NTV

Tekerlekli sandalyesiyle CRR'de...

Sağlık

Mezuniyet gecesi gelen kazayla tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Balet Memet Sefa Öztürk, bu akşam İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde CRR 'de sahne alacak.

Bale ve dansa âşıktı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Bale Bölümü'nü bitirdi, balet oldu. Geçirdiği motorsiklet kazasıyla hayatı değişti. Kazada omuriliği ciddi hasar gördü ve yanlış ilk yardım sonucu felç oldu. Her şeye rağmen yarınlara umutla bakıyor. Umudunun, engellense de üretebilmek, yürüyemese de hayallerinin peşinden gidebilmek gibi bir anlamı var.

Geçen yıl yeniden dans etmeye başlayan ve "Türkiye'de bir köşede oturmamı istiyorlar ama dans etmek için İngiltere'den teklif aldım. Londra'daki Candoco Dans Topluluğu tarafından davet edildim" diyen Öztürk, 2012 Londra Kültür Olimpiyatları çerçevesinde yarım saatlik bir dans filmi çekti.

Çektiği film Ekim ayında Londra'daki engelli dans okullarında gösterilecek olan Memet Sefa Öztürk, 22 Eylül Çarşamba akşamı saat 20.30'da da İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda izleyenlerle buluşacak.

Kocaeli'de yaşayan, annesinin emekli maaşıyla geçinmeye çalışan ve "Kendi emeğimle ve kendi kazancımla yaşamak, bunun için de üretmek istiyorum. Varlığımı sürdürmek için mücadele ediyorum, lütfen sesimi duyun" diyen Öztürk, hikâyesini ve engelli olarak yaşama tutunmanın zorluklarını ntvmsnbc'ye anlattı:

BİLİNÇSİZ İLK YARDIM HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
"Konservatuarda klasik bale okudum ve 2004 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne kabul edildim. Çağdaş Dans Topluluğu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi olmak üzere iki yerde dans etmeye başladım, aynı zamanda da okulumu bitirdim. 3 Temmuz 2006, çok güzel bir prova günüydü. Provadan sonra mezuniyet gecesine gittim, mezuniyet dönüşü eve gelirken viraja çok süratli girmişim, virajı alamadım ve ne yazık ki o kaza oldu."

Kazayı görenler yardıma koşmuş ancak, ambulans beklenmeden yapılan bilinçsiz ilk yardım, Memet Sefa'nın hayatında tam bir dönüm noktası olmuş. 10 gün komada kalan, uyandıktan sonra da yaklaşık 4 ay hastanede yatan Öztürk, omurilik felci olduğunu öğrendiğinde neler hissettiğini şu cümlelerle anlatıyor:

İNSAN DİLİ, DİŞLERİ VE DUDAKLARIYLA DA DANS EDEBİLİR
"İlk başta inanmadım, kendime konduramadım. Gerçekle yüzleştikten sonra da zaten manen ve madden çok büyük bir savaşa giriyorsunuz. Her insanın hayatını zorlaştıran bir durum olur ancak balet olduğum için ben çok daha fazla etkilendim. 'Ben böyle de dans edebilirim' diyordum ama eskisi gibi dans edemeyeceğini biliyor olmak, insanı yıkıyor. Yoksa insan bedeninin her şekliyle dans eder, insan diliyle, dişleriyle, ağzıyla, dudaklarıyla bile dans edebilir. Ama hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, eskisi gibi dans edemeyeceğini bilmek üzüyor, insan onu kabullenemiyor."


Kazadan sonra Kocaeli Şehir Tiyatroları'nda oyunculuk yapan ancak sözleşmenin yenilenmemesi sonucu maddi zorluklar yaşayan Öztürk, "Şu anda geçimimi ben sağlamıyorum, yani maddi bir kaynağım yok, çünkü bir işim yok. Bana annem bakıyor, babam var ama İstanbul'da ve bizden ayrı... Kocaeli Şehir Tiyatrosu ile Mesnevi'den çevrilen 'Yolcu' oyunu için sözleşme yapmıştım. Ama oyun bittikten sonra sözleşmem yenilenmedi, herhalde beni yeni roller için uygun görmediler. Dolayısıyla tek ekonomik gelirim de ortadan kalkmış oldu" diye konuşuyor.

KENDİ ÜLKEMDE ÇALIŞMAK İSTİYORUM
Memet Sefa Öztürk aradan geçen dört yıl boyunca birçok yere iş başvurusunda bulunmuş. Dernek yetkilileri, siyasetçiler ve yöneticilerle görüşmüş ama iş bulamamış. "Kendi ülkemde kendi işimle ilgili bir görev istiyorum, dansçı veya daha farklı bir pozisyonda. Ne uygun görülürse onu yaparım" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Devlet balelerinde devletin engelliye vermiş olduğu bir çalışma hakkı var, kendi bünyesinde de çalıştırıyor. Ben eski bir bale sanatçısıyım ama hala dansçıyım, dans edebildiğimi de en son İngiltere projesiyle kanıtladım. Kendisini bu kadar ispatlamış ve başına böyle bir iş gelmiş engelli bir balet olarak Devlet Balesi'nde engelli dansçı olmasını istiyorum. Neden yeni bir çığ açılmasın ki... Sporcular için var, baletler için de olmalı. Dünyada pek çok engelli dansçı var, Türkiye'de de engelli birçok dansçı var ama engelli balet yok, bir tek ben varım, bununla da övünmüyorum, sadece var olan durumu özetlemeye çalışıyorum. Devlet Opera ve Balesi'nde yer almak istiyorum. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile de bizzat konuştum, bana söz verildi ama henüz bir geri dönüş olmadı, bekliyorum. Daha üst merci kime başvurabilirim bilmiyorum.

HANGİMİZİN HAYATI DAHA KOLAY?
Yaşadıklarından sonra hayata farklı bir pencereden baktığını söylüyor Memet Sefa Öztürk. "Hayat zor" diyor ve bu kez soruyu, O soruyor.

"İster kabul edeyim, ister etmeyeyim ama ortada bir gerçek var; ben bir engelliyim. Hayat çok zorlaştı, herkesin hayatı mutlaka zordur ama ortada yaşanan bir gerçeklik var. Sen elini vicdanına koy ve söyle, hangimizin hayatı daha kolay? Evet zorluk var ama zorlukları çaresizlik olarak görmemek lazım, herhalde ancak öyle üstesinden geliniyor. Ben de hayata bu açıdan bakmaya çalışıyor ve varoluşumu sürdürmek istiyorum."

LONDRA'DAN DANS ETMEK İÇİN TEKLİF ALDIM
Öztürk, Londra'da çektiği dans filmini anlatırken, "İngiltere'de hem engelli hem de sağlıklı insanlar için faaliyet gösteren Candoco Dans Topluluğu'nun bir örneğinin Türkiye'de kurulmasına öncülük etmek istiyorum" diyor.

"Çünkü Avrupa'da engelliler için dans toplulukları ve okulları var. Ama Türkiye'de maalesef böyle bir şey yapamıyorsunuz. Ben kendi ülkemde iş bulamıyorum, işsizim ama İngiltere'den bana para ile iş teklifi geldi ve ben orada ücret karşılığında dans ettim. Tabii ki bedava da dans ederim, o önemli değil ama kendi ülkemin vermediklerini başka ülkeler veriyor, ben kendi ülkemde bir şeyler yapmak istiyorum.


BİR DANS SANDALYESİ ALABİLSEM...
İngiltere'de dans için yapılmış tekerlekli sandalyelerle dans ettikten sonra, altımdaki tekerlekli sandalyenin bir kamyon olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü benim sandalyem çok ağır ve hantal. Ama onların dans sandalyeleri çok kıvrak, hızlı ve hafif. Onun için bir dans sandalyesi almak istiyorum ama en ucuzu 3000-3500 pound. Bir işim olmadığı için de bu parayı veremem. Ben kimseden bir şey beklemiyorum, keşke işim olsa ve kendi paramı kendim kazanabilsem. Dans sandalyesini de kendim alabilsem..."

TEK UMUDUM KÖK HÜCRE NAKLİ
Memet Sefa Öztürk'ün yeniden yürüyebilmek için bir umudu var. O da çalışmaları devam eden kök hücre tedavisi. Almanya'da X-Cell Centre ile görüşme yapan Öztürk, "Kök hücre naklinin, omurilik felcinde işe yararlılığı ispatlandığı takdirde ayağa kalkmam ve sahneye dönmem söz konusu olacak" diye konuşuyor.

AŞK DİYE BİR ŞEY YOK...
Kazadan sonra arkadaşlarından beklediği desteği göremediğini söyleyen Memet Sefa Öztürk, son olarak aşka değiniyor ve 'Aşka inancım yok ama umudum var" diyor.

"Hayal kırıklıklarım oldu. Siz yeni bir hayatla karşılaşıyorsunuz ve etrafınızdaki kişiler de değişiyor. Arkadaşlarımdan beni bırakıp gidenler, benden uzak kalmayı seçenler çok oldu. Sevgilim vardı, birbirimizi güya çok seviyorduk ama kazadan 15 gün sonra beni terk etti. Kazadan sonra da arkadaşlarım oldu ama herhalde ben güveni kaybettim. Farklılaşan algı nedeniyle bir şeylere artık inanmıyorum, aşka olan inancım yok oldu, aşk yok, yok öyle bir şey. Ama ümit hep var."