NTV

''8 Ocak 2003'te muhtıra yedik''

NTV Haber,Anadolu Ajansı

Türkiye

Başbakan Yıldırım, 15 yıllık iktidarları boyunca demokrasi dışı dayatmalarla mücadele ettiklerini söyleyerek, ilk muhtırayı göreve başladıktan hemen sonra aldıklarını söyledi.

İzmir'de iş dünyasına seslenen Başbakan Binali Yıldırım, 19 Kasım 2002'de göreve geldiklerini hatırlatarak 8 Ocak 2003'te ilk muhtıralarını aldıklarını açıkladı. Bu muhtıranın 27 Nisan 2007 muhtırasından daha keskin olduğunu söyledi.

2003'de verilen muhtıranın Diyarbakır'da uçak düşmesi nedeniyle gündemde kalmadığını belirten Yıldırım şunları ifade etti:

"Biz iktidara geldik 19 Kasım 2002, iktidarımızın ilk günü 8 Ocak'ta muhtıra yedik. Belki de bilmiyorsunuz. 8 Ocak'ta verilen muhtıra 27 Nisan 2007'dekinden daha keskindi. Ama o gün ne oldu biliyor musunuz? O gün Diyarbakır'da bir uçak düştü ve o gündemde kaynadı gitti, belki de farketmediniz. Açın bakın o tarihli gazetelere. Daha bir şey yapmamışız. Ne laiklik bırakmışız ne Cumhuriyetin temel değerleri, öyle bir şey olur mu yahu? Olmadı, cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşananlar. Erken seçim kararı almak mecburiyetinde kalmamız, olmadı 17-25 olayları, olmadı 15 Temmuz darbe girişimi. Balyoz, Ayışığı, Ergenekon darbe girişimleri, bunlar var. Bunların olduğunu biz biliyoruz ama bir başka paralel yapı bunu sulandırdı. Gerçeği yalana çevirdiler. Bunları yaşadık. İstiyoruz ki ülkemiz böyle şeyler yaşamasın, istediğimiz bu."

ETİKETLER