NTV

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Çok geç olabilir

Anadolu Ajansı

Ekonomi
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, iklim değişikliğinin ileride küresel ekonomik istikrar için risk oluşturabileceği uyarısında bulundu.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, ülkenin başlıca sigortacılık merkezlerinden Lloyd's of London'da konuşma yaptı.

Carney, iklim değişikliğiyle ilişkili felaketlerin tüm dünyada mali kayıpları artırdığını belirterek, ileride oluşabilecek daha olumsuz senaryolardan korunmak için gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Carney, "1980 yılından beri iklimle ilişkili doğal felaketlerin sayısı üç kat artış kaydetti. Bu iklimsel gelişmelerden kaynaklı sigorta zararlarının ise enflasyona göre güncellenmiş hacmi 1980 yılından bu yana yıllık ortalama 10 milyar dolardan, son on yıl içerisinde 50 milyar dolara yükseldi.

İklim değişikliğinin şu anda oluşturduğu zorluklar, ileride olabileceklerin yanında hafif önemde. İleriyi görenler konut sektörü, göç, politik istikrar, gıda ve su güvenliği gibi alanlarda daha büyük küresel etkilerin oluşabileceğini öngörüyor" ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomik istikrarın devam ettirilmesi için iklim değişikliği riskinin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Carney, "Diğer bir deyişle, iklim değişikliği finansal istikrar için belirleyici konu haline geldiğinde, artık çok geç olabilir" dedi.

ETİKETLER