NTV

Parlayan yıldız Kağıthane

Ekonomi

İstanbul’un tarihi semtlerinden Kağıthane, eski sanayi bölgesi imajını terk ederek, yepyeni bir kimliğe bürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kağıthane Belediyesi, bölgeye ilişkin planlama çalışmalarını tamamlarken özel sektörde yeni projelere start vermeye hazırlanıyor. İnşaat şirketleri Cendere Vadisi üzerinde yer alan eski fabrika alanlarını satın alıyor ya da arsa sahipleriyle kat karşılığı anlaşıyor. Yakın bir gelecekte Kağıthane nitelikli konut, ofis ve alışveriş merkezi projeleriyle, ticaret, kültür, sanat, spor, festival ve fuar merkezine dönüşecek.

GÖZDE YATIRIM ALANI
Hürriyetemlak'ta yer alana habere göre; Büyükdere-Maslak aksında yükselen gökdelenlerin gölgesinde kalan Kağıthane ulaştırma yatırımlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. İstanbul'un merkezinde yer almasına rağmen ulaştırma ve alt yapı yatırımlarının eksikliği nedeniyle ikinci planda kalan Kağıthane, artık gözde yatırım alanına dönüştü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin(İBB) 7 Tepe'ye 7 Tünel projesi kapsamında inşa ettiği Dolmabahçe-Kağıthane tüneli kısa bir süre içinde açılacak. Kağıthane'nin metroyla Beşiktaş ve Metris'e bağlanması planlanıyor. Levent-Maslak metrosu Seyrantepe üzerinden ilçeye ulaşacak. Devam eden yatırımlar arasında ise Cendere Yolu'nun genişletilmesi ve Zincirlidere - Levazım otoyol tünel projesi bulunuyor. 1916 yılında inşa edilen 62 kilometre uzunluğundaki Haliç-Karadeniz Sahra Hattı’nın 100 milyon liralık bir maliyetle tekrar hayata geçirilmesi projesi, Kağıthane’ye değer katacak projelerden bir diğerini oluşturuyor. Bunun dışında 214 bin 708 metrekarelik alana sahip “Cendere Vadisi” özel proje alanı ilan edilerek, sosyo-kültürel merkez olarak tasarlanmakta. Proje alanı içerisinde 74 bin metrekarelik bir alan, kültür tesislerine, 28 bin 255 bin metrekarelik alan ise ticari ünitelere tahsis edilmiş durumda. Bu nedenle yakın bir zamanda Kağıthane’nin kaliteli konut, ofis, alışveriş merkezi projeleri ile ticaret, kültür ve fuar merkezine dönüşeceği öngörülüyor. 

ESKİ FABRİKA BİNALARI REZİDANS OLUYOR
Kağıthane'de yaşanan dönüşümünün bir ayağını da, işlevini yitiren ya da taşınan fabrikaların yerine inşa edilecek yeni projeler oluşturuyor. İstanbul'un nitelikli ofis ihtiyacının bir bölümü Kağıthane'deki eski fabrika alanlarına inşa edilecek ofis projeleriyle karşılanacak. Diğer yandan kimi yatırımcılarda konut ve alışveriş merkezi yatırımları için kolları sıvamış durumda. Geçmişte bölgede faaliyet gösteren Polisan, Hasel Halı, Ege Kimya fabrikaları ve mermer atölyeleri yeni yerlerine taşınırken, faaliyet gösteren sınırlı sayıdaki tesisinde yakın zamanda boşaltılması bekleniyor. Tefken-OZ Gayrimenkul tarafından inşa edilecek ofis projesi, Dap Yapı tarafından eski Polisan fabrikası yerine yapılacak rezidans ve ofis projesi, Enyapı tarafından Kağıthane merkezde yer alan mermer atölyelerinin yerine yapılacak AVM projesi ile Sur Yapı’nın Hayat Kimya'ya ait arsaya inşa edeceği AVM projesi… bu türden projelerin birkaçını oluşturuyor.

YENİ PROJELER
Tefken-OZ (Kağıthane Ofis Park Projesi): A Sınıfı ofis kompleksi olarak tasarlanan Kağıthane Ofis Park Projesi, 9 adet bloktan oluşuyor. Konsepti ve mimari uygulama projesi Emre Arolat tarafından hazırlanan proje, yaklaşık 15 bin metrekare arsa üzerinde toplam 55 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip. Projede, zemin üstü 4 ila 7 katlı bloklar bulunuyor. Ofis katlarının büyüklüğü ise 550 ile bin 500 metrekare arasında değişiyor. İnşaatına başlanan projenin Aralık 2010'da tamamlanması öngörülüyor.
Yatırım değerinin yaklaşık 100 milyon dolar olan proje bünyesinde oluşacak yaklaşık 35 bin 200 metrekare kiralanabilir alan bulunuyor. Yüzde 15’lik kısmının satışa çıkarıldığı projede yer alan ofislerin metrekare satış fiyatının 3 bin 500 olduğu belirtildi.

Sur Yapı (Alışveriş Merkezi Projesi): Sur Yapı, bu yıl içinde Hayat Kimya'ya ait olan ve detarjan deposu olarak kullanılan 13 bin 152 metrekarelik arsaya alışveriş merkezi inşa edecek. 75 bin 321 metrekare inşaat alanına sahip projede 43 bin metrekarelik alışveriş merkezi, 3 bin 500 metrekarelik market ile 31 bin 980 metrekarelik otopark bulunuyor. Kiralanabilir alan ise 29 bin 697 metrekare olacak

Enyapı (Alışveriş Merkezi Projesi): Enkay Group iştiraki Enyapı da Kağıthane'nin merkezinde bir alışveriş merkezi projesi için hazırlık yapıyor. Proje, üzerinde mermer atölyelerinin bulunduğu 5 ayrı parselden oluşan yaklaşık 10 dönümlük bir arazi üzerinde yükselecek.

Dap-Yapı-Polisan: Polisan’ın Kağıthane’deki eski boya fabrikasının olduğu 14 bin metrekare büyüklüğündeki arazide iki rezidans kulesi yapacak olan Dap Yapı, bu projeyle A sınıfına hitap etmeyi planlıyor.

Sinpaş: Şirket, Kâğıthane'de de Dap Yapı ile Polisan'ın ortaklaşa proje geliştireceği eski Polisan Fabrikası’nın yanında kendi arsalarına ticari gayrimenkul projesi geliştirecek. Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, “Bu arazi üzerinde 12 adet izbe yapı var, bunlarla anlaşmaya vardık. Kiracı tahliye taahhütnameleri hazırlandı. Anıtlar Kurulu'nun bölgenin imar planlarına şerh koyması üzerine planlar revize ediliyor. Bu çalışmalar bitince burada da yatırıma başlayacağız" dedi.

Efektif Gayrimenkul: Gayrimenkul sektörüne geçen yıl Kağıthane'deki Blox Haliç projesiyle adım atan Efesan Group bünyesinde faaliyet gösteren Efektif Gayrimenkul, Kağıthane'de 10 ayrı yatırım daha gerçekleştirecek. Önümüzdeki 5 yıl içinde bölgede konut, alışveriş merkezi ve rezidans yatırımı yapacaklarını belirten Efektif Gayrimenkul'ün Genel Müdürü Cem Dolunay, 10 ayrı yatırımın maliyetinin 1 milyar doları bulacağını söyledi. Kağıthane'de çok büyük çaplı arsaların bulunmadığını kaydeden Dolunay, bu nedenle yapacakları projelerin de butik ve konsept projeler olduğunun altını çizdi.

Beşler Sucuk: Firmanın, Silivri’de 20 milyon dolarlık bir yatırımla kurduğu yeni tesisin 2010 yılında devreye girmesi ile birlikte 1950’li yıllardan buyana Kağıthane’de üretimine devam eden 15 dönüm üzerine kurulu olan şu anki fabrikanın arazisine ise rezidansa projesi planlanıyor.
Yaklaşık 50 milyon dolara mal olması beklenen proje için ismini vermediği bir inşaat firması ile görüştüklerini belirten Beşler Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ayman, “Mevcut fabrikanın yerine altı üç katlı bir alışveriş merkezi üstü de 25 kattan oluşacak bir rezidans projesi planlıyoruz. Bu konuda görüştüğümüz inşaat firması ile anlaşmak üzereyiz. Yakında bu projeyi kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. 

TARİHİ DEMİRYOLU HATTINDA CANLANMA
3D kapsamındaki diğer önemli bir projelerden birisi de tarihi “Haliç-Karadeniz Sahra Hattı”. İstanbul'da 1’inci Dünya Savaşı yıllarında Harbiye Nazırı Enver Paşa'nın emriyle kente kömür taşımak için kurulan ve Haliç'in kıyısındaki Silahtarağa'dan başlayıp, Karadeniz kıyısındaki Ağaçlı'ya kadar ulaşan 62 kilometrelik "Haliç-Karadeniz Sahra Hattı" yeniden canlandırılıyor. 40 yıl hizmet veren demiryolu hattı üzerindeki seferlere, 1956'da nokta kondu. Lokomotif ve vagonlar Gelibolu'ya gönderilirken, 62 kilometrelik hat üzerindeki raylar ve ahşap köprüler söküldü. Aradan geçen zaman içinde unutulmaya yüz tutan demiryolu hattı, tarihçi Mert Sandalcı ve Prof. Dr. Emre Dölen'in girişimleriyle yeniden hatırlandı. Hattın yeniden canlandırılabilmesi için Kâğıthane Belediyesi, ardından da İstanbul Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Anıtlar Kurulu'na da demiryolu hattının tescil edilmesi için başvuru yapıldı. Proje için İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi'nde 40 kişilik bir ekip çalışıyor. Haliç-Karadeniz Sahra Hattı’nın 2011'de hizmete sokulması planlanıyor.

Hat, hem nostaljik-turistik özellik taşıyacak, hem de işlevsel alternatif bir ulaşım yolu olacak. Tarihte hat üzerinde 9 istasyon yer alıyor. Günümüzde bunlar yeniden inşa edilecek. Demiryolunun içinden geçtiği 7 kilometrelik ormanlık alan safari park olarak düzenlenerek turizme kazandırılacak. Park içinde hayvanat bahçesi olacak. Değişik noktalarda mahalle ve köy havasını verecek düzenlemeler yapılacak. Alışveriş merkezleri ve konaklama imkanları sunulacak. Toplam 62 kilometrelik bir alanı kapsayan bu projenin maliyeti 60 milyon dolar. Safari Parkla birlikte projenin toplamda 100 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Haliç-Karadeniz Sahra Hattı, 1914'te Haliç'in Kâğıthane'yle birleştiği noktada Silahtarağa Elektrik Santralı yapılmıştı ve çalıştırmak için kömüre ihtiyaç vardı. İngiltere'den ve Zonguldak'tan gemilerle kömür geliyordu ancak savaş sırasında deniz yolu artık güvenli değildi. İstanbul'u karanlıktan kurtarmak için Karadeniz'deki Ağaçlı'daki linyit kaynaklarına ulaşılması gerekiyordu. İşte bu yıllarda Silahtarağa'ndan başlayarak Ağaçlı'ya kadar uzanan dekovil (Ray aralığı 60 santimetre veya daha az olan, arabaları buhar, hayvan veya insan gücüyle yürütülen küçük demiryolu) tren yolu projesi devreye sokuldu.

Hattın Kağıthane-Ağaçlı arasındaki ilk bölümünün inşasına 1 Şubat 1915’te başlandı. Bu bölüm 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak, Temmuz 1915’te hizmete girdi. Demiryolu’nun Kemerburgaz’da ayrılan Kemerburgaz-Çiftalan hattının inşasına ise 30 Haziren 1916’da başlandı. Bu bölümün ise 26 Aralık 1916’da faaliyete geçti. Tren yolunun inşaatında Yeşilköy’deki Şömendifer Alayı ile Çorlu Amele taburları görev aldı.