NTV

Maserati, Porsche ve Bentley ile ‘yarışacak’

Otomobil

Ferrari’nin sahibi Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne, Ferrari’nin Porsche veya Bentley gibi markalarla rekabet etmeyeceğini söyledi.

Marchionne verdiği bir röportajda “Ferrari Bentley ve Porsche ile oynamaz, kendi bahçesinde oynar” dedi.

İlişkili Haberler


CEO, Fiat’ın Maserati markasının lüks spor otomobil segmentindeki elini güçlendirecek yeni modeller çıkaracağını belirtti.

Marchionne Ferrari’nin son derece başarılı Porsche Cayenne ile ve Bentley’nin yakında çıkacak SUV’u ile rekabet etmek için lüks bir SUV geliştirmeyeceğini söyledi.

Ferrari, Aston Martin Rapide’ye rakip dört kapılı bir otomobil de çıkarmayacak.

Marchionne bu sene 7.000 adet satış yaparak rekor kırması beklenen Ferrari’nin büyümesinin orta vadede yılda 10.000 adet satışla sınırlı olacağını belirtti. Ferrari geçen sene dünya çapında 6.573 otomobil satmıştı.

Yılda 15.000 adet satışın Ferrari için “tehlikeli” olacağını ifade eden Marchionne, Fiat’ın önceliğinin markanın bütünlüğünü korumak olduğunu söyledi. “Bu kesinlikle can alıcı bir öneme sahip. O markanın benzersizliği azaltılamaz, bu yüzden de çok ama çok dikkatli davranıyoruz.”

Marchionne Maserati’nin Bentley ve Porsche ile rekabet edeceğini belirtti. “Maserati’ye bu kadar fazla yatırım yapmamızın sebebi markanın o mücadeleye atılmak için gerekli bütün özelliklere sahip olması.”

Marchionne Maserati’nin yıllık satışlarını on kat arttırarak geçen seneki 5.675 değerinden yaklaşık 55.000 ila 60.000 adede çıkarmayı hedefliyor.

Eylül’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda markanın iki yeni sedanının ve bir de yeni SUV’unun ön izlemesi yapıldı.