Adnan Menderes vefatının 55. yılında anıldı

Anadolu Ajansı,İHA

27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın ölümlerinin 55. yılında Anıt Mezar'da düzenlenen anma programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 • 1

  Eski Başbakan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam edilişlerinin 55. yılı nedeniyle Topkapı'daki Anıt Mezar'da anma töreni düzenlendi.
 • 2

  Anma törenine katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı konuşmada, "27 Mayıs'ta açılan parantezi bu millet 15 Temmuz'da asil bir şekilde kapattı" dedi.
 • 3

  Süleyman Soylu, "Bugün sözlerin cümlelerin hal dilinin ortaya konulduğu resmin ortaya konduğu gündür. 1960 darbesi yapılmadan önce, yapıldıktan sonra orada eziyet edilenler aslında sadece Rahmetli Menderes, Rahmetli Zorlu ,Rahmetli Polatkan değildi. Eziyet edilen, ezilen bu milletti, bu milletin değerleri, milletin millet olma kararlılığı İstiklal mücadelesinde kazanılmış hürriyetiydi..."
 • 4

  "...15 Temmuz'un arkasında kimin olduğunu çok net biliyoruz. 15 temmuz bütün dünyaya bir şeyi daha haykırmıştır. Bizi demokrasi öğretmeye kalkanlar Menderes'in idamına seyirci kaldılar. Hikayeler hep aynı arkasındaki bu tiyatroyu oynayanlar belki farklı isimler FETÖ, PKK gibi, KCK, DAEŞ gibi türlü türlü isim. Ama oynatıcılar hep aynı. 15 temmuz bize koskocaman bir gelecek oluşturdu..."
 • 5

  "...27 Mayıs'ta açılan parantezi bu millet 15 Temmuz'da asil bir şekilde kapattı. Biz hedefleri olan bir milletiz birçok badireden geçtik. Etrafımızdaki coğrafya ateş çemberi oldu bizi için çekmeye çalıştı. Biz sağlam durduk. Demokrasi ve hukuk devleti içinde sağlam durmaya devam etmeliyiz. Allah milletimize bir daha böyle günler yaşatmasın " dedi.
 • 6

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, programdaki konuşmasında, 1960'ta Türkiye'de birçok yanlışın, farklı anlayışın ve yanlış geleneklerin başlatıldığı günler yaşandığını dile getirerek, "Bu millet, her yaşadığı olaydan ders çıkarmasını da bilen bir millettir." ifadesini kullandı.


 • 7

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayramın son günü şehit ailelerini ziyaretine refakat ettiğini dile getiren Şahin, yazın garsonluk yaparak, okulu için harçlık biriktiren ve 15 Temmuz'da şehit olan bir gencin babasına, "Baba, sizin 1960'ta Menderes'e karşı yaşadığınız o mahcubiyeti bir daha yaşamak istemiyoruz. Bizim nesil de bunu yaşamasın. Onun için sokağa çıkmamız lazım." diyerek evden çıktığını aktardı.
 • 8

  Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes de Menderes, Zorlu ve Polatkan'ı rahmet ve minnetle andığını söyledi.


 • 9

  "Artık darbe dönemi geçmişte kaldı, bundan sonra darbe olmaz" denilen bir anda, 50 yıldır dış güçlerin maşası olmuş vatan hainlerinin planladığı korkunç olayın yaşandığını hatırlatan Menderes, şunları kaydetti:


 • 10

  "İlk anlarda inanmak istemedik. Korku filmi mi izliyoruz, yoksa çok kötü bir rüya mı görüyoruz? Anlamakta ve inanmakta zorluk çektik. 15 Temmuz 2016 tarihini ileride sosyologlar, tarihçiler nasıl değerlendirecekler bilmiyorum. Türkiye'nin yaşamış olduğu bu darbe girişimini şiddetle kınıyorum. Beyinleri küçücük yaştan itibaren yıkanmış, üniforma giymiş, gözü dönmüş cani robotların vatandaşlarımızın acımasızca ve tereddütsüz ölümlerine sebep olmaları anlaşılır gibi değil."


 • 11

  Menderes, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesur ve kararlı tavrının, milletin sokağa çıkıp demokrasiye sahip çıkmasının, medyanın kararlı duruşunun ve partilerin birlik, beraberlik görüntüsü vermesinin çok değerli olduğunu ifade ederek, "Bizdeki bu birlik, beraberlik görüntüsü, farklı görüşlerimize rağmen devam ettikçe hiçbir güç bizi bölüp parçalayamaz. Biz farklılıklarımıza rağmen aynı topraklarda doğmuş, aynı bayrak altında yaşayan güçlü bir millet, büyük Türkiyeyiz." dedi.
 • 12

 • 13