NTV

Engelliler için mucize buluş

Türkiye

Türkiye’de geliştirilen ve engellilerin ayakta durabilmesini sağlayan tekerlekli sandalye, tıp alanında çok önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Tek Robotic Mobilisation Device adı verilen cihaz, bacaklarını kullanamayan kişilerin alışverişten ütüye kadar günlük işlerini çok kolay bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyor. İstanbul merkezli AMS Mekatronic şirketi tarafından geliştirilen cihazı ilk olarak attan düşerek felç kalan Yusuf Aktürkoğlu denedi.

Yaklaşık 0.6 metre uzunluğunda ve 0.3 metre genişliğinde olan Tek’in taşınması son derece kolay. Bataryaya sahip olan cihazın, üç günde bir şarj edilmesi gerekiyor.

Tek’i tasarlayan mühendis Necati Hacıkadiroğlu, Reuters’a, “Engellilerin dar yollardan geçmesini, bizim gibi oturmasını, banyoda ve mutfakta rahatça hareket etmelerini sağlayan bir cihaz geliştirdik” dedi. Hacıkadiroğlu, Tek ile engellilerin girmekte zorlandıkları mekanları da kullanabileceğini ifade etti.

DOKTORLAR TEST ETTİ


Klinik testlerden geçen Tek, doktorlardan övgü alan bir icat olarak kabul gördü. Doktorlar, Tek’in engelli insanlar için tehdit oluşturan şeker hastalığı ve yavaş kan akışından kaynaklanan kalp rahatsızlıkları gibi sağlık risklerinin de önüne geçtiğini belirtti.

Tek’in henüz satışına başlanmadı ancak, Yusuf kendisine çok faydalı olan icat hakkında bol bol haber görmeyi umduğunu söyledi.