NTV

Arda Turan %100 Futbol'da

Spor

Milli Takımın Hırvatistan maçı kadrosuna çağrılmamasını değerlendiren Arda Turan, "Hayatım boyunca kimseyle prim, para pazarlığı yapmadım, yapmam da" dedi.

Arda Turan, %100 Futbol'da Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay'ın sorularını yanıtladı. 

Barcelona'daki ilk günleriyle ilgili açıklamalar yaparak sözlerine başlayan Arda Turan, "6 ay oynamayınca strese girdim ama uzun senelerdir Türkiye'de fazla vakit geçiremiyorum. İstanbul'da senede geçirdiğim süre maksimum 3-4 gün. Bu yıl çok gelmedim. İspanya'da 6 yıl oldu. İlk geldiğim günleri hatırlıyorum da Madrid'in kuzeyine inmiştik. Madrid'in kuzeyinde ışık da yok. Dedim ki, "Ya naptın Allah aşkına. Galatasaray'dan ayrılıyorsun. İyi bir durumdasın. Niye yeniden mücadele ediyorsun. Önemli bir macera. Yabancı dil de sıkıntılı. Gelirken küçük bir sakatlığım da vardı. Onun da psikolojisi önemliydi. Sağolsun Ağustos ayında İspanya'da kimse olmaz. Hamit Altıntop çok yardımcı olmuştu." dedi.

İspanya'daki uyum sürecini kısa sürede atlatmasını ise iyi bir çocukluk dönemine bağlayan arda Turan şöyle konuştu, "Ben girişken bir insanım ve tarz olarak da paylaşımcıyımdır. İçtiği çayı da kahveyi de paylaşan bir insanım. Sohbet ederim. Mesela Leo'ya Dünya Kupası finalini bile sormuş bir adamım. "Napıyorsun, ne ediyorsun?" diyorum. Bu bir avantaj. İyi bir çocukluk dönemi geçirmek bunda etkili oldu. Okul hayatının takım arkadaşlarıyla iyi olması da bunda bir etken. Galatasaray alt yapısında eğlenceli bir dönem geçirmiştim. Hem takım hem de sınıf arkadaşlarımla birlikte olunca hem haylaz hem de başarılarla dolu bir dönem geçirdim."

"HER TRANSFER DÖNEMİNDE ÇOK SAYIDA TEKLİF ALDIM"

Her dönem çok sayıda transfer teklifi aldığını söyleyen Arda Turan, "Atletico Madrid'i tercih etmiştim. Çünkü Miguel Angel iyi bir dost her şeyden önce. İstanbul'a geldi defalarca dışarı yemeğe çıktık. O yüzden çok iyi dostluklar durduk. Yıllar sonra tekrar Atletico Madrid'in atağa geçtiği bir dönem oldu ve o dönemdeki önemli mimarlardan biri oldu. Beraber kupalar kazandık. Hatta benden sonra kupa yok. Başarı çok ama kupa yok. (Gülüyor) Bazen şakalaşıyoruz çocuklarla. Çok keyifli." diye konuştu.

Hedefinin her zaman Avrupa olduğunu ve bunu gerçekleştirdiğini söyleyen Arda Turan, Katalan ekibinde oynamadığı ilk 6 aylık süreçle ilgili çarpıcı ifadeler kullandı, "%100'e 19 yaşındaki ilk röportajımda söylemiştim. "Hocam, Avrupa'ya gideceğim. Bazen dalıyorum, Pedro'yu yiyorum. Barcelona'da oynarken kendimi görüyorum" diye hayal kuruyorum ama bunları insanlara söyleyemiyorum. Bana "gizli profesyonel" diye bir espri yaparlar. Ama bunun için çok çalıştım. İdmanda sabah 10'da ama Barcelona'ya gelmişken hayatımda hiçbir şeyi eksik etmeyeyim. Ah keşke şöyle yapsaydım demeyeyim diye daha düzenli çalışıyorum. İlk yılın etkisi daha farklı. 6 yıl oynayamamak önemli bir oyuncu için önemli bir süre. 6 ay çok uzun bir süre. Hayatım boyunca hiç 6 ay oynamadığım bir süre olmadı. 19 yaşında başladım, o güne kadar her dakika oynadım. 6 ay oynayamamak ki o dönemin şöyle güzel bir tarafı vardır. O dönemde rakipler hiçbir zaman tam hazır değildir. Siz büyük takımdasınız. Gol atmak, asist yapmak, oyunun içine girmek için daha önemli dönemler. Aralık'tan sonra başlayınca direk çeyrek finallerden başlıyorsunuz."

"KEŞKE BURALARA 20 YAŞINDA GELSEYDİM"

Barcelona'nın okul gibi olduğunu vurgulayan milli oyuncu, "Barcelona her şeyiyle dünyanın büyük bir kulüp. Sosyal sorumluluk projeleriyle, medyasıyla, antrenörüyle, antrenman şekliyle, oyuncusuyla hiçkimsede olmayan farklı bir tarz. Buna ayak uydurmanız için öğrenmeniz gereken bir çok şey var. Keşke buralara gelme fırsatım 20 yaşında olsaydı. Her şey çok daha farklı olabilirdi. Yine de buraya çok özel bir yaşta 29 yaşında geldim. Burası dışarıdan bakıldığı gibi aaa tiki taka oynuyorlar denilen bir yer değil. Tamamıyla pozisyon alması gereken, hele üçlüyü çıkartırsak arkadaki yedi oyuncunun top rakipteyken sarfettiği çok büyük efor var. Çünkü 3-5 saniyede hemen topu geri almanızı istiyorlar sizden. Önde oynamak daha avantaj. 7 oyuncu topu çıkarıp size getirmek istiyor. Sen ileride sadece sahayı büyütmek için oradasın. Topu çıkardıktan sonra sana getirdiklerinde ya birebirsin ya da cezasahasının yakınındasın. Barcelona'daysan zaten o yeteneklere sahipsindir" diye konuştu.

"BU TAKIMIN BİR PARÇASI OLDUĞUMU HİSSEDİYORUM"

Barcelona’daki oyun sistemini anlatmaya devam eden Arda Turan, “Bir tane oyun oynuyoruz. 4'e 4'te 3 tane jokerimiz var. Bakıyorum ben de top kaybetmiyorum. Dikkatli oynuyorum. Çok çabuk oynuyorum. Bakıyorum kalçamı koyuyorum, çabuk pas yapıyorum. Ne zaman rakip takıma geçsek Busquets, Pique'ye baksak enterasan bir şekilde çıkıyorlar. Nereden gördü diyorum. Ama görmüyor aslında. Çünkü hep orada. Makineleşmiş. 11 yaşından bu yana oynadığı için o joker orada. "Leo Messi hariç ben çok yetenekli bir oyuncuyum birazda sahanın şurasında durayım" diyemiyorum. Iniesta da Busquets de olsan oradasın. Bunu ilk 6 ayda öğrenme ve kavrama şansın çok zor. Futbol oynadığın için biliyorsun, bu değişken bir spor. Herkes her yerde oynar diye düşünürsün. Bazen kafanı kaldırıp bakmak istersin. Bazen kafanı kaldırıp bakmazsın; çünkü o ordadır. Bu takımın bir parçası olduğumu hissediyorum, çok mutlu ve keyifliyim. Burada olmamın her anının keyfini çıkarmaya çalışıyorum. Bunun değer ve kıymetini her şey bittikten sonra, Türk futboluna örnek olduğunda alacağım diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.  Bugün Barcelona kulübünün Twitter'da Türkçe hesabı var. Barcelona kulübü ülkemizin resmi bayramlarında mesaj yayınlıyor.

"TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDİYORUM"

Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet ettiğini düşündüğünü kaydeden başarılı oyuncu, “Bundan sonraki süreçte oraya ulaşmanın ne kadar zor olduğunu anladığım zaman anlayacağım ki ne kadar zormuş. Kendim için de her zaman söylüyorum, buradaki dakikaları hep iyi değerlendirmelisin. Türkiye Cumhuriyeti'ne hizmet ettiğimi düşünüyorum. Bugün Barcelona kulübünün Twitter'da Türkçe hesabı var. Barcelona kulübü ülkemizin resmi bayramlarında mesaj yayınlıyor. Dünyanın her yerine ulaşabilen, reklamımızı yapan çok farklı bir durum. Ben dünyanın neresine gidersem gideyim, işte Los Angeles'a gittik hazırlık turnuvasına, Singapur'a, en uç noktalara. Her yerde Turko, her yerde Turko diyorlar. Her yerde bayrakla karşılıyorlar. Milli Takım formamı almış gelmiş bir sürü Barcelona, Atletico Madrid taraftarı gördüm. Bu bile önemli bir şey diye düşünüyorum.” açıklamalarını yaptı.

"SAYGI KAZANARAK GELDİM"

"Gerard, Pique, Iniesta gibi oyuncular dışarıdan gelen futbolcuları nasıl karşılıyor?" sorusuna ise Arda Turan, "Oyuncu da biliyor. Dışarıdan biri gelirse oyuncu biliyordur ki bu önemli bir isim. İspanya'da ilk gittiğimde İspanyol oyuncular kendi 5'e 2'lerine çağırdılar. Arda bu tarafa gel diye. Bu bile sana saygı duyduklarını gösteriyor. Ben buraya saygı kazanarak gelmiştim. Defalarca Barcelona'ya karşı oynamıştım. Onlara karşı başarı kazanmış Camp Nou'da şampiyonluk kazanmış bir oyuncu olarak geldim. O yüzden hemen beni içlerine aldılar. Oyun yapım onlara uygun. Sürekli al ver yapan, pas yapan birisiyim. Bizde sabah antrenmanı her zaman 5'e 2 ile başlıyor. Ortada olan yandı. Ama futbolun eğlencesi de 5'e 2. Ayrı bir önemi var. Çok eğlenceli bir takım. Futbol bir nevi onun kaleli olanı gibi düşünüyorum." yanıtını verdi.

"BİZİ DURDURACAK TAKIM YOK"

Barcelona'nın oyun felsefesini de anlatan Arda Turan şu ifadeleri kullandı: "Türk halkı şöyle bir şey istiyor. Biraz al da git be kardeşim. Barcelona'nın orta sahasında öyle bir şey yok. Sahayı 3'e böleceksiniz, 1-2-3.. 1 ve 2. kısmında olabildiğince basit oynayacaksın. Xavi'nin bir sözü var,'Bize hocalarımız tek pas değil, yarım pas atmayı öğretirdi." Alıyorsun, yanındakine veriyorsun. Biz alıp yanımızdakine vermiyoruz. Biz rakibin dengesini bozabilmek için pas sirkülasyonu yapıyoruz. Ne kadar çok pas yaparsanız karşındaki rakip o kadar çok yoruluyor. Bu bir sistemdir. Bizim desteğimizle iş değişir. Zaten oraya pasla yerleştikten sonra 3-5 saniyede topu geri aldığında rakip yoruluyor, zamanla da açılıyor. Bunu sabırla her saniyesinde çok pas yaparak gerekirse 20 defa yapıp, ortasahada oynadığında "Ya Arda al iki çalım at' sözlerinden kopmak lazım. Barcelona böyle oynuyor. Makinenin parçası olmak zorundayız.
O başka bir oyuncu. her şeyiyle, zekasıyla, oyunda duruşuyla liderliğiyle özel bir oyuncu.

"LEO MESSI.. O BAŞKA BİR ŞEY"

Burada bazı oyuncular özel. Nasıl, Leo Messi gibi. O başka bir şey. Başka bir oyuncu. Bunu kullanmak için böyle bir şey yaptığında onun açığını kapatmak için başka şekilde oynuyoruz. O başka bir oyuncu. her şeyiyle, zekasıyla, oyunda duruşuyla liderliğiyle özel bir oyuncu. Her zaman özel çalışıyor. Bu takımda özel çalışmak için çok özel bir zekaya sahip olmak lazım. O futbol topunu seviyor. Bence tarihin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu. Ben gördüğüm için söylüyorum. Maradona'yı gören Maradona der. Babam Cruyff der. Başka birisi bir başkasını der. Saha içinde ekosu tabii ki var. Ama insani olarak ben görmedim. Messi hem insani hem profesyonel bir futbolcu olarak çok özel, çok değerli bir insan. Git bir şey iste, paylaş konuş. Bana saha içinde de saha dışında da her zaman çok yardımcı olur. Leo Messi'nin çok konuşmayan bir isim olduğu iddiası üzerine Arda Turan, "Aslında çok konuşur. Çok zeki. Şaka yapabilen biri. Suskun ama dışarıdaki insanlara karşı. Bize karşı konuşan, şaka yapan birisi. Enterasan bir tip yani. Saha içi egosunu çok iyi olumluya yansıtabilen birisi.

Alaves maçındaki 2-1'lik yenilgi sonrası takımın hemen toparlandığı hatırlatması üzerine ise Arda Turan, "Neden kaybettik? Acaba yavaş mı oynadık. Alaves dediğiniz takım bize 2 kere geldiler. Biz böyle yenilebilmek bizim için doğal bir şey. Kazanmak için bazen rakibin canını yakmalıydık. Zaten kendi oyunumuzu oynadık. Kalemize 2 kere gelen takım senede sizi bir kere yenebilir. Biz buna bakıyoruz. Türkiye'deki en büyük fark bu. Doğrular değişmiyor. Atletico Madrid'de kaybettiğimizde böyle yapıyorduk. Şampiyonlar Ligi'nde bir maç kaybediyorduk. Ama bakıyorduk ki çok doğru oynamışız. Bazen futbol böyle." diye konuştu.

Kendi oyunumuza konsantreyiz. Kendi ritmimizi sahaya yansıtırsak bizi durduracak takım yok.

"KAMP DEDİĞİNİZ ŞEY NEDİR, NEDEN KAMP VAR"

Galatasaray'dayken Beşiktaş maçına hazırlıkla Barcelona'yla Real Madrid'e hazırlanmak arasındaki farkın sorulması üzerine de milli oyuncu, "Çok duyuyorum.'Burası Türkiye.. Burada o iş olmaz.' Artık olmalı. Kamp dediğiniz şey nedir. Neden kamp var. Deplasman için olsun. İçeride neden kamp olsun ki. Maç 7'deyse ben 5'te evden gidiyorum. Ben bu kadar maddi değerler kazanan, bu kadar manevi değerler kazanan, bu kadar şöhretli, önemli bir insan, oyuncu haline geliyorsam, bunu bir kamp programıyla kaybedecek kadar zekasız bir insan mıyım. Psikolojik olarak içeride oynuyorsak Real Madrid maçına kazanabileceğimiz bir maç olarak bakıyoruz. Biz Barcelona'nın oyuncusuyuz, kendi oyunumuzu oynarsak dünyadaki her takımı rahatlıkla yenebiliriz. Hiç fark etmez. Biz buna bakıyoruz. Kendi oyunumuza konsantreyiz. Kendi ritmimizi sahaya yansıtırsak bizi durduracak takım yok. Real Madrid, Bayern Münih, Manchester United gibi büyük takımlarla maçlar daha heyecanlı. Barcelona oyuncusu çok kıymetli. Çok iyi ağırlanıyoruz. Çok özel karşılanıyoruz." yanıtını verdi.

“HEP EN İYİSİNİ TALEP EDİYORLAR”

Medya ve taraftarın Barcelona'dan talep ettikleri konusunda da Arda Turan, “Hep en iyisini talep ediyorlar. Benim hakkımda geçen sene yantıyanlarla Türkiye'de yansıtılanlar arasında çok fark var. O yüzden vicdanım ve gönlüm rahat. Şu kadarcık yazı, bizde 3-5 sayfa manşet oldu. İşler kötü gittiğinde herkes bana,'Arda çok önemli bir oyuncu. Uzun vadeli katkı sağlayacak. Yoksa benimle 33'e kadar kontrat imzalar mı? Hiç kulübün ağzından'Arda gitmek ister misin?' diye bir şey yok. Neden böyle bir şey düşünürler. Burada aynı şey. Dünyanın en iyi takımısın. Sürekli kazanmak zorundasın. Tamamen birbirine bağlı birn organizasyon. Kulüpten izin alıyorsun, sana ve kulübe zarar vermeyecek şekilde röportaj yapabilirsiniz. Kulübün pazarlama ve sponsorluk günleri var. Antrenman bitiyor. Bu organizasyonlara katılıp sonra gidip dinleniyorsun. Çok düzenli, ama her şeyin sonunda senden her şeyin en iyisini istiyorlar. En iyi fotoğraf, en iyi galibiyet, en iyi yemek hep böyle. Bu da tabii başarıdaki en önemli sır. Hep daha fazlası, daha iyisi. Antrenmanda dar alanda maç yapıyoruz, onu bile herkes kazanmak istiyor. Bir tarafta Messi, bir tarafta Neymar, bir tarafta Luis var."

Antrenmanda dar alanda maç yapıyoruz, onu bile herkes kazanmak istiyor. Bir tarafta Messi, bir tarafta Neymar, bir tarafta Luis var.

"BU SENE ÇOK İYİ HAZIRLANDIM"

"Neymar, Rio'dayken farklı bir pozisyonda oynadın ve çok verimliydin. Goller, asistler üstüste geldi. Kendini daha iyi mi hissettin" yorumu üzerine, "Bu sezona zaten mental ve fiziksel olarak çok iyi hazırlanmıştım. İlk Celtic maçına orta sahada başlamıştım. Orta sahada da devam etseydim, aynı tempoda gidebilirdim. Bu kadar asist ve gol fazla olmazdı, belki bu kadar öne çıkmayabilirdim. Öne çıkınca gole daha yakın olurdum. Leo ile oynamak çok büyük avantaj. Maç içinde gollük mutlaka bir kaç tane pozisyon gelir. Ben de bu şansları iyi değerlendirdim. Bilbao'da zor deplasmanda sorumluluk aldım. Sevilla ile oynanan kupa finalinde sorumluluk aldım. Bunun da karşılığını aldım. Sahanın içinde her zaman büyük futbolcu olduğuma inandım ve bunu yansıttığımı düşünüyorum. Böyle de olunca da mutlu bir tablo ortaya çıktı. Şimdi Neymar geldi ve o da dünyanın en özel oyuncusu. Geldiğinde yerinde oynayacak ama ben bu takımın en önemli parçalarından biri olacağım. Rotasyonun içine gireceğim. Senede 60 maç var. 35'inde, 40'ında oynarım. Ama orada oynamak insanı daha iyi hissettiriyor. Gol atmak ve asist yapmak insana güven veriyor. İnsanın güveni geliyor." ifadelerini kullandı.

Barcelona'nın forvet hattının golcü kimliğinin sisteme bağlı olduğunu söyleyen Arda Turan, "Iniesta senede 3 veya 5 gol atıyor. Önündeki 40 gol atıyor. Rakitic maksikim 7-8 atıyor önündeki 50 tane atıyor. Bizde durum bu. Sistemden dolayı bu böyle. Iniesta'ya bırakırsan, eliyle atarmış gibi ayağıyla atıyor zaten. Ama sistem bu. Geçen sene 6 ayda 2 gol atmışım. Bu sene 2 maçta 3 gol attım. Bu sistemle alakalı bir şey." diye konuştu.

"YA BİRİ ÖLDÜ YA DA MİLLİ TAKIMA ÇAĞRILMADIM"

Barcelona'daki formuna karşın Milli Takımın Hırvatistan maçı kadrosuna çağrılmamasını değerlendiren Arda Turan şu ifadeleri kullandı; "Öğlen uykusundaydım. Telefonum çalınca çok fazla. 50 kere çalınca dedim ki'Allah korusun ya biri öldü ya da milli takıma çağrılmadım.' Böyle bir şeyden dolayı neden bu kadar fazla çalar. Şaşırdım mı? Futbolun içinde böyle şeyler var. Birilerine fatura kesilecekse böyle şeylerle karşılaşabilirsiniz. Önemli olan böyle olaylara nasıl tepki verdiğiniz nasıl duruş sergilediğiniz.

"ORADA OLMASAM DA O TAKIMIN KAPTANIYIM"

Ben orada olmasam da o takımın kaptanıyım. O takımın maçları varken bana konuşmak asla yakışmazdı.

İsterseniz, Milli Takım olayını şöyle söyleyeyim. Gerisi kalsın. Neden konuşmadım? Konuşmamamın sebebi, ben orada olmasam da o takımın kaptanıyım. O takımın maçları varken bana konuşmak asla yakışmazdı. İnsanlar istediğini söyleyebilirler. Olmadığımda da takım arkadaşlarıma ve Türk milli takımına hizmet etmek zorundayım. Birinci konum bu. İkinci konum. Bu Milli Takım olaylarının başında, hesap sorma diye bir şey söylemiştim. Hoş olmayan, aslında beni de rahatsız ifade eden bir şeydi. Ben asla Türk halkı ve milleti için böyle bir şey demedim. Onlar benim baş tacım. Onlar beni ıslıkladılar. Islıkladıkları gün soyunma odasında şöyle söyledim. 'Ben neden üzülüyorum, biliyor musunuz? Avrupa'daki insanlar bizi böyle görüyorlar diye. Benim ıslıklanmam hiç önemli değil. Ben her gün ıslıklandık. Galatasaray taraftarı ıslıkladı. Yine birbirimizi çok seviyorum. Ama ben, "Beni kim paracı primci yaptıysa" dedim. Burada demek ki benim muhatap olduğum şahıslar var. Ben şahıslar için söyledim. Hala da hesap sorma konusunda fikrimin arkasındayım. Dürüst, namuslu insanlar hayatta bazı değerler için yaşarlar. Futbolculuk kariyeri sonunda mutlaka bitecektir. Bıraktığımda futbolculuğumdan çok iyi insanlık iyi adamlık bırakmak istemiyorum.

"HAYATIM BOYUNCA KİMSEYLE PRİM, PARA PAZARLIĞI YAPMADIM YAPMAM DA..."

Hayatım boyunca kimseyle prim, para pazarlığı yapmadım, yapmam da. Kariyerim boyunca Galatasaraylı yöneticiler, federasyondaki yöneticilerle kontratlarla primlerle ilgili asla konuşmadım. Konuşacağım maksimum şudur. Kaptan olarak takım arkadaşlarımı bilgilendirme amacıyla bir prim yatıyorsa, onlara iletebilmek için bunları öğrenmek ve sormak zorundayım. Para istemek ve para pazarlığı yok. Biz federasyonumuzun yönetimimizin belirlediği primi alıyoruz. Kimseden istemiyoruz ki UEFA'dan gelen katılım hakkıyla. Biz ülkemizin, insanımızın vergisinden para falan almıyoruz. Biz prim ve para için oynayacak oyuncular olabilir miyiz? Bizim kazandığımız paranın yanında o primin lafı bile edilmez. Üzücü olan bizim bunları açıklayabilir olmamız. Biz hayatımız boyunca bir daha altını çiziyorum, parayla primle pazarlık yapmadım, yok trip attı; hatta üstüne para istedi. Allah korusun bunlar iftiradır. Yapmayın böyle şeyler. Bunlar gencecik adamlar. Ben bugün Barcelona'ya gelip bunu kaldırabiliyorum. Ama o futbolcular o ülkenin formasını giymeye çalışan gencecik çocuklar, aslan gibi çocuklar.  Yok trip attı; hatta üstüne para istedi. Allah korusun bunlar iftiradır.

"HOCAMIN BİZİM ÜZERİMİZDE EMEĞİ VAR AMA BİZ DE HER PLATFORMDA ONUN EMEĞİNE ASLAN GİBİ OYNAYARAK KARŞILIK VERDİK"

Hocam basın toplantısında şöyle çok güzel şeyler söyledi.'Benim onlar üzerinde çok emeğim var." Emeğine sonsuz saygım var. Ama biz de her platformda onun emeğine dünyanın her yerinde aslan gibi çıkıp oynayarak karşılık verdik. Her yerde sorumluluğu alarak onun nezdinde ülkemize bayrağımıza hizmet ederek bunu yaptık. 6 ay oynamama sürecim var. Hocam bunu da söyledi. Ben Barcelona'ya gitmeden önce gidip hocama danıştım. Bodrum'a gidip sordum. Oynamayacağımı biliyordu. Oynadığım zaman da Eylül ve Ekim aylarıdır. O 1.5 aydan önce ise, buraya kadar dizlik botla gezdim. Ayağımda tendonumda yırdık vardı. Barcelona oynamamı istemedi. Bana 40 milyon Euro yatırım yaptı.'Gel burada tedavi ol' dediler. Ben onun için fedakarlık yaptım ki gerçekten fedakarlık. Letonya maçındaki kramponuma bakarsanız sağ kramponuma yırtıktır. Şurada bir kara işareti vardır. Yırtık kramponla oynadım ve hala o tendon ağrısını zaman zaman çekiyorum. Ülkeme feda olsun, hiç problem değil; ama bizler her şartta ülkesi ve forması için fedakarlık yapmış oyuncularız.

"BUNLAR İYİ CÜMLELER DEĞİL..."

Burada üzücü ifadeler var. Hocanın tabii ki de ilkeleri olacak.'Bundan sonra benim ilkelerimde şerefle...' diye geçen bir cümle var. Bir defa şöyle bir şey var. Sonsuz şeref sahibi benim gönlümde ve kalbimde Allah'tır. Biz fanilerin herhangi şerefle ilgili belirleme konusu olamaz. Yine söylüyorum, hocama saygım sonsuzdur. Gerçekten böyle bir ifade kullanıyorsa bu hiç hoş değildir. Neden değildir? Biz onun evladı yaşındayız zaten. Ne zaman kulağımızı çekmiş de, hayatımız boyunca "oğlum buraya gelin" demiş biz de yapmamışız. Ülkemizin yaşadığı bu sıkıntılı günlerde bizi bu şekilde gösterip, benden değil de halktan özür dileyecekmiş gibi sözler... Gerçekten hocam ile hayatım boyunca çok iyi ilişkilerim oldu. Beraber mücadelelere girmiş bir insanım. Ama bunlar iyi cümleler değil. Bizim de anamız babamız var. Biz onların evladı yaşındayız. Bizi bu şekilde halktan özür dileyecekmiş şeyler yapmış gibi göstermek.... Biz asla öyle şeyler yapmadık. Onların hiçbirisini kabul etmiyorum.

"BİZ PARACI PRİMCİ İNSAN DEĞİLİZ"

Ben hata yapmışımdır. Yüzde 100 hatalarım için de halktan özür dilerim; ama asla yanlış yapmamışımdır. Hatalarım nedir? Günahım Allah'la benim aramdadır. Bütün günahları işlemiş olabilirim ama o Allah'la benim aramdadır. Ama takımıma zarar verecek, takımımın kötü olmasını isteyecek, bilerek oynamama... Madem bunlar vardı neden Çek Cumhuriyeti maçını kazandık. İrlandalı kafayı atmasa o zaman biz doğru mu yapmış olacaktır. Biz hocamızın evladı yaşındayız. Her şartta onun nezdinde ülkemize ve bayrağımıza hizmet ettik. Biz paracı primci insanlar değiliz. Asla da böyle bir şeyin pazarlığını yapmadık. Türk halkı bunu böyle bilsin.

"HİÇ BEKLEMEDİĞİM BİR HAMLEYDİ"

Eğer bir sorun varsa da bunları ben söylemedim. Karşı taraf söyledi. Bir sorun varsa oturup konuşmaya razıydık; ama bizim büyüğümüzdür. Ona karşı saygısızlık yapmamız söz konusu değildir. Hak adalet varsa ki; o bilir. Hayatı boyuncu futbolculuğu döneminde böyle davranmıştır. İnandığı doğrular üzerine yaşadı. Ben de inandığım doğrular üzerine yaşıyorum. İnandığım doğrular üzerine iyi niyetli hatalar yapmışımdır. Genciz kanımız kaynıyor. Ama amaç ülkemize başarıyla hizmet etmek. Hiç beklemediğim bir hamleydi. Milli Takıma hoca bizi 100 kere, 1000 kere çağırmayabilir. Helali hoş olsun. Yine çağırmaz. Biz dışarıdan aslan gibi hizmetimizi yaparız. Oradaki herkes bizim kardeşimiz. Ama ben bir şey yapıyorsam arkadaşlarıma yardım etmek için, olmayan arkadaşlarım için de söylüyorum. Eğer olmayan arkadaşlarım da bu cümleleri kabul ederse... Bir tartışma, bir sıkıntı bir çözüm aranacak bir olay varsa, bizim bildiğimiz benim sokakta öğrendiğim, gelelim yüzyüze belüstü direk.... Söyleceklerimi bugüne kadar herkesin yüzüne söyledim. Federasyon yöneticisi, teknik direktör saygı çerçevesi içerisinde. Hatalar yapmışımdır. İyi niyetli hatalar için özür diliyorum. Ama kötü niyetli hatalar asla olmadı. Bazı söylemleri kesinlikle kabul etmiyorum. Bizde emeği çoktur. Ben orada herhangi bir söylemde bulup, kimseye zarar verip cevap verme gibi söylemiyorum. Bazı şeylere mecbur kaldığımız için. Prim para konusu, şeref konusu. İşte halktan özür dilesin falan.

KAMPTA HER ZAMAN KAVGA OLUR

Kampta kavga olduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ise Arda Turan, "Kavga her gün olur. Ben gittiğim günden beri kavga var. Kavga etmeyen takım mı olurmuş. Mutlaka kavga edeceksin. Ayrıca şöyle bir şey söylüyorum. Biz başarılıyız. 15 maç yenilmeyip, Avrupa Şampiyonası'na gidip Hırvatistan ve İspanya'ya yenilip elenebilirsin. Biz bunu kabul edelim. Bu olayların nezdinde benim tek bir ricam var. Biz saha içindeki sorunlara bakalım. Saha içindeki sorunlar bensem, 100 yıl boyunca burada oturmaya razıyım. Biz bundan dolayı olimpiyatta 1 tane altın madalya kazanabiliyoruz. Bundan dolayı bu kadar az madalyamız var. Bundan dolayı Barcelona'da bir futbolcumuz, Avrupa'da çok az futbolcumuz var. Biz bu saha dışı sebepleri konuşa konuşa... Saha dışı sebepler nedir?'Prim yok da, milli takımda oynamıyor' ifadesini düşünmek cahilliktir. Bundan ülkeyi kurtaralım.

Benle oyna bakalım ayak tenisi. Yenebiliyor musun? Bırakır mıyım? Ben kazancak için oynarım. Hele Milli Takım forması ki o formayı 11 yaşından beri Olimpik Milli Takım da dahil her yaşta şerefle taşıdım. Bundan sonra da taşımasak da yine şerefle ve onurladır."

"BU LAFLARI KİMSE KALDIRMAZ"

Fatih Terim ve Arda Turan ilişkisinin baba-oğul ilişkisi şeklinde algılandığı ve "Olayları hiç konuşmadınız mı?" sorusuna "Hiç konuşmadık" yanıtı veren tecrübeli oyuncu; "Söyleyeceğim bir sözüm varsa en küçük yaştan beri hayatım boyunca hocamın yüzüne söyledim. Bu olaylar için de hocam birebir kimseyle muhatap olmak istemedi. Milli Takım hocasıdır ki; hakkıdır. Basın toplantısı yaptı. Ben de o zaman da dediğim gibi bu konular hakkında konuşmak doğru olmazdı. Milli Takımın maçı vardı. Ben de maçlar sırasında'Bizi bu ara eleştirmeyin, sonra eleştirirsiniz, çocuklar etkilenir' diyordum. O zaman ben yapmış olacaktım. O yüzden bana Milli Takımın çıkarları için asla böyle bir şey yapmak yakışmazdı. Şimdi uygun bir ortam oldu bunlar gerçekten söylenmesi gereken şeyler olduğu için söyledim. Yoksa hocama cevap vermek gibi bir polemiğe girmek amcında değilim. Bize söylenen şeyler karşısında bunları söylemek zorundayım. Çünkü hayatım boyunca para, prim konuşmadım. Böyle bir şey konuşursam anam babam beni eve koymaz. Ağır geldi. Biz de 29 yaşındayız. Herkesin, arkadaşlarımızın anası babası var, çoluğu çocuğu var. Bu lafları kimse kaldırmaz." diye konuştu.

Ülkemizin zor süreçlerden geçtiğinin hatırlatılması ve "Dışarıdan Türkiye'ye bakış açısı nasıl?" sorusu üzerine Arda Turan, "Ülkemizi en iyi şekilde anlatmaya çalışıyorum. Ama olan olayları görünce herkes çok şaşırdı. Arda neden oldu? diye sordular. Yaşadıklarıma hiçbir anlam veremedik. Buradakilerin bakış açısı da Türkiye'nin zor dönemden geçtiği ama iyi bir liderinin olduğu Türk halkının dirayetli olduğunu ve her zorluğun üzerinden de geleceğini düşünüyorlar. Ülkem için bir yaprak iyi olsa, onun için 50 kez uğraşırım. Beni tanıyan zaten bilir. Tanımayanlara artık anlatmak zor. Arda hakkındaki kötü hikayeler birazcık daha iş yapmaya başladı. Arda hakkında biraz daha kötü iş mi yapsak denmeye başlandı. Bu süreçte kötü hikayeler duydum. Yani uzaktan yakından alakalı değil. Olan bir sürü olay olabilir ama olmayan şeyler fazla... Birazcık da başka şeylerden besleniyoruz." yanıtını verdi.

Yapılan eleştirilerle ilgili ise Arda Turan, "Bende de hatalar var. Çok fazla iyi niyetliyim.'Hayır' yok bende. Neden yok? Arada'hayır'olmalı. İnsanlara mesafe koymalıyım. Kıramıyorum insanları. 15 Temmuz'dan sonra sokağa çıktığımda, ülkemde her zaman kahraman kral gibi karşılanıyorum. El bebek gül bebek muamele ediyorlar. Ülkem insanı hakkında hiçbir şey söyleyemem. Yapımla uğraştıklarımla kariyerim boyunca adımlarımı hiç maddiyet üzerine yapmadım. Hep kariyer, hedef, ülkeyi temsil etme, hep bunun uğruna gittim." dedi.

"MİLLİ TAKIMA 10 SENE SONRA İLK DEFA SEBEPSİZ, NEDENSİZ GİTMEDİM"

Milli Takıma 10 sene sonra ilk defa sebepsiz, nedensiz gitmediğini vurgulayan Arda Turan, "Kararı duyduktan sonra daha sonra antrenmana gittim. Takımdaki herkes milli takıma gidiyor. Tesise girdim, zaten 1-2 kişi var. 24 kişilik kadronun hepsi gidiyor. Kimseyle bir şey konuşamıyorum. B takımı ile antrenman yaptım. Aslında bu anlardan bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Dedim ki'Arda belki sert hatalar yaptın.' Kendi hatalarımdan da ders çıkarmaya çalıştım. Bir sıkıntı varsa ben de yapmışımdır. Şuna baktım. Yattım yatağa, "Arda inandığın doğrular bu. Niye devam ediyor. Kötü bir şey yok. O zaman devam etmeli ve bunu yaşamalısın. Çok kolay bir durum değildi ama keyfini çıkardım. Kendime yatırım yapmak için zaman vardı. 2-3 gün izin vardı, çalıştım. Uzun zaman sonra Eylül ayında bir dinlenme fırsatı doğdu. Çünkü o dönemler maç oynuyorsun. Enteresan bir durum oldu. Ben o formaya her zaman aşkla gittim." ifadelerini kullandı.

GİDER ASLAN GİBİ HİZMET EDERİZ

"Milli takıma alınmışsın diye telefon gelirse?" hatırlatması üzerine, "Biz hiç bir zaman şahıslara hizmet etmedik ki. Her zaman ülkemizin formasına ve bayrağına hizmet ettik. Gider aslan gibi ne görev verirse hizmet ederiz. Arkadaşlarımla toplantı yaptığımda her zaman şunu söylerdim. Oynamayanlara özellikle. Biz buraya seçilmiş oyuncularız. Bir daha buraya hiçbir zaman gelmeyebiliriz. Bunun kıymetini bilerek yaşayalım ve devam edelim. Bunu diyen biri olarak böyle davranmak zorundayım. Hep de böyle davrandım. Çek Cumhuriyeti maçına bakın en çok koşan oyuncu benim. Benden bekler misiniz en çok koşan oyuncu olarak. Ben hep böyle davrandığıma inanıyorum. Vicdanım bu yüzden rahat. Bazen kötü oynayabilirim. Hırvatistan maçı olmadı, ayaklarım gitmedi, iyi hissetmedim. Psikolojik olarak kendimi toparlayamadım, oyunun içine giremedim. Böyle bir sürü maç var kariyerimde. Galatasaray'da Barcelona'da Atletico Madrid'de... Olur... İspanya maçında kendimi iyi hissetmedim. Rakip çok zordu." yorumlarını yaptı.

İSPANYA'DA 8-9 KUPA KAZANMIŞIM

Hırvatistan ile oynanan EURO 2018 eleme maçında ıslıklanmasının ve sonraki İspanya karşılaşmasında Iniesta ve Busquets'in kendisini teselli etmesini "Takdire şayandı." diye değerlendiren Arda Turan şöyle devam etti, "Sahada konuştuklarımız aramızda kalacak özel şeyler. Ama o gün Iniesta'nın liderliğinde bana gösterdikleri saygıdan dolayı teşekkür ederim. Başka şeyler de var sahanın içinde. İspanyol taraftarları da ülkelerinde spor yapan yabancı bir oyuncuya destek çıktılar. Şöyle de bir şey var. Baktığınızda içeride dışarıda 8-9 tane önemli kupa kazanmışım İspanya'da. Seramoni'de 8-9 Türk bayrağı var. Türkiye tarihinin Avrupa'da 2 tane önemli başarısı var.

15 MAÇ YENİLMEYEN TAKIMIN KAPTANI DA BENDİM

Çek Cumhuriyeti maçı sonrası taraftar bizi bağrına bastı. Hocamız da bizi çağırdı. Gittik gerekeni yaptık. 15 maç yenilmeyen takımın kaptanı da bendim. 1 puan varken, yöneticilerimiz ve sorumlularımız da uçaktayken kimse kafasını kaldırmıyorken söylediklerimi hatırlasınlar. Bir puan varken de Arda'ydık, takımın kaptanıydık. Bu konuşmaların hepsini Çin'de oynayan Burak için de Selçuk için de Hakan Balta için de Caner için de Gökhan Gönül için de kim varsa alınmayan onlar için de söylüyorum. Eğer onlar kabul ederlerse. olabilir, 15 maç beraber kazanmadık mı? Aslan gibi Hollanda'yı yenip dışarıda bıraktık. Saha içi nedenlere bakalım. Arda da Burak da gelip geçer. Eğer böyle başarılı olacaksa ülkemizin milli takımı. Aslan gibi sonuna kadar destekleriz. Ama ülkeye hizmet etmek. Hayatım boyunca son milli maçımmış gibi o bilinçle gittim. Hayırlısı olsun."

ÇAĞRILMAZSAM HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAMAM

"Ekim ayındaki Ukrayna ve İzlanda ile oynanacak 2018 Dünya Kupası maçları aday kadrosuna çağrılmaması durumunda hayal kırıklığı yaşar mısın?" sorusuna Arda şu yanıtı verdi, "Öyle hayal kırıklığı hiç yaşamam. Ülkeye hizmet bu şekildeymiş. Bu şekilde karar vermişler hocamız ve yetkililerimiz. Hayal kırıklığı kesinlikle yok. Neye hayal kırıklığı içsel ve adamlığımıza yönelik olursa yaşarım. O imalar olursa, biz bunlara üzelebiliriz. Öteki türlü, biz zaten emir kuluyuz. Hayatımız boyunca milli takım için emir kulluğu yaptık. 2008'de de bu çocuk Arda'ydı. 2010'larda... Hep böyle hizmet ettik." dedi.

KIRGINLIĞIM VAR

Hırvatistan maçı aday kadrosuna çağrılmadığı için bir kırgınlığı olduğunu vurgulayan başarılı oyuncu, "Milli Takımdan herhangi bir yetkili'Evladım, olur böyle şeyler' diye bir telefon açmadı.'Olur, hocan böyle karar vermiş' dese ne olacak? Kenardan ucundan biri bizi arasaydı kötü mü olurdu? O kadar hizmet etmişiz. İçeriğe girip baktığımda düşündüğümde insanın kendi gönül rahatlığından daha güzel daha onurlu bir şey olabilir mi? Çok şükür." diye konuştu.

"BABA-EVLAT İLİŞKİLERİNİ BOZMAYA DEĞMEZDİ"

Futbolda bu tür tartışmalar yüzünden insanların birbirini kırmaması gerektiğini aktaran Arda Turan, "Çek maçını kazandık, o İrlandalı kafayı atmasa, biz belki şu anda nerelerdeydik. Portekiz grupta galibiyet almadan gitti. Belki finale gidecektik. 2008'de 90'da golü atmasam, Nihat abi sonraki maçı çevirmese. Futbol bu. Ama futbol insanları kırmaya üzmeye birbirimizi gerçekten yıpratmaya o kadar senelik dostlukları kardeşlikleri, baba-evlatlık ilişkileri bozmaya değmezdi diye düşünüyorum." göndermesinde bulundu.

"İŞİMİZ ÇOK ZOR AMA BİZ ZORU SEVERİZ"

Hırvatistan ile deplasmanda alınan 1-1'lik sonucu da değerlendiren Arda Turan, "Maçı seyrettim. Oyun olarak tatminkar değildi. Ama skor olarak muhteşem tatminkar. İnanılmaz bir şey oldu. Altın değerinde çok önemli bir puan aldık. Dünya Kupası grubumuz çok zor. Ardalı, Buraklı falan filan da çok zor. Kişilerle alakalı değil. İşimiz çok zor. Ama hocamız da biz de zoru severiz. Sonuna kadar kovalarız. Gerekeni yaparız. Hep bu inancım var. Ben ilk Antalya'daki Rusya maçından önce tweet attım. Hem de kendi isteğimle.

Ben oynasam da oynamasam da ben bu milli takımın kaptanıyım. Bunu kimse değiştiremez. Biri yazmış demişki abi instagramda'Milli Takım futbolcusu ibaresini değiştirin" diye. Ben de dedim ki Kardeşim yaptıklarını senden alamıyorlar. Öyle bir durum yok.

ARDA TURAN PLANLARINI ANLATTI

%100 Futbol'da bundan sonraki kısa ve uzun vadeli planlarını anlatan Arda Turan, "Şampiyonlar Ligi'ni kazanmayı çok istiyorum. Hayalim o. Dünya Kupası görmeyi çok isterim. Şampiyonlar Ligi eksiğim var. Kupayı kavrayıp ellerimin arasından aldılar. O özel yaradır. Beşiktaş'ın stadında gördüm, hemen evde mırıldanya başladım. Kariyerimle alakalı 2 büyük hayalim var. Diğer hemen hepsini yakaladım." dedi.

"GALATASARAY DA BAŞKA BİR SEVDA"

Galatasaray da başka bir sevda. Biz zaten böyle güzeliz. Sen bu kadar iyi Fenerbahçe'li (Rıdvan Dilmen'e...) ben Galatasaray'lıyken... Böyle atıştığımızda konuştuğumuzda bu işi sevdiğimiz zaman. İnşallah allah bana Türkiye'ye döneceksem Galatasaray forması giymeyi, hizmet edeceksem hem de Galatasaray'a hizmet etmeyi nasip eder. Galatasaraylıların hepsi böyle olacağımı bilseler zaten hadi oğlum git diye beni gönderirlerdi. Onların da çocukları gibiydik. Camiamızda çok güzel günler yaşadık. Galatasaray kulübüne üye olmak istiyorum. Daha olmadım, oynarken falan galiba zor. Belki bana bir güven duyup belki kulübüm belki böyle bir karar verebilir.

"BEŞİKTAŞ ÇOK GÜZEL OYNUYOR"

Türkiye ligi zor. Ama Galatasarylı olunca bakamıyorsun. Kanım kaynıyor. Tuttuğum bir takım var. Beşiktaş çok güzel oynuyor. İyi oynayan Beşiktaş. Buradan hiç haddim değil ama Selçuk İnan'la ilgili çok kısa bir şey söyleyeyim. Kıymet bilelim. Eylül aylındayız, Selçuk İnan'ın yaptıkları bu ayda eleştirilmesin. Sahip çıkalım. Biz Galatasaray camiası olarak sahipq çıkalım. Hem büyük bir oyuncu. Yaptıkları, istikrarı. Senede zaten 40-45 maç oynayan bir oyuncunun performansı konuşulmaz. Galatasaray bir şampiyonluk kaybetmiş. Kötü sezonunda 2 kupa kazanmış. Vefa gösterse ne olur. Umarım söylediklerim kimseyi kırmaz. Hepsi yapıcı olmak ve insanalara açıklama yapmak adınaydı. Biz de genç ve ülkemize hizmet etmek adına çalışıyoruz.

ETİKETLER