Çocukları sonbahar hastalıklarından korumanın 6 yolu

ntv.com.tr

Sağlık
Çocukları sonbahar hastalıklarından koruma rehberi.jpg

Üst solunum yolu enfeksiyonları, yazdan kışa geçiş dönemi olan Eylül-Ekim aylarında daha sık görülüyor. Hava sıcaklığındaki düşüşle birlikte artan sonbahar hastalıkları herkesi ilgilendiriyor ancak bu durum, bağışıklık sistemi yetişkinler kadar güçlü olmayan çocukları daha fazla etkiliyor.

Havaların soğumaya başlamasıyla kapalı ortamlarda geçirilen zaman artıyor. Kapalı ortamların ısıtılmasıyla düşen nem oranı ise burun mukozasını kurutuyor.

Bu durumun da kişinin üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüs ve/veya bakterilere daha açık hale gelmesine yol açtığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Güvenç, kapalı ortamlar olan okul ve kreşlerde bu tür enfeksiyonların hızla yayıldığını söylüyor.

ÇOCUKLARA HEKİM KONTROLÜ DIŞINDA ANTİBİYOTİK VERİLMEMELİ

Çocuklarda en çok gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere bronşit, farenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürre görüldüğünü belirten Güvenç, “Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çok büyük bir kısmı viraldir, yani antibiyotik gerektirmez, ancak çocuğun durumuna göre antibiyotik kullanımı tavsiye edilebilir. Bu karar kesinlikle bir hekim tarafından verilmeli, aile kendi insiyatifi ile antibiyotik kullanımına başlamamalıdır.” dedi.

Fizik muayene bulguları veya laboratuvar inceleme sonuçları bakteriyel enfeksiyonu desteklerse antibiyotiğe başlanabileceğini belirten Güvenç, “Viral enfeksiyonlara ikincil enfeksiyonlar eklenebilir, bu durumda hekim tarafından uygun görülmesi halinde antibiyotik verilebilir” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARI ENFEKSİYONDAN KORUMANIN 6 YOLU

Çocukların enfeksiyondan korunmaları için bir takım önlemler alınabileceğini belirten Dr. Güvenç, en önemli koruyucu yöntemleri şu şekilde sıraladı:

1 - Bebek ve çocuklar kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak tutulmalı.
2 - Çocukların hasta insanların olduğu ortamlara girmeleri engellenmeli.
3- Eller sık sık sabunlu su ile yıkanmalı, vücut hijyenine dikkat edilmeli.
4 - Çocuğun odası ve oynadığı eşyaların hijyenine özen gösterilmeli, çocuk odası sık sık havalandırılmalı.
5 - C vitamini bakımından zengin olan besin ögelerine günlük beslenme programında yer verilmeli.
6 - Çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklara koruma aşıları yaptırılmalı.
Evde ve kapalı ortamda sigara içilmemeli.

ETİKETLER