NTV

Şenol Güneş basın toplantısı düzenledi

Ntvspor

Spor

Şampiyon Beşiktaş'ın teknik direktörü Şenol Güneş ve yardımcıları Nevzat Demir Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi.

Şampiyon Beşiktaş'ın teknik direktörü Şenol Güneş ve yardımcıları Nevzat Demir Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi. 

Şenol Güneş, uzun zaman sonra basın toplantısı düzenlediğini söyleyerek karşılıklı hatalarımız konusunda affınıza sığınıyorum dedi. 

Güneş, "Transfer ve şampiyonluk konusunda basının arkasından geliyoruz. Abartılı övgülerden ve haksız eleştirilerden olumsuz etkilendiğimi söylemek istiyorum. Bazen ilgisiz haberler çıktı. Bunlar şık ve doğru şeyler değil. Öncelikle başkana ve yönetime teşekkür etmek istiyorum. Başarının merkezine onları koyuyoruz. Teknik heyetimizin hepsi büyük işler yaptılar. Rakiplerimizin çok katkı yaptığını söylemek istiyorum. Şampiyonluğumuzun anahtarı rakipler. Zayıf rakip sizi de zayıf bırakır. Rakibimiz son haftaya kadar bizi zorladı. O baskıyı kaldırmak hep formda kalmak kolay değil. Rakiplerin güçlü olması ve her antrenör önemli. Aykut hocanın, Cihat hocanın, Mustafa hocanın hepsinin katkısı var. Güzel oynamak için bizi zorladılar. Hakemlere teşekkür ediyorum. Medyaya teşekkür ediyorum. Taraftara özellikle teşekkür etmek istiyorum. 

Şenol Güneş, geçen yıldan Samet hoca ve Bilic hocanın katkıları olduğunu düşündüğünü söyleyen Şenol Hoca bizde katkımızı koyduk dedi. Güneş, "Oyuncularımızı geliştirdik, çalıştırdık. Dürüst ve cesaretli olduk. Hayallerimizin hayata geçmesi için el ele verdik. Fark yaratan, keyif veren takım olmalıydık dedik ve olduk. Irk, din, dil ayrımı olmadan fair play içinde oynadık. Takımın sistemi, felsefesi, başarısı, başarısızlığı hepimizi ilgilendiriyordu. Orkestranın uyumu gibi olacağız dedik. Sıkılmadan üşenmeden, şikayetçi olmadan çalışmalıydık. Hızlı, dinamik, tempolu, rakibi oynatmadan oynayan takım olmalıydık. Olduğumuzu da düşünüyorum. Oyuncu oynadığı süreye göre değil kendisini Beşiktaş değerlerine göre değerlendirmeliydi. Taraftarımızın hem kitlesini hem kalitesini arttırmalıyız. Sevmekle dövmek arasında bir sıkıntımız var. Maçı alınca seviyor kaybedince dövüyor. Oraya hem sevmek hem dövmek için gidemezsiniz takım sizin çocuğunuz. Kafası iyi olmayan oyuncunun ayakları da iyi değildir. İlk geldiğimde paralar konusunda sıkıntı vardı, Yönetimin bu konuda iyi çalıştığını düşünüyorum. Para önemli değildir ama motivasyon önemlidir. Bugün 2. olsaydık çok başarısız görünecektik. Bana göre ikinci de üçüncü de başarılıdır. Zoru başarınca herşey kolaydır şu an herşey kolay gibi görünüyor. Taraftar ölmeye değil eğlenmeye gelsin. Oradan hiçbir sııntı olmadan çıkan taraftar beni mutlu eder. Başarılı olmatan daha değerli şeyler vardır. Rakibimiz ikinci olunca antrenörün gitmesi durumu oluyor. Bu işler bu kadar kolay olmamalı.Futbol ayakla oynansa da akıl ve yüreğe ihtiyaç vardır. Ben futbolcularımın bunu yaptığını düşünüyorum. Futbolda rakip saygıyı hak ediyor düşman olarak görmek doğru değil. İyi bir maç oluyorsa bu rakipten kaynaklanıyordur tek başına bir şey olmaz. Ben Fenerbahçe ve bizi başarılı görüyorum. Galatasaray ve Trabzonspor, Bursaspor sıkıntılar çektiler. Konyaspor ve Osmanlıspor'u tekrik ediyorum. Avrupa kupalarına katılanlara başarılar diliyorum. Avrupa Şampiyonası'nda da milli takımımıza başarılar diliyorum. Maç günleri değişti sonra tekrar değişti. Pazar günü maç oynadık sonra Salı günü oynayacağız. Sezon sonu bu olmaz iki günde bir maç yapılmaz. Hele milli takım oyuncusu gider oyuncu. Şampiyon olduk başarılıyız. Türkiye Kupası'ndan elenmekten üzüntü duymuyorum ama UEFA'dan elendiğimiz için üzüntülüyüm. Daha yukarılarda olmalıydık."

"TRABZON'DA SÖYLEDİKLERİMDEN GERİ ADIM ATMAM"

Kariyerinde 30 sene sonra gelen şampiyonluğun neden bu sene geldiğini sorulan Güneş, "Biz ürettiğimizle yarıştık hazır alıp yarışmadık. 82 puan aldım daha önce bugün onu alabileceğimiz belli değil. Biz futbol oynamaya çalıştık. Ama siz öyle bir haksızlığa uğrayabilirsinizki o doğruları alıp götürebilir. Lig şampiyonluğunu istiyorum dediğimde Trabzonsporlular alınganlık gösteriyorlar. Orada söylediklerimden hiç geri adım atmam. Şampiyonluğu hak ettiğini ama kupayı almadığını söyleyebilirim. Gönüllerin şampiyonu demiştik o zaman şimdi gerçek şampiyon olduk" dedi. 

"TRANSFER YAPILMASI GEREKİR"

Şampiyonlar Ligi için transfer çalışmaları olup olmadığı sorulan Şenol Güeş, "Şampiyonlar Ligi Beşiktaş'a yakışır. Savunmada takviyeye ihtiyacımız var. Gitmesi ve gelmesi gereken oyuncuların belirlenmesi lazım. Transfer yapılması gerekir. Transfer tekniktir, eksik olan yere göre alınır. Sonra maddidir. Biz fikirlerimizi yönetime söyleyeceğiz. Önce gruplardan çıkmayı istiyorum. Seneye de Beşiktaş şampiyon olmak durumundadır" dedi. 

"GOMEZ BURADA İYİ VE MUTLU NEDEN GİTSİN?"

Şenol Güneş takımlarındaki golcülerin zirve yapmasıyla ilgili, "Oyuncu var ama önce takım var. Onun parçası olmak durumundalar. Elimizde şu anda oyuncularımızın gelişmesine katkı yapan hocalarımız var. Burada oyuncunun alması, bizim vermemiz önemli olan. Bazı oyuncular geldiği zaman bu oynar işini yapıyor bırak onu. Bir oyuncu vardır öok yeteneklidir ama sorunludur. Bu tek başına benim işim değil bir ekip işi. Merkezde oyuncudur biz yardımıcıyız. bugüğn Gökhan Türkiye'nin en iyi oyuncusu. Sakatlığından dolayı oynayamıyorsa ben çok üzülüyorum. Kerim'in yetenekleri var ama çok eksikleri var. Bir de oyuncu ben iyiyim benim eksğim yok diyorsa sıkıntı olur. Türk oyuncular altyapıdan gelirken çok eksik geliyorlar. Mario Gomez'le ilgili profesyonelce bir şey konuşuluyor. Burada iyi ve mutlu niye gitsin? Giderse ya maddidir ya da evime gideceğim diyordur. Buraya geldiğinde iyi değildi ama şimdi şu anda çok iyi durumda. Kendisini daha iyi yapacak takım yoksa gideceğini düşünmüyorum. Yönetim de ben de gitmesini istemeyiz. Satışta ekonomik olarak bizimde kârımız olacaktır ama oyuncumuz eksilecektir" dedi. 

"EN İYİSİYLE EN İYİ MAÇIMIZI OYNAYACAĞIZ"

Güneş, "Şampiyonlar Ligi'nde kendimizi göreceğiz. Tekrar ligde yarışalım diye şampiyon olmadık. Benim oyuncum geçen seneki oyununun üstüne çıkmak zorunda. Biz en iyisiyle en iyi maçımızı oynayacağız. Ligde ne olduğumuzu biliyoruz. En takım olduğumuzu düşünüyoruz. Seneye Şampiyonlar Ligi'nde oynayacaksınız tatilinizi, çalışmanızı ona göre ayarlayın diyeceğiz oyuncularımıza. Ben o kadar ünvanlarla doluyumki Kadıköy'de insanlar beni seviyor, Galatasaray'da yine öyle. Bir taksicinin selamı benim için en iyi ünvandır. Önce insanız. İşimi yaparken davranışım o işle ilgilidir." 

ETİKETLER