NTV

En iyi öksürük şurubu sudur

ntv.com.tr

Sağlık
121019_ESRA1

Yer İstinye’deki Cihangir’de bir kafenin bahçesi. Güneşli bir sonbahar gününde Anne bloggerlar, Kağıthane Devlet Hastanesi Başhekimi ve çocuk hastalıkları uzmanı Gülsen Meral’i dinliyor.

İSTABUL - Bu bir Gurme Bebek blogger etkinliği. Masada Gurme Bebek’in sağlıklı atıştırmalıkları var. Hepsi anne şefler tarafından öznele hazırlanmış.

 


Çocuk beslenmesi çok önemli bir konu. Çocuklukta nasıl beslendiği, çocuğunuzun yetişkin hayatını kalıcı olarak etkiliyor. Yetişkinliği beklemeye de gerek yok. Beslenme düzeninde ufak tefek değişikliklerle soğuk algınlığı ile baş etmek bile mümkün.

Doktor Gülsen Meral'den notlar:

- Hasta çocuk iştahsız olur. Zorlamamak gerekir. Protein ve sıvı ağırlıklı beslenmelidir.

- Su en iyi öksürük şurubudur. Çocuklara en az 2 yaşına kadar öksürük şurubu verilmemelidir.

- Paketli-hazır gıdalar bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.

- Soğuk algınlığında en önemli kural burnu açık tutmaktır. Evinizi 20 derecenin altında tutarsanız çocuğunuzun burnu tıkanmaz. Öksürük de kesilir.

- Sarımsak çok güçlü bir antiviraldir. Soğuk algınlığı geçiren çocuğa sarımsaklı yoğurt ya da yemiyorsa sarımsaklı yoğurtlu mantı yedirebilirsiniz.

- Soğuk algınlığında zerdeçal, rezene ve bal çayı yapılabilir.

- Adaçayı ve ıhlamur öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir.

- Günde 3-4 ceviz balığın yerini tutar.

ÇOCUĞU YEMEK YEMEYEN ANNE KENDİSİNE DÖNÜP BAKMALI
Türk anneleri çocuklarının ne kadar yediği konusunda son derece hassas. Oysa ki çocuğun ne zaman ve ne kadar yiyeceğine kendisinin karar vermesi gerekiyor.

Bu konu sorulduğunda Doktor Gülsen Meral, çok zayıf ya da çok şişman olan çocukların sorunlarının anneden kaynaklı olabileceğini söyledi.

Annenin yemek yeme konusunda çocuğunu zorlayıp zorlamadığını fark etmesi ve bu zorlamanın kendi psikolojik ihtiyacı olup olmadığını anlaması gerekiyor.

Türkiye’de zayıf kabul edilen çoğu çocuk aslında normal sınırlar içinde. Aşırı kilolu çocukların aileleri ise çoğu zaman çocuklarının kilolu olduğunun farkında değil.

Son yıllarda persentil hesaplama yöntemi ile çocuğunuzun zayıf mı şişman mı olduğunu anlamak çok kolaylaştı. Çocuğunuzun boyu, kilosu ve doğum tarihini girerek bu hesaplamayı alttaki linkten rahatça yapabilirsiniz.

http://www.gurmebebek.com/persentil-hesapla-45

ETİKETLER