NTV

Bandırma'da da sel faciası

Anadolu Ajansı

Türkiye

Bandırma'da sel sonucu Balıkesir ve Bursa'ya bağlayan kara yolları kapandı, ilçeden araç çıkışına izin verilmiyor.

Bandırma ve çevresinde dün sabah saatlerinde başlayan ve öğleden sonra aralıklarla etkisini artıran yağış, akşam saatlerinde kesildi.

Oluşan sel yüzünden ev ve iş yerlerine dolan sular boşaltılmaya çalışılırken, gece saatlerinde yağış tekrar başladı. Şiddetli yağış, sabah saatlerine kadar etkisini sürdürdü.

Yağış sonucu iki beyaz et üretim tesisini su bastı. Bu şirketlerinden birinin kesimhane bölümünde mahsur kalan işçiler, Bandırma 6. Ana Jet Üs Komutanlığından gelen helikopter ve komandoların yardımıyla kurtarılıyor.

İşçiler, bellerine bağlanan iple fabrika dışına çıkarılıyor. Sunullah Mahallesi 2 Tepe Sokak'ta bulunan dere yatağı yakınlarındaki bir apartman, sel suları nedeniyle yıkılma tehlikesine karşı tedbir amaçlı boşaltıldı.

İlçe genelinde çok sayıda ev, iş yeri ve fabrikayı su basarken, Bandırma Belediyesinde oluşturulan kriz masasının çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

Yağışla gelen sel sonucunda Bandırma'yı Balıkesir ve Bursa'ya bağlayan kara yolunun ulaşıma kapandığı, bu yöne gidecek araçların ilçeden çıkışına izin verilmediği öğrenildi.

Bandırma genelinde elektriklerin kesildiği, onarım çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Gönen'e bağlı Dereköy'ün içinden geçen derenin üzerindeki köprünün sel suları nedeniyle dün yıkıldığını belirtti. Arslan, ''O sırada köprüden geçerek evine gitmeye çalışan Hasan Yılmaz, sel sularına kapılarak kaybolmuştu.

Sivil savunma ekipleri ve askeri birlikler Yılmaz'ı bulmaya çalışıyor'' dedi. Gönen'de çeltik ekili alanların sular altında kaldığını ifade eden Arslan, bölgede hasar tespit çalışmaları için suların çekilmesini beklediklerini bildirdi.

Bandırma-Balıkesir kara yolunda kod farkı nedeniyle bazı çiftlikleri su bastığını vurgulayan Arslan, ''Bir beyaz et kesim tesisinde mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları sürüyor. Olay yerine giden 2 helikopter işçileri güvenli yere çıkarıyor'' diye konuştu.

Arslan, meteoroloji yetkilileriyle görüştüğünü, bu kapsamda şimdilik yavaşlayan yağışların bölgede hafta sonunda etkili olabileceğini öğrendiğini kaydetti.