NTV

Eşcinsellerin sorunları Meclis'i gerdi

Türkiye

CHP'nin eşcinsellerin sorunlarının araştırılması ile ilgili önergesi iktidar partisinin oylarıyla reddedildi. Görüşmeler sırasında ise CHP'li Binnaz Toprak ile AK Partili Türkan Dağoğlu arasında eşcinsellik tartışması yaşandı.

CHP'liler ile AK Partililer arasında Meclis'te bu kez eşcinsellik tartışması yaşandı.

CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak'ın eşcinsellerin sorunlarının araştırılmasıyla ilgili önergesine BDP destek verdi, AK Parti ise karşı çıktı.

Eşcinselliğin normal olduğu tezine AK Partili Türkan Dağoğlu karşı çıktı. Önerge sahibi CHP'li Binnaz Toprak ile Dağoğlu bu yüzden tartıştı. Tartışma içki polemiğine de kaydı.

Türkan Dağoğlu'nun ''1974 yılında Amerika'da psikiyatri dernekleri bunu araştırdı, LGBT durum normal dışı bir davranıştır. Kadının kadınla, erkeğin erkekle evlenmesi marifet değil. Toplumsal bozulmanın önünü açan uygulamadır'' sözlerine Binnaz Toprak, ''Eğitimimi Amerika'da aldım. Amerika'da 'Zenciler beyazlardan aptal diyen'' bilim adamları vardı. O yüzden 1974'teki araştırmaları bilim dernekleri denetlemez. Söyledikleriniz yanlış'' cevabını verdi.

Tartışmaların sonunda CHP'nin lezbiyen, gay ve transeksüellerin sorunlarının araştırılmasıyla ilgili önergesi iktidarın oylarıyla reddedildi.