NTV

Anayasa paketi için son randevu

NTV Haber

Türkiye

Mini anayasa paketi için üç siyasi partinin hukukçu isimleri yarın bir kez daha bir araya gelecek. Bu buluşmada anlaşmaya varılan konularda bir taslak metin hazırlanması bekleniyor. Uzlaşma sağlanamayan kritik maddelerse liderler zirvesinde masada olacak.

AK Parti, CHP ve MHP temsilcilerinin mini anayasa paketi için perşembe günü yeniden biraraya gelmeleri bekleniyor. Parti temsilcileri yaptıkları uzun mesainin ardından uzlaşılan ve uzlaşılamayan maddeleri belirledi, liderlerlerine sundu.

Mini anayasa paketinin 10 ile 15 madde arasında oluşması bekleniyor. Tüm teşkilatlarıyla İçişleri Bakanlığı'na bağlanan Jandarma Genel Komutanı'nın Milli Güvenlik Kurulu'ndan çıkarılması uzlaşılan konular arasında. Yargı sürecinde savunmanın güçlendirilmesi, avukatların anayasanın asli unsuru haline gelmesinde de mutabakat sağlandı.

Askeri yüksek mahkemeler kaldırılması uzlaşılan bir diğer başlık. Ancak, bu mahkemelerden giden Anayasa Mahkemesi üyelerinin nasıl seçileceği tartışma yarattı. Bir üyeyi Cumhurbaşkanı, bir üyeyi ise Meclis'in seçmesi ya da üye sayısının 17'den 15'e indirilmesi şeklinde bir mutabakata varılabileceği belirtiliyor.

YÖK'ün kaldırılmasına üç parti onay verirken, yerine nasıl bir yapı oluşturulacağı konusunda ise uzlaşma sağlanamadı.

Toplantıları en kritik başlığı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na ilişkin yapılacak değişikliklerdi. Üyelerin seçim yöntemi konusunda anlaşmaya varılamadı.

Perşembe günü yapılacak toplantıda uzlaşılan maddelerin kaleme alınması bekleniyor. Geri kalan konular liderler zirvesinde ele alınacak.

ETİKETLER