Süper Lig'de her maç 1,1 milyon euro

ntv.com.tr

Ekonomi
süperlig.jpg

Süper Lig yıllık 360 milyon euroluk yayın geliriyle Hollanda, Polonya ve Portekiz liglerini geride bırakıyor. İngiltere'de ise maçların sadece 1 dakikası için 155 bin euro ödeniyor.

İlişkili Haberler

Spor Toto Süper Lig, yayın gelirinde Fransa, İtalya, Almanya'ya yaklaşıyor.

KPMG'nin araştırmasına göre, Avrupa’nın en önemli liglerinin yer aldığı karşılaştırmada Süper Lig; İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa’dan sonra en çok maç yayını geliri elde eden 6’ncı lig oldu.

Yıllık 360 milyon euroluk bir anlaşmayla yayın hakları satılan Süper Lig’in bir maçı 1 milyon 111 bin euro karşılığında televizyonlara yansıyor.

Bu gelirden aslan payını üç büyük kulüp alırken, lig sonundaki sıralama da dağılımda önemli rol oynuyor.

SÜPER LİG'DE GELİR HOLLANDA'NIN 4,5 KATI

Türkiye düzeyindeki Avrupa liglerinin yayın hakları ile Süper Lig arasında uçurum var. Örneğin Hollanda Ligi 12 yıl süreyle 960 milyon euro karşılığında satılmıştı. Türkiye Süper Ligi’nden yaklaşık 4,5 kat daha az kazanan Hollanda kulüplerine yılda ortalama 80 milyon euro ödeniyor.

Portekiz Ligi’nde ise havuz sistemi bulunmuyor. Bu nedenle Porto, Sporting Lizbon, Benfica gibi kulüpler senede yaklaşık 40’ar milyon euro kazanıyor. Ancak diğer küçük kulüpler bu gelirin yanına yaklaşamadığı için takımlar arasındaki uçurum büyüyor. Polonya Ligi’nin yayın hakları için de yıllık 34 milyon euroluk bir anlaşma yapılmıştı. Bu rakamlar alt alta yazıldığında bile bir Süper Lig etmiyor.

PREMIER LİG'İN 1 DAKİKASI 155 BİN EURO

“Futbolun beşiği” olarak kabul edilen İngiltere Premier Lig’nin 1 yıllık yayın hakkı için kulüplere 2,4 milyar euro ödeniyor. İngiltere’deki maçların 1 dakikası 155 bin euro gibi uçuk bir bedel karşılığında yayımlanıyor.

İspanya Ligi de yıllık 983 milyon euroluk bir anlaşma sonucunda ekranlara yansıyor. İtalya Ligi ise yeni sözleşme çerçevesinde 945 milyon euro karşılığında yayımlanıyor. En önemli yüzü Zlatan İbrahimovic’i kaybetse de Fransa Ligi’nin değeri 727 milyon euro. Bundesliga’nın yayın hakları için ise 628 milyon euro ödeniyor. Türkiye 360 milyon euro değerindeki anlaşmayla Avrupa devlerinin hemen arkasında yer alıyor.

ETİKETLER