Şimşek: Artık sabrımız tükeniyor

DHA

Ekonomi
mehmet şimşek reform130316.jpg

Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ilişkin konuşan Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Yarım yüzyılı aşkındır bekleme salonunda bekliyoruz. Artık sabrımız tükeniyor” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 13. Yalta Avrupa Strateji Yıllık Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Ukrayna’da açıklamalar yaptı.

Toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Şimşek, “Türkiye’nin AB ile 1963’ten beri ortaklık anlaşması var. Yarım yüzyılı aşkındır bekleme salonunda bekliyoruz. Artık sabrımız tükeniyor” dedi.

Türkiye’nin AB üyeliği için tüm reformları hayata geçirdiğini belirten Şimşek, “Avrupa ile birkaç yüzyıllık bağlarımız var. Bize para ya da yardım gerekmiyor, sizle sıkı bağlarımız olsun istiyoruz. Avrupa’nın Türkiye ile ilişkilerinde samimi olmasını diliyorum" diye konuştu.

Türkiye-Rusya ilişkilerine de değinen Başbakan Yardımcısı, “Rusya ile ilişkileri normalleştirme sürecindeyiz. Uçak olayının yaşandığı 24 Kasım öncesine geri dönmek istiyoruz. Bu, Batı'dan Doğu'ya dönüş anlamına gelmiyor. Türkiye, Batı’ya yakınlaşma ve Avrupa'ya entegre olma yönündeki politikasını değiştirmedi" dedi.

ETİKETLER