NTV

Üniversiteli genç 5 kişiyi hayata bağladı

Anadolu Ajansı

Sağlık

Sivas'ta, halı sahada beyin kanaması geçiren ve tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Peydullah Barak'ın organları 5 kişiye umut oldu.

Cumhuriyet Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi ve aynı zamanda kentte amatör futbol liginde mücadele eden Demirspor'un sağ bek oyuncusu 23 yaşındaki Peydullah Barak, 22 Mart'ta gittiği halı sahada maça hazırlandığı sırada beyin kanaması geçirdi.

Ambulansla Numune Hastanesi'ne kaldırılan Barak, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Barak'ın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından, hastane yetkilileri organ nakli konusunda ailesiyle görüştü. Ailenin organ bağışı kararı üzerine Marmara Üniversitesi, Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Başkent Üniversitesi Hastanesi'nden ekipler Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçaklarla Sivas'a geldi. Ekiplerin, operasyonla Barak'ın kalp, akciğer, karaciğer ve böbreklerini alacakları öğrenildi.

Barak'ın, kalp ve karaciğerinin Ankara'dan, akciğerinin ise İstanbul'dan gelen ekiplerce alınacağını belirten Numune Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Hemşire Gülseren Apak, böbrekleri ise Samsun'a göndereceklerini ifade etti. Apak, "Bu organlar İstanbul, Ankara ve Samsun’daki organ bekleyen hastalara nakil yapılacak. Çok genç bir hastaydı, Allah rahmet eylesin, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Örnek davranışından dolayı kurumumuz ve organ bekleyen hastalarımız adına aileye teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Hastanelerinde 2011 yılından itibaren 6 donör organizasyonu gerçekleştirdiklerini dile getiren Apak, şunları kaydetti: "Beyin ölümü gerçekleşen Barak'ın, genç ve organlarının sağlıklı olmasından dolayı kalp, akciğer, böbrekleri ve karaciğeri organ nakli bekleyen 5 kişiye nakil yapılacak. Nakil yapılacak hastaların bilgileri ilerleyen günlerde bize gelecek. Her ekip organları alarak hastalarına transferlerini yapacak."

Burdur'lu olan Barak'ın, eğitimi nedeniyle Sivas'ta bulunduğu, ailesinin ise Denizli'de yaşadığı öğrenildi. Barak için eğitim gördüğü Cumhuriyet Üniversitesi'nde tören düzenleneceği ve cenazesinin Burdur'a gönderileceği bildirildi.