NTV

"Avrupa bu utancı tarih boyunca yaşayacak"

NTV Haber

Türkiye

NTV canlı yayınında konuşan Sağlık Bakanı Akdağ, bazı Avrupa ülkelerinin referandum sonuçlarını etkilemeye çalıştığını söyledi ve "Avrupa bu utancı tarih boyunca yaşayacak" dedi. Akdağ, Hakan Şükür ve Arif Erdem'in Galatasaray üyeliğinden çıkarılmasının da geç alınmış bir karar olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akdağ; bakanların engellenmesi, silah ambargosu ve PKK yandaşlarının yürüyüşlerine izin verilmesi gibi Avrupa ülkeleriyle yaşanan krizlere değindi. 

Bazı Avrupa ülkelerinin referandum sonuçlarını etkilemek istediğini ve hayır çıkması için çalıştığını savunan Akdağ, şunları kaydetti:

"Miting yaptırmıyorlar, kapalı salon toplantısı yaptırmıyorlar. Bence şunu yapmaya çalışıyorlar, yurtdışında ciddi bir oy potansiyeli var. Katılımı düşürmeye çalışarak referanduma müdahil olmaya çalışıyorlar. Bu Avrupa'nın bir insanlık mirasını reddetmeye çalışmasıdır. Avrupa'daki bazı ülkeler çok uzun zamandan beri PKK'yı koruyor. En son olarak FETÖ'ye de sahip çıktılar.

16 Nisan bir milat olacak. Evet çıktıktan sonra bu ülkeler Türkiye ile ilişkileri düzeltmeye çalışacak. Avrupa bu insanlık medeniyetini kendi insanlarına uygulama konusunda çok hassas ama başka ülkelere uygulama konusunda sınıfta kalıyor. Avrupa bu utancı tarih boyunca yaşayacak. Bunun için özür dileyecekler. Cumhurbaşkanı Nazi benzetmesini yapınca utanıyorlar, aynı şekilde yine utanacaklar."

"BAŞTAN SONA YALAN"

Referandum çalışmalarına da değinen Akdağ, kararsızların oranının azaldığını düşündüğünü belirtti. Referandum kampanyası üzerinden CHP'yi de eleştiren Akdağ, "Kılıçdaroğlu ve arkadaşları yabancı bir reklamcı tuttular. Yalanlar üzerine bir reklam kampanyası güdüyorlar. Onlar bir yalan atarlarsa ikinci gün çürütüyoruz. Tüm gücün bir kişinin eline geçeceği baştan sona bir yalan. Bir insan bu kadar cahil olamaz, kasıtlı yapılıyor" diye konuştu. 

Akdağ şöyle devam etti:

"Cumhuriyet Halk Partisi ve Kılıçdaroğlu'nun bir sorunu var. Milleti dönüştürmeye çalışıyorlar. TBMM'deki kavgaların sebebi neydi? Kılıçdaroğlu milletten korkuyor. Aslında bugünkü sistemin freni yok. Bugün seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın Yüce Divan'a gönderilmesi mümkün değil.

Oysa yeni anayasa Cumhurbaşkanı ve bakanları Yüce Divan'a götürme yetkisi veriyor. Rejim dğeişikliği iddiaları da gülünç. Biz rejimin teminatının Türk milleti olduğunu rejime ve demokrasiye sıkı sıkıya bağlı olduğumuzu sürekli ifade etti.

Yalanla bir defa milletin karşısına çıkıyorlar. 16 Nisan'da sistem değişti, 2019'da Cumhurbaşkanlığ seçimlerine gidilecek. Cumhuriyet Halk Partisi ne yapacak? Nasıl bizim adayımıza oy verin diyecekler. Bu yalan Cumhuriyet Halk Partisi'ne pahalıya mal olacak. Millete inanmıyorlar." 

Sağlık Bakanı erken seçimin de gündemlerinde olmadığını ifade etti.

HAKAN ŞÜKÜR VE ARİF ERDEM DEĞERLENDİRMESİ

Recep Akdağ'ın Galatasaray Kulübü'nün Hakan Şükür ve Arif Erdem'in üyelikten ihraç edilmesiyle sonuçlanan sürece yönelik değerlendirmeleri de oldu. Kararın geç kalınmış bir karar olduğunu belirten Akdağ, şunları söyledi:

"Hakan Şükür bir terör örgütünün mensubu, yurtdışında kaçak bir adam. Gelse ya ülkesine niye dışarılarda dolaşıyor ki? Tıpkı FETÖ çetesinin başındaki adam gibi. Gerçekten biz bu çetenin ne olduğunu anlayamadık mı bazılar, Galatasaray'daki delegelerden bazılar anlayamamış mı? İstediği kadar meşhur bir futbolcu olsun. Hakan dedim mi hepimiz havalara sıçrıyorduk. Ama bir terör örgütünün üyesiyse ve o çete 249 insanımızın canına mal olmuşsa kimse kusura bakmasın."

ETİKETLER