NTV

İzmir'de fuhuş operasyonu: 39 gözaltı

Anadolu Ajansı

Türkiye

İzmir'de, yabancı uyruklu kadınları çeşitli vaatlerle Türkiye'ye getirerek fuhuş yaptırdığı iddia edilen suç örgütünün 11'i kadın 39 üyesi ile fuhuş yaptırıldığı belirlenen 84'ü yabancı uyruklu 90 kadın yakalandı.

Alınan bilgiye göre, vatandaştan gelen ''fuhuş'' ihbarı üzerine, Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı.

Ekiplerin 6 ay sürdürdüğü takibin ardından, terörle mücadele, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele, çevik kuvvet şube müdürlüklerine bağlı toplam 290 polisin katılımıyla Konak, Karşıyaka, Buca, Karabağlar, Balçova ve Bayraklı ilçelerinde 51 ev ile 6 otele eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda, şebekenin elebaşı olduğu ileri sürülen A.A. ile şebekede aracılık, yer temin etme, yöneticilik işlerini yaptığı ileri sürülen 5'i yabancı uyruklu 11 kadının da aralarında bulunduğu 39 kişi gözaltına alındı. Çeşitli vaatlerle Türkiye'ye getirilen Rusya, Ukrayna, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Azerbaycan ve Belarus uyruklu 84 kadın ile 6 Türk kadın da yakalandı.

Porno içerikli film CD'leri, uyuşturucu madde, ruhsatsız silah ve bazı müşteri kayıtlarının bulunduğu defterler ele geçirildi.

Yabancı uyruklu kadınların çoğunun üniversite mezunu olduğu, aralarında doktor, avukat, ekonomistlerin bulunduğu ve para kazanmak amacıyla fuhuş için Türkiye'ye geldikleri öğrenildi.

Kadınlar, ifadelerinin alınmasının ardından sınır dışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Kadınların hastalık taşıyıp taşımadığının belirlenmesi için alınan kan örneklerinin incelenmeye gönderildiği belirtildi.

Gözaltına alınanlardan, suç örgütünün elebaşı olduğu iddia edilen A.A. ile şebeke üyelerinin çoğunun daha önce de ''fuhuş şebekesi'' operasyonu kapsamında tutuklandığı öğrenildi.

Şebeke üyelerinin, cep telefonlarında kayıtlı kişiler aracılığıyla veya bazı otellerdeki görevlilerden gelen talepler üzerine 200 ile 400 dolar karşılığında fuhuş yaptırdığı, delil bırakmamak için kadınlara not ve günlük tutturmadığı ileri sürüldü.

Suçlamaları kabul etmediği öğrenilen zanlılar, sorgularının ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi.