NTV

iPhone 4S almalı mı, beklemeli mi?

Türkiye

iPhone 5 beklerken iPhone 4S ile yetinen meraklılar, gelecek yıl önemli değişikliklerle çıkacağı düşünülen yeni modeli beklemeli mi?

Apple, hakkında çıkan birçok asılsız haber ve belirsizlikten sonra iPhone’un son versiyonu olan iPhone 4S’i piyasaya sürdü. Türkiye'deki üç mobil operatör de 16 Aralık'tan itibaren iPhone 4S'i ülkemizde sözleşmeli paketlerle satmaya başlayacak.

Ancak hemen hemen tüm Apple ürünlerinde oldıuğu gibi, şimdiden iPhone 5'e ait dedikodular internet sitelerinde dolanmaya başladı. Söylentilerin başında seneye çıkacak iPhone'un daha büyük ekrana ve 4G ile NFC (yakın alan iletişimi) teknolojilerine sahip olacağı yönünde.

O halde piyasadaki en son iPhone modeline nasıl bakmalı? iPhone 4S daha önceki modellerin şöhretine şöhret mi katacak yoksa beklentilerin gerisinde mi kalacak? Bunun için aradaki temel farklılıklara bakmak gerekiyor.

iPhone 4S'te önceki modelden farklı olarak Apple A5 Dual-Core 1GHz İşlemci taşıyor. Apple İOS 5 işletim sistemini kullanan iPhone 4S'te ayrıca 'kişisel asistan' Siri de bulunuyor.Telefonda önceki modele göre değişmeyenlerse micro SIM kart kullanımı, ekran kalitesi ve büyüklüğüve tasarımı.

iMacLove dergisi iPhone 4S'in en can alıcı özelliği yönü İOS 5’in öne çıkan beş özelliği yorumladı ve 'ne yapmalı' sorusunun yanıtını aradı.

ICLOUD
iCloud ilk bakışta farklı Apple aygıtları arasında veri transferi ve senkronizasyonunu gerçekleştiren bir depolama aygıtı olarak görünebilir. Ancak başka birçok işlevi de mevcuttur: Siz kullanmakta olduğunuz iPhone 4 cep telefonunuzu yeni versiyonu olan iPhone 4S modeli ile değiştirmek istediğinizde eski cep telefonunuzdaki tüm verileri veri kaybı korkusu yaşamadan ve bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirmenize gerek kalmadan yeni cep telefonunuza aktarabilirsiniz.

Cep telefonunuz bir kablolu ağa bağlı ise e-mail, belgeler, hesap bilgileri, fotoğraflar ve diğer farklı ayarlar iCloud’a aktarılabilecek. Bundan daha önemlisi telefon hafızasında oldukça fazla yer kaplayan uygulamalar, müzik dosyaları ve apps ve books 5GB olan limitinize dahil edilmeyecek. Photo Stream uygulaması herhangi bir yerde cep telefonunuzla çektiğiniz bir resmi otomatik olarak iCloud’a yükler ve kablosuz internete bağlı olan diğer Apple İOS cihazlarınızda görüntüleyebilmeyi mümkün kılar. Photo Stream çektiğiniz son 1000 resmi kaydetme (yeni resimler 30 gün muhafaza edilir) ve daha sonra Camera Roll ya da bir albüme kaydedebilme imkanı sunar.

KAMERA
İOS 5 iPhone 4S’de bulunan güçlendirilmiş sensör sayesinde kamera uygulamalarına birkaç tanesini daha ekledi. Kilit Aç ekranındaki kamera kısa yolunu kullanarak kaçırmak istemediğiniz anları yakalamanız artık mümkün. HDR fotoğraflama özelliğinin yanı sıra sağladığı 3x3 tablo özelliği ile fotoğrafını çekmek istediğiniz nesneyi çerçevelemeniz mümkün. Fotoğraf düzenleme ise İOS 5’in sunduğu bir diğer özellik.

BİLDİRİMLER
Pop-up bildirimlerin yerine şimdi ekranın üst kısmından alt kısmına doğru sıralanmış bildirimlere ulaşmak için ekranı kaydırmanız yeterli olacaktır.

Eğer pop-up bildirimleri kullanmak sizin için daha cazipse Bildirim Merkezi’ndeki Bildirimler seçeneğinden gerekli ayarları yaparak pop-up bildirimlerini bu özel formatta almanız halen mümkün. Eğer bu seçeneği kullanmazsanız bildirimler ekranın üst kösesinden başlıklar şeklinde listelenecektir.

HATIRLATMALAR
Hatırlatmaların sevdiğimiz yanı konum tabanlı olarak servis veriyor olmasıdır. Hatırlatıcınızı nasıl kurduğunuza göre belirlediğiniz saatte belirlediğiniz bir yere vardığınızda ya da bir yerden ayrıldığınızda size hatırlatma yapabilir. Ayrıca iCloud ile birçok Apple aygıtı ile senkronize olabilir. iPad’inizi evde unutmanız halinde iPhone’unuz ile aynı hatırlatma bildirimini almanız mümkün.

TWITTER
İOS 5’e entegre edilmiş Twitter ile Kamera, Maps ve hatta Safari gibi uygulamalardan direkt olarak tweet atmanız ve hatta kişi kartlarındaki e-mail adresleri ile Twitter hesaplarını ilişkilendirmeniz mümkün. Böylelikle onlara Twitter üzerinden ulaşabilir ve kişi kartları aracılığıyla onlara Twit gönderebilirsiniz. Ayrıca gelen Twitleri görmenizi mümkün kılacak bir uygulama da İPhone 4S de mevcut.

Tüketiciler geçtiğimiz yıl iPhone 3GS çıktığında ilk bakışta bir önceki iPhone 3G ile farkını kavramakta zorlanmış, ancak kısa süre sonra ürüne büyük ilgi göstermişti. Aynı durum iPhone 4S için de yaşandı. Peki ne yapmalısınız? Kararınız, yukarıda sıraladığımız yeniliklerin hangilerine ne kadar ihtiyaç veya istek duyacağınıza bağlı.