NTV

Aynı kabus mu yaşanacak ?

Spor

A Milli Futbol Takımı 2000 Avrupa Şampiyonası ve 2002 Dünya Kupası finallerine katıldıkları dönemin haricinde peş peşe büyük turnuvalara katılamadı.

ANKARA - A Milli Futbol Takımı, büyük turnuvulara katılma konusunda istikrarsız bir grafik çiziyor.

Türkiye, 1996 yılında ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonası'yla birlikte, elemelerine katıldığı 7 turnuvadan 4'ünün finallerinde mücadele edebildi. Ay-yıldızlılar, 2000 Avrupa Şampiyonası ve 2002 Dünya Kupası finallerine art arda katıldıkları dönem dışında hiçbir zaman peş peşe büyük turnuvalara katılma başarısını gösteremedi.

A Milli Takım'ın son 13 yılda sergilediği bu performans ve Ay-yıldızlıların son olarak 2010 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'ta finallere gitme şansını zora sokması, aynı kabusu akıllara getiriyor.

Türkiye, 1996 yılında Fatih Terim'in teknik direktörlüğünü yaptığı kadroyla İngiltere'deki Avrupa Şampiyonası'na ilk kez katılırken, gruplarda yaptığı 3 maçta da yenilerek, şampiyonaya erken veda etmişti. A Milli Futbol Takımı, Avrupa Şampiyonası'ndan sonra 1998 Dünya Kupası finalleri için mücadele ettiği Avrupa elemeleri 7. Grup'ta Hollanda ile Belçika'nın arkasında kalarak, Fransa'ya vize alamamıştı. Fransa 98'e katılamayan millilerin en başarılı olduğu dönem, 2000 Avrupa Şampiyonası ve 2002 Dünya Kupası oldu.

Ay-yıldızlılar, 2000 yılında Hollanda-Belçika ortaklığında düzenlenen Avrupa Şampiyonası ile 2002'de Güney Kore ve Japonya'nın ortaklaşa evsahipliği yaptığı Dünya Kupası finallerine peş peşe katılma başarısı gösterdi.

2002 Dünya Kupası'nda büyük bir başarıya imza atarak, dünya üçüncülüğüne ulaşan milli takım, bir sonraki şampiyona olan 2004 Avrupa Şampiyonası finallerine gitmek için yaptığı play-off maçlarında Letonya'ya elenerek, büyük bir turnuvayı daha pas geçmiş oldu.

Türkiye, Portekiz'in evsahipliği yaptığı 2004 Avrupa Şampiyonası'na katılamamanın şokunu kolay atlatamadı. (A) Milli Takım, 2006 yılında Almanya'nın düzenlediği dünya kupasının elemelerinde Ukrayna'ya geçilmiş, play-off müsabakalarında ise İsviçre'ye elenerek, büyük bir şampiyonaya daha katılamamıştı.

Almanya'nın düzenlediği son dünya kupasında mücadele edemeyen Türkiye, bu ülkede yaşayan çok sayıda gurbetçi vatandaşını üzmenin yanı sıra, 2002 kazandığı dünya üçüncülüğü unvanını evsahibi ülkeye kaptırmıştı. Türkiye, gurbetçi vatandaşlarının çokluğu nedeniyle bu turnuvanın ikinci evsahibi olarak nitelendirilmişti.

YİNE AYNI KABUS MU?
İsviçre-Avusturya ortaklığında geçen yıl düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda attığı son dakika golleriyle Avrupa 3.'lüğüne uzanan Türkiye'nin gelecek yıl Güney Afrika Cumhuriyeti'nin evsahipliğinde düzenlenecek 2010 Dünya Kupası'na katılamama riskinin olması, spor kamuoyunda ''Milli takım şeytanın bacağını bu sefer de kıramayacak mı?'' sorularına neden oluyor.

Ay-yıldızlılar'ın gelecek yıl Dünya Kupası'nda yer alabilmesi için grupta kalan son iki maçında galip gelmesi dahi yeterli değil. Milliler, bugün Belçika'yı, 14 Ekim Çarşamba günü Ermenistan'ı yenmesinin yanı sıra grupta ikinci sırada yer alan Bosna-Hersek'in 2 maçta da galip gelmemesini bekleyecek.