NTV

Diyarbakır Gaffar Okkan'ı unutmadı

Türkiye

Bir suikaste kurban giden eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve beş koruma polisi şehit edildikleri yerde anıldı.

Diyarbakır'da 12 yıl önce uğradıkları saldırı sonucu şehit olan Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile polis memurları Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy şehit edildikleri yerde anlıdı.

Sezai Karakoç Bulvarı'nda Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, emniyet personeli, şehit ve gazi aileleri, vatandaşlar ile Ali Gaffar Okkan'ın adının verildiği çocukların katıldığı törende bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra olay yerine karanfil bıraktı.

Bu sırada Emniyet Müdürü Güven'in yanına gelen esnaf Mehmet Açıkgöz, Ali Gaffar Okkan'ın şehit edildiği caddeye isminin verilmesi ve heykelinin dikilmesi talebinde bulundu.

Açıkgöz, burada yaptığı açıklamada, Okkan'ın bir abide ve bir sembol olduğunu ifade ederek, bu kadar insan her yıl buraya toplanıyor. Onun anısına buraya bir heykeli dikilsin. Bu caddeye ismi verilsin. Şimdiye kadar ilimize böyle bir emniyet müdürü gelmemiş, geleceklerin hepsinin başımızın üstünde yeri var. Ancak bu değere sahip çıkalım. Bunu bir esnaf ve vatandaş olarak rica ediyorum'' dedi.

İl Emniyet Müdürü Güven ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da 100'ü aşkın çocuğa şehit Okkan'ın adının verildiğini hatırlatarak, ''ağabeyimiz' diye nitelendirdiği Okkan'a en büyük hediyenin çocukların sevgisi olduğunu söyledi.

Okkan'ın cenaze töreninde tüm Diyarbakır'ın yürüdüğünü ve hala iş yerlerinde Okkan'ın fotoğrafının bulunduğunu ifade eden Güven, ''Bu millet asildir. Kendilerine yapılan iyiliği unutmazlar. Milletin kendi güzelliği yansıyor aslında. Onun güzelliği yer etmiş gönüllerde, karşılığını buluyor. Yerini doldurmak çok zor. İnşallah onun gibi vizyon sahibi olarak hizmet etmek nasip olur bana da sonu ne olursa olsun. Bu insanlara hizmet etmek bizim şerefimiz ve onurumuzdur. Bunların çok ciddi teveccühleri ve beklentileri var. İnşallah ona layık oluruz'' diye konuştu.