NTV

Her gün 3 çocuk ölüyor

Sağlık

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Güney Sudan'ın Bentui kentindeki Birleşmiş Milletler'e ait kampta her gün en az 3 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Bentui kentindeki Güney Sudan BM Misyonu'na (UNMISS) ait kampta her gün en az 3 çocuğun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Örgütten yapılan açıklamada, Birlik eyaletinin başkenti Bentui kentindeki hükümet ve isyancılar arasında 6 aydır devam eden çatışmalardan kaçarak UNMISS'e ait kampa sığınanların 45 bini bulduğu belirtildi. İnsanların güvende olmak için buraya geldikleri ancak hayatlarını tehdit eden felaketlerle yüzleştikleri kaydedildi.

Her gün kampta 5 yaş altı en az 3 çocuğun hayatını kaybettiği ifade edilen açıklamada, kamptaki çocukların çoğunlukla ishal ve yetersiz beslenmeden dolayı yaşamını yitirdiği bildirildi. Açıklamada, su tedarikinin iyileştirilmesi ve banyolar inşa edilmesi gerektiği ifade edilerek, kampta barınanların sadece günlük tüketmeleri gereken su ve besinin üçte birine ulaşabildikleri vurgulandı. Kamptaki durumun kötüye gitmesi konusunda endişe edildiği ifade edilirken, koleranın ortaya çıktığı, hepatit ve sıtma gibi hastalıkların yayıldığı aktarıldı.

Güney Sudan'da Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, 16 Aralık 2013'te görevden aldığı yardımcısı Machar'ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ordu ile Machar yanlıları arasında çatışmalar başlamıştı.

Krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile Machar'a bağlı heyetler arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da 3 Ocak'ta başlayan ve Doğu Afrika ülkelerinin oluşturduğu Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi'ne (IGAD) bağlı arabulucu heyetin gözetiminde yürütülen müzakerelerin ilk turu kapsamında, 23 Ocak'ta çatışmalara son verilmesini öngören anlaşma imzalanmış ancak bu, kağıt üstünde kalmıştı.

Taraflar son olarak insani yardımların ulaştırılması için güvenlik koridorları açılması konusunda ittifak sağlamış, Mayardit ile eski yardımcısı Machar, 10 Mayıs'ta ülkedeki savaşın sonlandırılması için kapsamlı bir barış anlaşması imzalamıştı.