NTV

"Derbi bir an önce gelsin"

Ntvspor

Spor
muslera.jpg

Galatasaray kalecisi Fernando Muslera, Beşiktaş derbisi öncesi basın toplantısı düzenledi. Başarılı file bekçisi Beşiktaş'ın favori gösterildiğini ancak ona göre derbinin favorisi olmadığını söylerken, "Bir an önce derbinin gelmesini bekliyoruz" dedi.

İlişkili Haberler

İşte Muslera'nın açıklamaları:

Önümüzde çok güzel bir maç var. Derbi var. Bir an önce derbinin gelmesini bekliyoruz. Çok güzel bir stat yaptılar. Bir an önce Cumartesi olsun ve maçı oynayalım diye bekliyoruz.

Maçın favorisi Muslera'ya göre kim?

İster istemez derbiyi evinde oynayan takım favori gösteriliyor. Çünkü ev sahibi takım 40-50 bin kişiyi arkasına alıp oynuyor. Bu açıdan bakıldığında Beşiktaş'ı favori gösterebilirsiniz. Çok güzel bir maç olacak. İki tane şampioynluğun en büyük favorisi iki ekip oynayacak. Ama biz de baskı altında oynayabilen bir takımız. Beşiktaş favori gösteriliyor ama ben buna katılmıyorum.

Geçen seneye göre bu sene kendini nasıl görüyorsun?

Her oynadığınız sezonun farklı bir hikayesi oluyor. Ancak istatistikler size veriler gösteriyor. Bu sene farklı bir sezon. Bakıldığında hedeer geçen seneden daha az gol yemek. Geçen yılı iyi geçirmemiştik. Ancak kötü bir sezon geçirsek de 3 kupanın 2'sini kazandık. Umarım kupalar kazanmaya devam ederim.

Süper Kupa'dan çok farklı bir maç. Süper Kupa  naliyle bu maçı kıyaslayamayız. Ben o maçta kurtarışlar yaptığım için ön plana çıktım. Ama neticede bir derbi ve farklı olacak. Beşiktaşlı oyuncular da yeteri kadar motive olacaktır.

Süper Kupa'yı kazanmakla birlikte takıma daha fazla motive geldi. Önümüzde bir derbi var. deplasmanda oynayacağız. Şampiyonluk yolunda en büyük rakiplerimizden bir tanesini deplasmanda yenmek bize ekstra motivasyon sağlayacaktır. Şampiyonluk uzun bir yol. Derbiler de bunun sadece bir parçası; ama diğer maçlar da çok önemli. Çok önemli bir maç oynayacağız ve galibiyet bize güven verecektir.

Beşiktaş'ın tartışmalı kalecisi Tolga Zengin için neler söylemek ister?

Bu konuda bir şey söylemem çok doğru olmaz. Tolga çok çok iyi bir kaleci. Bunu, bu zamana kadar da yeterince gösterdi.

Tafarel'in gidip yerine yeni kaleci antrenörü Frans Hoek'in gelmesini nasıl değerlendiriyorsun?

Tafarel gibi dünya standartlarında bir isim getti. Ancak Tanrı'ya şükür aynı standartlarda bir isim geldi. Kendisiyle yüzde yüz çalışmalara 2 hafta önce başladık. İlk geldiğinde bir maçımız vardı. Sonra milli takıma gittim. Milli maçtan sonra çalışmaya başladım. Taffarel gittiğinde üzülmüştüm ama Frans geldiği için mutluyum.

Teknik direktör Cihat Arslan'ın "Muslera'nın olması haksız rekabet" ve takım arkadaşı Semih Kaya'nın "Allah onu başımızdan eksik etmesin" yorumları üzerine...

İkisi de arkadaşım. O yüzden bu yorumları yaptılar herhalde (Gülüyor). Semih'in söylediklerini duydum. Bunun için ona Teşekkür ediyorum. Cihat Hoca'ya da teşekkür ederim. neticede farklı bir göz, farklı bir camia. Bu güzel yorumlar için mutlu oldum, gururlandım. Takım arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. onların sayesinde bu performans ortaya çıkıyor. Önümde kim oynarsa oynasın ben kendimi goüvende hissediyorum. Önümde bulunan isimler kaliteli ve uzun zamandır birlikte oynadığım stoperler. Hocamızın işi zorlaşıyor. O iki stoper seçimini yapmak tabii ki; kolay değil. Ama benim için hepsi eşit.

Türkiye'de kendinden sonra en iyi kaleci kim?

Bunun yorumunu size bırakıyorum. Hepsi benim meslektaşım. Hepsine saygım sonsuz. Kalecilik çok zor bir meslek. Değerlendirmeleri istatistiklere verilere göre yapılmalı. Benim çıkıp 2. şu, 3. bu demem doğru olmaz.

Geçen seneye oranlar saha içinde ve Galatasaray'ın oyununda ne değişti?

Geçen seneye göre bu sene inanılmaz farklılıklar var. Bu yüzden hocamıza teşekkür ediyorum. Sadece oyuncular olarak değil, teknik heyet ve çalışanlar için mantalitede değişiklikler var. Hocamız bize büyük kulüp gibi oynamamız gerektiğini, saha de olursa olsun buna göre oynamamız gerektiğini söyledi. Motivasyonla birlikte saha içindeki performansımız arttı.

Derbilerde rakip takım taraftarına yasağın kaldırılması gündemde, bunun için ne düşünüyorsun?

Bu konunun çok çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Taraftara Beşiktaş'ın ne kadar ihtiyacı varsa bizim de ihtiyacımız var. Oraya gelen taraftarın rengi ne olursa olsun dostça bir maç seyretmelerini istiyoruz. Sonuç ne olursa olsun herkes, ailesinin yanına, sevdiklerinin yanına dostça dönebilmeli. Fanatizm, kavgalar kimseye bir şey kazandırmaz. Beşiktaş ve Galatasaray taraftarı için bu maçın dostça bitmesi en önemli dileğimiz.

ETİKETLER