NTV

Tara: Hükümet gölge etmesin, güneş görelim

Ekonomi

Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara 10 yıl sonra ilk kez CNBC-e'ye konuşarak, "Hükümet bizi sevsin, takdir etsin, bürokrasiden kurtarsın. Gölge etme başka ihsan istemem. Gölge etmesin, bol bol güneş görelim" dedi.

Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara 10 yılın ardından ilk kez gazetecilerin önüne geçti ve ENKA Vakfı’nın ve holdingin planlarını açıkladı.

Türkiye’nin mesleki ve teknik eğitim veren ilk ve tek ücretsiz özel okulu Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin açılışının ardından CNBC-e'ye konuşan Şarık Tara, mesleki okul açmaya devam edeceklerini belirtti ve Doğu Anadolu’da bu alanda yatırım düşündüklerini söyledi. Tara, geçmişte üniversite kurmak istediğini ancak bu kararından vazgeçtiğini belirtti.

Enka Vakfı Başkanı Şarık Tara, İstinye’deki ENKA Okulları’nın yanındaki Atıcılık Poligonu'nun kamuya ait arsasını satın alarak üniversite kurmayı planladığını fakat bu kararından vazgeçtiğini anlattı.

Tara, "Üniversite düşünmüyorum. Çok uğraştım. Atıcılık Poligonu arsasını vermediler. Atıcılık Poligonu üniversiteden daha kıymetliymiş. Üniversite ile birlikte modern bir poligon yapacağımı söyledim. Kabul etmediler. Ben de vazgeçtim" dedi. Tara, herkesin üniversite kurduğunu da belirterek, kapsamlı bir lise kurmanın çok daha zor olduğunu söyledi.

'BOL BOL GÜNEŞ GÖRELİM'
Şarık Tara, ekonomide işlerin yolunda gittiğini ancak Türkiye’nin performansının çok daha iyi olabileceğini vurguladı. Tara’ya göre bürokraside aksaklıklar yaşanıyor ve bu durum yatırımcının keyfini kaçırıyor. Tara, Türkiye’nin büyük ölçekli yatırımlara ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek Aliağa’da kömüre dayalı bir elektrik santrali planladıklarını ve 3,5 yıldır izin beklediklerini hatırlattı. Tara bir yatrımcı olarak hükümete şöyle seslendi:

"Hükümet bizi sevsin, takdir etsin, bürokrasiden kurtarsın. Başka bir şey istemiyoruz. Gölge etme başka ihsan istemem. Gölge etmesin, bol bol güneş görelim".

'ENERJİDE ROTAMIZ BALKANLAR'
ENKA'nin planlarına ilişkin bilgi de veren Tara, Türkiye’de planladıkları Aliağa Santrali'ne izin çıkmaması halinde rotayı yurtdışına çevireceklerini belirtti.

Tara, Balkanlardan ve Rusya'dan yatırımcıların enerji sektöründe kendilerine yatırım daveti yaptıklarını belirterek, Kosova ve Karadağ’da elektrik santrali inşa etmek istediklerini söyledi. Tara farklı sektörlere girme planları olmadığını ifade ederek, "Bildiğimiz işlerde büyümeye devam edeceğiz. Enerjiyi çok iyi biliyoruz" dedi.