NTV

İntihar bombacısı arananlar listesindeydi

Türkiye

İstanbul'da 1 polisin şehit olduğu bombalı saldırıyı gerçekleştiren İbrahim Çuhadar'ın, 'çok yüksek öncelikli' aranan teröristler arasında olduğu ortaya çıktı.

Polis Bülent Özkan’ın şehit olduğu, 4’ü polis 7 kişinin de yaralandığı 75. Yıl Polis Merkezi’ne yönelik canlı bomba saldırısının ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Saldırıyı düzenleyen canlı bomba İbrahim Çuhadar'ın, İstanbul polisinin 'çok yüksek öncelikli' notuyla aradığı 9 terörist arasında yer aldığı ortaya çıktı.

Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre, polis, emniyet birimlerinde dağıtılan listedeki diğer 8 kişinin peşine düştü. Listede 6 kadın 3 de erkek yer alıyor.

Öte yandan, terör örgütü üyeliğinden defalarca gözaltına alınan canlı bomba Çuhadar'ın 30 Ağustos'ta, saldırıdan 12 gün önce çekildiği anlaşılan fotoğrafları da ortaya çıktı. Terörist, ortalığı kana buladığı bomba düzeneğini beline bağlarken ve silahla yemin ederken görülüyor.

BOMBA YURT DIŞINDA HAZIRLANDI
Saldırıya ilişkin, Hürriyet'ten Çetin Aydın'ın haberinde yer alan ayrıntılar ise şöyle:


— DHKP-C’li İbrahim Çuhadar’ın polis merkezinde üzerinde patlattığı ve uzmanların profesyonelce yapıldığını söylediği bombanın, yurt dışından hazırlanarak Türkiye’ye getirildiği belirlendi.

— Emniyet yetkilileri, Dursun Karataş’ın ölümünden sonra örgütün başına geçen Yunanistan’daki Hüseyin Fevzi Tekin’in talimatıyla eylemin gerçekleştirildiğini belirtti.

— Üst düzey bir emniyet yetkilisi, “Örgüt üyelerinden bazıları çatışmalarda öldürüldü. Örgüt, öldürülen üyelerinin intikamını almak için saldırı düzenliyor” dedi.

— Patlama alanından alınan numunelerde, dinamitin hammaddesi olan “nitrogliserin” izine rastlandı. A-4 ve C-4 patlayıcılardan daha etkili olduğu belirtilen bombada, nitrogliserinin yanı sıra etkisini artırmak için başka kimyasal maddelerin de kullanıldığı tespit edildi.

— Çuhadar’ın bombayı patlatmadan önce panik amaçlı attığı el bombasının karakolun kurşun geçirmez camına çarparak yere düştüğü belirtildi.

— El bombasının piminin çekilmesine rağmen eski olması nedeniyle patlamadığı tespit edildi.

— Polis, canlı bombanın 1999’da tutuklandığını ve 2003’e kadar cezaevinde kaldığını saptadı. 2003’te serbest kalan Çuhadar’ın 2007 yılına kadar 4 kez gözaltına alındığı belirlendi. 2007 yılında tutuklanan Çuhadar, 8 ay cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı. 2008 yılında bir kez daha gözaltına alındı. 2010 yılına kadar polis takibinde kalan Çuhadar, bu yıldan sonra izini kaybettirdi.