NTV

İyi halli mahkuma 'elektronik kelepçeli' tahliye

Türkiye

Yeni denetimli serbestlik yasa tasarısı Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçti. Tasarıya göre cezasının bitimine bir yıl kalan 'iyi halli' mahkumlar bileklerine takılacak elektornik kelepçeyle erken tahliye olabilecekler.

Kamuoyunda 'elektronik kelepçe' yasası olarak bilinen Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarı, mahkumların cezalarının son bir yılını elektronik takip cihazlarıyla cezaevi dışında çekmesine olanak sağlıyor.

Yasa bu haliyle Genel Kurul'da kabul edilirse, ilk aşamada denetimli serbestlik kapsamına giren 15 bin mahkumun tahliye olmasının önü açılacak.

İYİ HAL ŞARTI
Tasarı, cezasının son 6 ayını açık cezaevinde geçiren, iyi hali olan, şartlı salıverilme tarihine bir yıl ve daha az zamanı kalan hükümlüleri yakından ilgilendiriyor.

Söz konusu özellikleri taşıyan hükümlüler, hakim tarafından onay verilirse denetimli serbestlik yasasından yararlanabilecek.

MÜEBBET KAPSAM DIŞI
Tasarıda bazı durumlar kapsam dışı bırakıldı. Yeni düzenlemede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptrılmış olanlar, örgüt ve terör suçlarından mahkum olanlar, iki kez hücre cezası alanlar ve cezaevinden firar edenler tasarının kapsamı dışında tutuldu.

UYGULAMA NASIL OLACAK?
Denetimli serbestlikten yararlanıp cezaevinden çıkanlar belirli bir bölge dahilinde serbest dolaşım hakkı kazanacak. Fakat bu sınırların dışına çıkarsa bileklerindeki elektronik kelepçe merkeze uyarı sinyali verecek. Mahkum ilk önce telefonla aranacak, cevap vermezlerse yeni kurulacak motorize birlikler mahkumu bulmak için harekete geçecek.

8 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM
Kurulacak denetimli serbestlik bürolarında 8 bin kişinin istihdam etmesi planlanıyor. Bürolarda sosyolog, psikolog, öğretmen ve teknisyenler görev alacak.