NTV

Fatih Terim ve istifa dedikodusu

Ntvspor

Spor

Futbol Federasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy'un, A Milli Takım'daki Fatih Terim-Arda Turan gerginliği için söylediği; "Arda'ya yapılan ayıp. Özür dileyecek biri varsa bu Futbol Federasyonu Başkanı, yönetimi ve teknik heyetidir" sözleri büyük yankı yarattı. Ulusoy'un açıklamalarını değerlendiren yorumcu Mehmet Demirkol, çarpıcı bir iddiada bulundu.

İlişkili Haberler

Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Haluk Ulusoy'un Fatih Terim-Arda Turan gerginliği için söylediği sözlerini değerlendirdi.

Demirkol'un değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

"Liyakat kelimesi yeniden moda oldu. Umarım içeriği de moda olur. Arda'yı da %100 suçsuz ilan etmiş. Ama konunun ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Her şey konuşuluyor; ancak içerik net olarak bilinmiyor. Bütün üstün vası䠀arı sadece Arda'ya ve oyuncu arkadaşlara yükleyip geri kalanları tam tersi göstermiş. "TFF ve yönetimi çok kötü, Türkiye Futbol Direktörü çok kötü ve iyi idare edemiyorlar, oyuncuların hiç günahı yok" gibi algılanıyor. TFF'nin hiç hatası yok demiyorum. En basit hata korkunç prim politikası. Bir futbol takımına verilecek prim, o primi alan oyuncuların bazılarının yıllık maaşından yüksek olamaz. Böyle bir prim türü yok. Ona piyango derler. Prim ekstra bir katkıdır. İşyerinde de prim alanlar vardır. Belli bir yüzde prim verilir. Ama maaşından yüksek prim hiç duymadım. Banka genel müdürlerinde oluyor ama bu başka. Primi garip bir eşitlikle dağıtırsan enterasan bir durum oluyor. Bunların sebebi ekonomidir. Sadece futbol takımında değil, her alanda etkilidir. Bir performans vardır ve bunun doğru değerlendirilmesi gerekir. 

Haluk Ulusoy'un söylediklerinde şu durum çıkıyor. Fatih Terim her şeyin suçlusu, oyuncularda hiçbir suç günah yok. Bu doğru olamaz. Mümkün değil öyle bir şey. Öyle olsa futbolu yönetenler de bu kadar korkunç hatalar yapılmışsa bunun cezasını keserler. Fatih Terim ki benim çok eleştirdiğim bir futbol insanı da üst üste hatalar yaparsa eğer kendisi de cezalandırır zaten. Hatalar yapmamış mı? Yapmıştır. Çok ciddi hatalar yapmıştır. Şu anda Türk Milli Takımı'nda, Avrupa Şampiyonası'nda da yardımcıları, Nihat Kahveci, Tuncay Şanlı, Tümer Metin çok değerli isimler ama bunların hiçbirisi bu seviyenin hocası değil. Orada iyi hocalar da olmalı. Orada Alper Hoca gibi dünya çapında bir kaleci hocası var. Ama daha yükseği lazım. Mesela Fatih Hoca'yla ilgili bilinmeyen ancak tam tersi bir durum vardır. Her türlü eleştiriye kapalı olduğu söylenir. Yardımcılarından fikir beklemediği düşünülür, tam tersidir. Yüzde yüz aykırı fikirler ister, tartışmak ister; ama sonunda kararı o verir. Hiç aykırı fikir istemez denilir ama tam tersi, eğer yanındaki bir şey söylemiyorsa, yanındaki problemi o zaman yaşar. Onunla çalışanlar ya da etrafında olanlar bunu bilir. Doğru ilişkiler kurar mı? Bazıları doğru bulur, bazıları doğru bulmaz.

"BANA İYİ NİYETLİ GELMİYOR" 

(Haluk Ulusoy'un "Oyuncular Türk halkından özür dileyecek bir şey yapmamışlardır" şeklindeki yorumu üzerine) Bazı açık fikirli olduğu zannedilen kişiler emir verir, başka şey dinlemez. Fatih Hoca böyle birisi değil. Fatih Hoca'nın yardımcıları olarak güçlü bir kadroya ihtiyacı var. Bugün de yardımcılarını bilmiyorum. Çok güçlü, çok kuvvetli, söyledikleri kamuoyu nezdinde yardımcı olur mu bilmiyorum. Bu tip hatalar olabilir. Herkeste hata olabilir, bence Fatih Hoca da hata yaptı. Bence bütün bunları oyuncuları tamamen melek ilan edip tek suçluyu hoca ilan etmek bana çok iyi niyetli gelmiyor. 

"ARDA ÖYLE OLMADIĞINI SÖYLEDİ" 

Nereden biliyoruz bunu. Ortada özür dilenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Fatih Hoca'ya gönderme var. "Fatih Hoca, Arda'dan özür dilesin" diye bir ima var; ama bence özürlük bir şey yok. Öyleyse zaten yanmışız. Fatih Hoca'nın söylediklerinden o çıktı biraz. Fatih Hoca'ya basın toplantısında da sormuştum, 'Melo-Riera olayından daha vahim bir şey oldu?' diye, Arda öyle bir şey olmadığını söyledi. Arda'nın açıklamaları o yönde.

"İSTİFA HABERİ ÇIKMADI ÇÜNKÜ..." 

Fatih Terim'in istifa ettiğine dönük haberler çıktı. Böyle bir dedikodu ortalıkta dolaştı. Spor servisleri de alarma geçti. Ama böyle bir şey dolaştı. İstifa ettiği bilgisi reddedildiği için hiçbir yerde böyle bir haber çıkmadı.

ETİKETLER