NTV

Darbeciler Erdoğan'ı gemide bekletecekti

Anadolu Ajansı

Türkiye

15 Temmuz gecesi darbecilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı alarak bir gemide bekletmeyi planladıkları ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan, Akıncı Üssü İddianamesi'nde darbe girişimine dair önemli ayrıntılar ortaya çıktı.

İddianameye göre darbecilerin o geceki ilk hedefi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dı. Plana göre Özel Kuvveler Komutanlığı'nda görevli timlerce, Erdoğan' alınarak bir gemide bekletilecekti.

Darbecilerin bu planı Ankara'da bir villada yaptığı belirtildi. O toplantılara katılan "şapka" kod adlı gizli tanık, 15 Temmuz gecesi Binali Yıldırım, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın alınarak Akıncı Üssü'ne götürülmesinin planlandığını anlattı.

"BAŞKA ŞANSIMIZ YOK"

İddianamede, o gece Ankara'da aralarında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Meclis'in de olduğu 6 kiritik noktanin bombalanmasıyla ilgili de önemli ayrıntılara yer verildi. 

Darbecilerin, başarısız olacaklarını anladıklarında, "Başka şansımız yok" deyip, savaş uçaklarıyla başkentteki kritik noktalara 11 bomba daha attığı tespit edildi.

"BAŞ FETÖ'CÜ ÖZÇETİN"

Şüphelilerin ifadelerine göre, F-16'lara bombalama emrini, Ahmet Özçetin verdi. Şüpheliler Özçetin'i, Akıncı Üssü'nün "baş FETÖ'cüsü" olarak tanımladı.

Özçetin'in kullandığı araçta yapılan aramada, aralarında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de bulunduğu 26 kişinin adreslerine ilişkin uydu görüntüleri bulundu.

"TERÖR HAREKATI SANDIM"

Eski pilot kurmay Yüzbaşi Hüseyin Türk ise o gece "Terörle mücadele harekatı sandığı için" Meclis, Özel Harekat Daire Başkanlığı ve TÜRKSAT''ı bombaladığını iddia etti.

ETİKETLER