NTV

Erdem Gül: Kopkoyu hukuksuzluğun ortasındayız

Anadolu Ajansı

Türkiye

MİT TIR’ları davasında birlikte yargılandığı CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını değerlendiren Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, gazeteciliğin engellemeye çalışıldığını belirterek, “Kopkoyu bir hukuksuzluğun ortasındayız” dedi.

İlişkili Haberler

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından MİT TIR’ları durdurulması ile ilgili davada CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verilirken, Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün dosyası ayrıldı.

Gazeteci Erdem Gül, Berberoğlu'na verilen 25 yıl hapis cezası kararının ardından, adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yaptı.

Uzun söze ve TCK maddelerini açıklamaya gerek olmadığını söyleyen Gül, çok uzun süredir gidip geldikleri bu yargılamanın iki haber sonucunda müebbet çıkardığını belirtti.

Davanın doğrudan doğruya bariz bir gazetecilik olduğunu savunan Gül, "Türkiye'de gazetecilik yapılmasını engellemeye yönelik bir davadır. 'Bir haber yaptınız, biz size müebbet hapis veriyoruz' şeklindeki bir yaklaşımla bugün karşı karşıya kaldık. Gazetecilik açısından hakikaten vahim bir durumdayız" diye konuştu.

Dosyada iki haber dışında ortaya konulmuş hiçbir delil bulunmadığını savunan Gül, şöyle devam etti: "Normal hukukçular değil, halk yargılamayı yapsaydı, ille de ceza verin denilseydi daha başka daha akıllı bir durumla karşı karşıya kalırdık şimdi. Kopkoyu bir hukuksuzluğun ortasındayız. Sonuçta bütün bunları kazıdığımızda, altında iki tane haber çıkacaktır. Üzüntülüyüz, aynı zamanda bir milletvekili, geriye dönerseniz gazeteciliğinin olduğunu da hatırlarsınız. Dolayısıyla bu davanın neresinden elini uzatsanız bir gazetecilik davasıdır, bir cezalandırma girişimidir, üzgünüz. Söyleyeceğimiz bir şey yok."

BERBEROĞLU’DAN MÜCADELEYE DEVAM ÇAĞRISI

Erdem Gül, CHP Milletvekili Berberoğlu'nun duruşmadan sonra "Ben bu işten alacaklı çıkarım. Kimsenin üzülmesini istemiyorum. Yapılacak şey, Türkiye'de bütün özgürlükleri sağlamak için mücadele etmek ve sürdürmektir. Ben şu ana kadar mücadelemi sürdürdüm, hapishanede imkanlar kısıtlı, dolayısıyla kalan insanlar otursunlar düşünsünler, ellerini başlarının ortasına alsınlar. Özgür medya, ifade özgürlüğü için mücadeleyi sürdürsünler" ifadelerini kullandığını belirtti.

ETİKETLER