NTV

Doğum kontrol hapında doğru bilinen yanlışlar

Sağlık

Türkiye'de doğum kontrol hapı kullanım oranının yüzde 8 olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, bu oranın İran ve Mısır gibi ülkelerin bile gerisinde kaldığını söyledi.

Türk Aile Planlaması Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, Türkiye’de 15-49 yaş grubundaki kadınların en çok kullandığı doğum kontrol yönteminin yüzde 22 ile spiral olduğunu söyledi. Doğum kontrolünde kondom kullanma oranın ise yüzde 16.

Doğum kontrol hapı kullanım oranının yüzde 8 olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, "Etkin bir yöntem olan doğum kontrol hapı kullanma oranımız İran ve Mısır gibi ülkelerin bile gerisinde" dedi.

Aile planlaması konusunda bilincin artması gerektiğini vurgulayan Prof. Şatıroğlu, doğum kontrol hapları hakkında doğru bilinen yanlışları ise şöyle sıraladı: 

Doğum kontrol hapları yalnızca gebelikten korunma amaçlı kullanılır
YANLIŞ : Doğum kontrol hapı kullanmak için mutlaka aktif cinsel hayatının olması gerekmez. Bazı yeni nesil doğum kontrol hapları, gebeliği önlemekle birlikte ek faydalar da sağladığından, cinsel yaşamı olmayan genç kızlar için de tercih edilebilir. Özellikle akne ve aşırı yağlanma sorununun giderilmesinde ve adet öncesi sendromun (PMS) hafifletilmesinde tedavi amaçlı kullanılabilirler. Anti-androjenik etkili doğum kontrol hapları, tüylenme sorununa karşı da etkilidir.

Doğum kontrol hapları kilo artışına sebep olur
YANLIŞ: Yeni nesil doğum kontrol hapları, vücutta su tutulmasına sebep olmadığı için herhangi bir kilo artışı da yapmamaktadır. Hatta vücuttaki şişkinliğin atılmasına yardımcı bile olabilmektedir

Doğum kontrol hapları kan kaybına yol açar
YANLIŞ: Doğum kontrol hapları daha az kan kaybına neden olur. Adet döneminin daha hafif geçmesini sağlayarak kansızlığı önler.

Doğum kontrol hapları kanser yapar
YANLIŞ: Aksine doğum kontrol hapları; basit yumurtalık kistlerini azaltır, dış gebelik riskini önler, iyi huylu meme hastalığı riskini ve kemik erimesini azaltır. Yumurtalık kanseri rölatif riskini yüzde 46 azaltır. Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra dahi yumurtalık kanserine karşı koruyuculuğu 15 yıl daha sürmektedir.

Doğum kontrol hapları miyom riskini artırır
YANLIŞ: Doğum kontrol hapları 10 yıl kullanımda myom riskini yüzde 30 azaltıyor.

Doğum kontrol hapı kullanırken gebe kalma olasılığı yüksektir
YANLIŞ: Doğum kontrol hapı kullanılırken gebe kalma olasılığı düşüktür. Önemli olan ilaçların unutulmadan, atlanmadan düzgün alınmasıdır. .