NTV

Kadınlar '12 Eylül Mektupları'nı yazıyor

Türkiye

Uçan Süpürge, bir sergiyle, 11. Uluslararası İstanbul Bienali izleyicilerini anımsamaya ve 'insan neyle yaşar' sorusuna kadınların gözünden yeniden yanıt aramaya çağırıyor.

Mayıs ayında Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali kapsamında Ankara’da açılan, “Kadınlar Saçlarını Çözüyor, Her Kuşaktan Kadınların 12 Eylül Mektupları” sergisi 1-10 Ekim tarihleri arasında, yeniden düzenlenmiş ve genişletilmiş olarak Garajistanbul’da görülebilecek.

Sergide tamamı kadınlar tarafından yazılmış 12 Eylül’e ilişkin mektupların yanı sıra fotoğraflar, karikatürler, resimler ve objeler de yer alıyor.

Askeri darbenin yalnız hapistekileri değil onların çocuklarını, ailelerini, sevdiklerini, yakınlarını nasıl derinden etkilediğini anlatan mektuplar, darbelerin çocuklar ve henüz doğmamış olanlar dahil, toplumların hayatını nasıl karanlığa sürüklediği de ortaya koyuyor.

Sergi süresince, mektuplar, aralarında Hale Soygazi, Lale Mansur, Jülide Kural, Füsun Erdoğan, Deniz Türkali’nin de bulunduğu kadınlar tarafından okunacak.

Sergiyi ziyaret eden kadınlar, kendi “12 Eylül Mektuplarını” yazıp sergiye dahil edebilecekler.