlayan dolar/TL, bu sabah haftaya 2.97 seviyesinin üzerinde başladı.

İlişkili Haberler

Kurban Bayramı tatilinin ardından bugün piyasaların yeniden hacim kazanması beklenirken, bankacılar haftanın önemli gündem maddesinin ABD, Japonya ve Türkiye'deki merkez bankalarının faiz kararları olacağını her iki kararın da piyasalarda yön belirleyici olabileceğini belirtiyorlar.

Piyasalarda Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunun nasıl devam edeceği ve ne kadar süreceği de yakından takip ediliyor. Diğer taraftan ise kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başladığı kredi notu gözden geçirmesinin bir süre sonra tamamlanabilecek olması da özellikle cuma günleri piyasalarda baskı unsuru olarak ön plana çıkıyor. Cuma gününü 2.98 civarında tamamlayan dolar/TL güne 2,97'nin üzerinde başladı.

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) çarşamba günü açıklanacak faiz kararı ve perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının piyasaların ve dolar/TL'nin yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getirerek, teknik açıdan dolar/TL'nin 2,9850 seviyesinin önemli direnç, 2,9650 seviyesinin ise destek konumunda olduğunu kaydediyor.

Son açıklanan veriler ile Fed üyelerinin konuşmalarının ardından yarın başlayacak ve kararları çarşamba günü açıklanacak Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ilişkin faiz artırım beklentilerinin azaldığını ifade eden analistler, TCMB'nin ise sadeleşme adımlarına devam ederek faiz koridorunun üst bandını düşürebileceğini öngörüyor.

ETİKETLER