NTV

Çelik: Yaptığım iki bina depremde yıkılabilir

Türkiye

Kendisinin de bir dönem müteahhitlik yaptığını hatırlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaptığı iki binanın depremde yıkılma tehlikesinin bulunduğunu söyledi.

Bir grup gazeteciyle sohbet eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Radikal gazetesinde yer alan habere göre; Marmara Depremi’nde Veli Göçer’in günah keçisi olduğunu hatırlatarak, Van’da incelemeler sonucu yine birkaç günah keçisi çıkarılabileceğini söyledi.

Faruk Çelik, “1999 öncesi yönetmeliğe göre yapılan binalarda müteahhitlerin sorumluluğu var ama azdır. 1999 öncesi yönetmelik çok yetersizdi, depreme dayanıklı bina yapılmıyordu” şeklinde konuştu.

Çelik, 1999’daki büyük depremden sonra uygulamaya konan yönetmeliğin yeterli olduğunu ama bu yönetmelik öncesinde yapılan tüm binaların tehlikede olduğunu ifade etti.

Müteahhitlik yaptığı dönemde iki bina inşa ettiğini hatırlatan Çelik, bu binaların da eski yönetmeliğe göre yapıldığı için büyük bir depremde yıkılma tehlikesi olduğunu kaydetti.