NTV

BMW i3 menzil arttırıcı ile donatılabilecek

Otomobil

Alman üretici, i3 elektrikli aracının menzilini genişletmek için jeneratör olarak çalışan iki silindirli bir motosiklet motoru opsiyonu sunacak.

BMW’nin AR-GE bölümü başkanı Herbert Diess, paketin i3’te opsiyon olarak sunulacağını söyledi, ama fiyatının ne olacağını belirtmedi. Opsiyon yılın dördüncü çeyreğinde, i3 dünya çapında piyasaya sürüldüğünde sunulacak.

İlişkili Haberler


i3’ün tek şarjla menzilli 100 – 150 km. Dieter Detroit Otomobil Fuarı’nda bir BMW motosikletten alınmış iki silindirli benzinli motorla bu menzilin bir depo benzinle, 400 kilometre civarına çıkacağını söyledi.

Bagajda bulunan motor pili şarj eden bir jeneratöre bağlı olacak ve mekanik gücü doğrudan tekerleklere aktarmayacak.

Diess, “Sanırım birçok müşteri menzil yetersizliği endişesini gidermek için menzil genişleticiyi ısmarlayacak, ama daha sonra ona çok nadiren ihtiyaç duyduğunu fark edecektir” dedi.

AR-GE bölümü başkanı, bu opsiyonun ısmarlanma oranın ilk alıcılarda yüzde 50’yi aşmasını, sonra yüzde 20 civarında dengelenmesini beklediğini belirtti.

Diess elektrikli aracın, şehirde her gün işine gidip gelen benzinli motoru da hafta sonu daha uzun yolculuklarda kullanan insanların ihtiyaçlarına uyduğunu söyledi ve şöyle dedi: “Menzil genişleticiyi her gün kullanmayı planlayanlar için muhtemelen i3 değil prize takılan hibrit bir model daha uygun bir çözüm olacaktır.”