NTV

Gezi Parkı protestoları tam 'gaz'

Türkiye

Gezi Parkı eylemine destek amacıyla Türkiye çapındaki gösteriler devam ediyor. Ankara Kızılay'da geniş çaplı bir müdahale yapan polis, kalabalığı dağıttı, yaklaşık 500 kişi gözaltına alındı.İzmir Karşıyaka'da ise yanıcı maddenin isabet ettiği AK Parti ilçe binasında yangın çıktı.

Gezi Parkı eylemleri dün de yurdun birçok yerinde devam etti.

Ankara'da eylemciler, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara destek vermek gerekçesiyle öğle saatlerinde Kızılay'da toplanmaya başladı.

Ankara'da Kızılay Meydanı'nda toplanan eylemciler, Başbakanlığa yürümek isteyince polis müdahalesiyle karşılaştı.

Başbakanlığın çevresinde barikat oluşturan polislere taş ve sopalarla saldıran eylemcilere tazyikli su ve gazla müdahale edildi.

Gün boyunca gruba uzaktan müdahale eden polis, saat 21.00 sıralarında Kızılay Meydanı'nına geniş çaplı bir müdahalede bulundu.

Sivil polislerin de eşlik ettiği yüzlerce çevik kuvvet polisinin, gaz bombaları desteğiyle yaptığı müdahale ile binlerce kişilik grup Kızılay Meydanı'ndan dağıtıldı.

Polisin müdahalesinden kaçan gruplar, ara sokaklara dağıldı. Bazı göstericiler, Kızılay Meydanı'nda bulunan bir alışveriş merkezine sığındı.

CHP'Lİ VEKİL POLİS OTOBÜSÜNÜN ÖNÜNE GEÇTİ
Alışveriş merkezine giren polis, göstericileri gözaltına aldı. Müdahele sırasında yaklaşık 500 kişi gözaltına alındı.

CHP Ankara Milletvekilleri Aylin Nazlıaka, gözaltına alınan göstericileri karakola götüren otobüsün önüne geçerek engel olmak istedi.

Nazlıaka ve beraberinde bir süre polis yetkilileriyle görüşen milletvekilleri, başarılı olamayınca bu kişilerle otobüslere binerek Emniyet Müdürlüğüne gitti.

Gece geç saatlere kadar süren olaylar, protestocuların dağılmasıyla sona erdi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN
FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

EYLEMCİLERE ÇARPAN SÜRÜCÜYE GÖZALTI
Bu arada Kızılay'daki olaylar sırasında eylemcilere aracıyla çarparak, üç kişinin yaralanmasına neden olan sürücü gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Akay Kavşağı yakınlarında ismi henüz öğrenilemeyen sürücü aracıyla çarptığı üç kişiyi yaraladı. Olayın ardından kaçan zanlı Genelkurmay Başkanlığı önünde gözaltına alındı. Hafif yaralanan üç kişi ambulansla hastaneye götürüldü.

Emniyette ifadesine başvurulan zanlı, eylemcilerin aracına vurarak zarar vermesi üzerine panik yaşadığını ve kazaya neden olduğunu öne sürdü.

Polis, Kızılay ve TBMM önünde toplanan iki grubun bir araya gelmesini engellemek için müdahalesine devam ediyor.

İZMİR
İzmir'de de gün boyu gerginlik hakimdi. Kültürpark, Basmane, Gazi Bulvarı, Alsanacak başta olmak üzere farklı noktalarda göstericilerle polis karşı karşıya geldi. Göstericiler, biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunan polise taşla karşılık verdi.

Kentteki olaylar saat 16.00 sıralarında başladı. Polis, Basmane'ye çıkmak isteyen bir gruba Plevne Bulvarı'nda müdahalede bulundu. Montrö ve Lozan meydanları arasındaki çatışmalar da gece boyunca devam etti.

Saat 00.00 sıralarında olay yerine gelen İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, yetkililerden bilgi alarak müdahale emri verdi. Müdahale emrinin ardından yaklaşık bin polis, TOMA'ların ve atılan gaz bombalarının desteğiyle; Plevne, Şair Eşref ve Vasıf Çınar bulvarlarına girdi.

Bölgenin yerleşim birimi olması nedeniyle çok sayıda vatandaş da gazdan etkilendi. Vatandaşların büyük bir bölümü tencere ve tavalarla müdahaleyi protesto etti. Polisin sert müdahalesiyle Gündoğdu Meydanı tamamen boşaltıldı.

AK PARTİ BİNASI YANDI
Karşıyaka'da AK Parti ilçe binası önünde toplanan bir grup da protestoda bulundu. Protestolar sırasında yanıcı madde isabet eden binada yangın çıktı. Polis ekipleri doğalgazı kestirip, itfaiyeden yardım istedi. Çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülürken, binada maddi hasar oluştu.

ADANA
Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek için Adana'da da gösteri düzenleyen gruba polis müdahale etti.

Öğle saatlerinde Turgut Özal Bulvarı üzerinde toplanan bir grup, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Polis, TOMA ile müdahalede bulundu. Bazı vatandaşlar da balkonlara çıkıp, ellerindeki tencere ve tavaları birbirine vurarak olayları protesto etti.

Daha sonra Atatürk Parkı'nda biraraya gelen başka gruplar, Atatürk Caddesi'ni kapatarak AK Parti İl binasına yürümek isteyince polis yine müdahale etti. Müdahale sırasında çevrede İl Jandarma Komutanlığına bağlı askerler de güvenlik önlemi aldı.

Polisin müdahalesi sırasında bazı göstericiler gözaltına alındı.

İZMİT
İzmit'te akşam saatlerinde Cumhuriyet Parkı'nda toplanan 5 bin kişi gösteri yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda saat 19.00'da toplanmaya başlayan göstericiler saat 20.00'den itibaren 'Hükümet istifa' sloganları atarak Ak Parti il binasının da bulunduğu Perşembepazarı Semti'ne yürüyüşe geçti.

Geniş güvenlik önlemleri alan polis barikat kurup, kalabalığın geçişine izin vermedi. Semtteki vatandaşlar da tencere ve tavaları birbirlerine vurarak protestoya katıldı.

Göstericilerin saat 22.15 sıralarında barikatı aşmak istemesi üzerin olay çıktı. Polis, geçişlerine izin vermediği protestocu gruba tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Kent merkezinde yaklaşık 50 protestocunun gözaltına alındığı belirtildi.

ANTALYA
Çallı kavşağında toplanarak AK Parti İl Başkanlığı'na yürümek isteyen grup polis müdahalesiyle karşılaştı. Polis, tazyikli su ve gazlı müdahale sonucu dağılan gruptan bazılarını gözaltına aldı.

Daha sonra Atatürk Parkı'nda biraraya gelen başka gruplar, Atatürk Caddesi'ni kapatarak AK Parti İl binasına yürümek isteyince polis yine müdahale etti. Müdahale sırasında çevrede İl Jandarma Komutanlığına bağlı askerler de güvenlik önlemi aldı. Bu arada, bazı göstericilerin çevredeki reklam panoları, bankalar ve iş yerlerine zarar verdikeri görüldü. Polisin müdahalesi sırasında bazı göstericiler gözaltına alındı.

Protestolar, kent merkezinde farklı noktalarda sürüyor.