NTV

Fed kritik faiz kararını açıkladı

NTV Haber,Anadolu Ajansı,DHA

Ekonomi

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tuttu.

Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) eylül toplantısı sona erdi. İki gün süren toplantının ardından yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 3'e karşı 7 oyla aldığı bildirildi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Cleveland Başkanı Loretta Mester ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ise faizlerin yüzde 0,50-0,75 aralığına yükseltilmesinden yana oy kullanarak, muhalif tarafta yer aldı.

Üç üyenin faizleri sabit tutma kararına karşı çıkarak, Fed tarihindeki en güçlü muhalefetlerden birini göstermesi, FOMC toplantısının çetin tartışmalara sahne olduğu ve yetkililer arasındaki görüş ayrılığının derinleştiği şeklinde değerlendirildi.

Buna ilaveten, toplantının karar metninde, "Ekonomik görünüme ilişkin yakın vadeli riskler aşağı yukarı dengelenmiş gözüküyor" ifadesine yer verilmesi, Fed'in yakında faiz artışına gideceğine yönelik sinyallerden biri olarak yorumlandı.

FED EKONOMİK TAHMİNLERİNİ GÜNCELLEDİ

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed yetkilileri, bu yılki ortalama büyüme tahminini yüzde 2,0'den yüzde 1,8'e indirdi. Fed'in gelecek iki yıla yönelik büyüme beklentisi yüzde 2'de sabit bırakılırken, ilk kez açıklanan 2019 projeksiyonu yüzde 1,8 olarak belirlendi.

Öte yandan, bu yıla ilişkin ortalama enflasyon beklentisini yüzde 1,4’ten yüzde 1,3’e çeken Fed, gelecek iki yıla ilişkin beklentilerini ise değiştirmeyerek, sırasıyla yüzde 1,9 ve yüzde 2,0’de sabit tuttu.Tabloya yeni eklenen 2019 enflasyon beklentisi ise yüzde 2 oldu.

Aynı zamanda, Fed’in 2016 ve 2018 yıllarına yönelik çekirdek enflasyon beklentileri revize edilmeden sırasıyla yüzde 1,7 ve yüzde 2'de bırakılırken, 2017 projeksiyonu yüzde 1,9'dan yüzde 1,8'e çekildi. Fed'in 2019 çekirdek enflasyon beklentisi ise tıpkı manşet enflasyon gibi yüzde 2 seviyesinde açıklandı.

Fed, ayrıca ortalama işsizlik oranı beklentisini bu yıl için yüzde 4,7'den yüzde 4,8'e yükseltirken, 2017 için yüzde 4,6’da sabit bıraktı ve 2018 beklentisini yüzde 4,6’dan yüzde 4,5’e indirdi. Banka, işsizlik oranının 2019'da ise yüzde 4.6'da denge bulacağını öngörüyor.

FED YETKİLİLERİ BU YIL BİR FAİZ ARTIŞI BEKLİYOR

Piyasaların Fed'in projeksiyonlarında en çok dikkat ettiği "noktasal grafik", FOMC üyelerinin faiz oranına yönelik beklentilerini de düşürdüğünü gösterdi. Buna göre, 17 FOMC üyesinin 2016 sonuna ilişkin faiz oranı beklentisinin ortalaması yüzde 0,9'dan yüzde 0,6'ya indirildi.

Bu beklenti, Fed’in kalan son iki toplantısından birinde faiz artışı yapılabileceğine işaret ediyor. Piyasa aktörleri, faiz artışının başkanlık seçimleri dolayısıyla kasım değil aralık toplantısında yapılacağını öngörüyor.

PİYASALAR FAİZ KARARI VE PROJEKSİYONLARI FİYATLIYOR

Fed'in faizleri sabit tutma kararı öncesinde 1,1158 seviyesinde seyreden avro/dolar paritesi, şu sıralar 1,1168'e çıktı. Dolar/TL paritesi ise uluslararası piyasalarda 2,9735'ten 2,9694’e geriledi.

Altının ons fiyatı kararlar takiben 1.325,95 dolardan 1,330 dolara yükselirken, ABD 10 yıllık devlet tahvili faizi yüzde 1,70’den yüzde 1,67’ye indi.

Açıklama öncesi sınırlı artışla işlem gören ABD borsaları, toplantının karar metnini takiben fazla değişmedi. Şu sıralar, Dow Jones Endeksi yüzde 0,16, S&P 500 Endeksi yüzde 0,26, Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,18 yükselişle işlem görüyor.

Brent tipi ham petrolün varil başına fiyatı ise 46,77 dolardan 46,80 dolara yükseldi.

Küresel yatırımcılar, şu andan itibaren Fed Başkanı Janet Yellen'in düzenleyeceği basın toplantısına odaklandı. Faiz kararını değerlendirecek Yellen'in, gelecek ik toplantıya ilişkin açıklamaları dikkatle takip edilecek. 

FED BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Fed Başkanı Janet Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) faizleri sabit tutma kararını takiben basın toplantısı düzenledi.

FOMC üyelerinin faiz artış zeminin güçlenmesine rağmen daha fazla veri için beklemeyi tercih ettiğini belirten Yellen, bu kararın Amerikan ekonomisine yönelik güven eksikliği şeklinde algılanmaması gerektiğini vurguladı.

Yellen, "Fed'in ülke ekonomisinin kaydettiği ilerlemeden ve iş gücü piyasasının güçlü performansından memnuniyet duyduğunu" ifade ederken, "Ekonomik büyümedeki toparlanma ve iş gücü piyasasında süregelen iyileşme politika faizini artırma zeminini güçlendirdi. Ayrıca, FOMC ekonomik görünüme ilişkin risklerin aşağı yukarı dengelendiğine karar verdi." diye konuştu.

"BİR FAİZ ARTIŞI BEKLİYORUM"

Kademeli ve temkinli parasal sıkılaşmanın potansiyel şoklara karşılık verilmesine yardımcı olacağını savunan Yellen, FOMC üyelerinin faiz beklentilerinin bu görüşle uyum gösterdiğini belirtti.

Yellen'in basın toplantısından önce yayınlanan ekonomik projeksiyonlar, FOMC üyelerinin bu yıl bir, gelecek yıl ise iki kez faiz artırılmasını öngördüğünü ortaya koymuştu.

Yellen, bu beklentileri anımsatarak, "Fed üyelerinin çoğu bu yıl bir faiz artışının uygun olacağını öngörüyor. Ben de iş gücü piyasasındaki iyileşmenin mevcut durumunu koruması ve ekonomiyi raydan çıkaracak büyük bir risk gelişmemesi halinde bunu görmeyi bekliyorum" diye konuştu.

"EKONOMİDE AŞIRI ISINMA RİSKİ YOK"

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fed Başkanı Yellen, Fed'in faiz artırmamak için mazeret aradığı yönündeki eleştirilerine şöyle karşılık verdi:

"İş gücü piyasası birçok FOMC üyesinin tam istihdam olarak kabul ettiği seviyeye ulaştı ancak daha önce de belirtiğim gibi emek kullanımına yönelik diğer göstergeler yılın başından bu yana çok değişmedi. Bu kötü haber değil çünkü iyileşen emek piyasasının daha fazla insanı çektiğini gösteriyor. Piyasanın işsizlik oranını düşürmeden daha fazla insanın geri dönmesini sağlama kapasitesi sevindirici. Dolayısıyla iş gücü piyasasında şu an ekonomide aşırı ısınmaya işaret eden bir durum yok." Yellen, ayrıca enflasyonun hala Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyrettiğini hatırlattı.

"GÖRÜŞ AYRILIĞI SANILDIĞI KADAR BÜYÜK DEĞİL"

Üç FOMC üyesinin faizleri sabit tutma kararına muhalefet etmesini de yorumlayan Yellen, bankanın yetkilileri arasındaki görüş ayrılığının sanıldığı kadar büyük olmadığını vurguladı.

Yellen, FOMC'deki herkesin ekonominin ilerleme kaydettiği ve kademeli faiz artışına devam edilmesi konularında hemfikir olmasına karşın zamanlama konusunda fikir ayrılıkları yaşanmasının doğal ve yararlı olduğunu vurguladı.

Fed Başkanı Yellen, bir başka soru üzerine, finansal piyasalara yönelik risklerin ılımlı düzeyde olduğunu ve varlık fiyatlarının normal seviyelerde seyrettiği değerlendirmesini yaptı. 

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin Fed'in kararlarını etkilemeyeceğinin altını çizen Yellen, kasım ayı FOMC toplantısının "canlı" olacağını sözlerine ekledi. 

Fed'in para politikalarını belirleyen FOMC'nin yıl bitmeden düzenlenecek iki toplantısının tarihleri 1-2 Kasım ve 13-14 Aralık. ABD'de başkanlık seçimleri ise 8 Kasım'da yapılacak. 

ETİKETLER