NTV

Dışişleri: Mezhep çatışması riski var

Anadolu Ajansı

Türkiye

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, Irak'ta alıkonulan Türk vatandaşlarının kurtarılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Açıklamada Irak’taki şiddet olaylarının geniş çaplı bir mezhep çatışmasına dönüşme riski taşıdığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, “Irak Kriz Masası" başlığıyla açıklama yaptı.

Açıklamada, Irak’ın büyük bölümünü etkileyen şiddet olaylarının devam ettiği ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Irak Silahlı Kuvvetleri arasındaki çatışmaların sürdüğü hatırlatıldı.

IŞİD’in dün gece saatlerinde Musul’un Türkmen nüfusun yoğun olduğu Telafer ilçesine saldırılarını artırarak ilçeyi ele geçirdiği ve ülkedeki şiddet olaylarının geniş çaplı bir mezhep çatışmasına dönüşme riski taşıdığı ifade edilen açıklamada; Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat’ta bulunan vatandaşların can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve söz konusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması tavsiyesinde bulunuldu.

THY'nin, Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye ve Erbil Havalimanları’ndan tarifeli uçuşlarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, "Irak’tan ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın kriz merkezinin yanı sıra Bağdat Büyükelçiliğimiz, Basra Başkonsolosluğumuz ve Erbil Başkonsolosluğumuzdan da yönlendirme alması ve uçuşlarla ilgili olarak THY’yle temasta kalması yerinde olacaktır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Irak’ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve Musul’un Geyara ilçesinde tutulan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Bakanlığımızda faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumlarımızın personelinin de hizmet verdiği kriz merkezi, Irak’taki durum ve bu ülkedeki vatandaşlarımız hakkında bakanlığımıza iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırmaktadır. Konsolosluk çağrı merkezlerimize yapılan başvurular da eşzamanlı olarak kriz merkezine yönlendirilmektedir."

'AYNI NOKTADALAR'
Konuyla ilgili Dışişleri'nden yapılan bir diğer açıklamada ise alıkonulan şoförler ve konsolosluk personelinin kurtarılmasıyla ilgili temasların sürdüğü belirtildi.

Bağdat Büyükelçiliği için tahliye kararının olmadığı belirtilen açıklamada, “Irak Başbakanı Nuri el Maliki’den elçilikten güvenlik tedbirlerinin artırılması istendi” denildi.

Açıklamada, alıkonulan şoför ve konsolosluk personeliyle ilgili olarak “Musul’da kaçırılan şoförlerle temas sürüyor. Konsolosluk memurlarımız aynı noktadalar” ifadeleri kullanıldı.