NTV

Kanseri yendi ama depreme yenildi

Anadolu Ajansı

Türkiye

Van'daki depremin aldığı hayatlardan biri de 25 yaşındaki öğretmen Okay Yaşar. Lenf kanserini yenen Yaşar'ı deprem sokakta yakaladı ve o anı arkadaşı anlattı.

1 yıl önce öğretmen olarak Van'ın Erciş ilçesi Yukarı Işıklar Gazi İlköğretim okulunda görev yapmaya başlayan Okay Yaşar (25), deprem günü öğretmen arkadaşı Sadullah Dayan'la birlikte Erciş ilçesinde otomobillerine yürüdüğü sırada başına düşen beton parçası nedeniyle olay yerinde hayatını kaybetti.

İlişkili Haberler


Yaşar'ın cenazesi, yakınları tarafından alınarak Ordu'nun Perşembe ilçesine getirildi. Ortatepe köyü Uzunçayır Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Yaşar'ın cenazesi köy mezarlığındaki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Üç kardeşin en küçüğü olan Okay Yaşar'ın daha önce lenf kanserine yakalandığı, ancak bu hastalığı gördüğü tedavi sonucu atlatmayı başardığı öğrenildi.

Cenazeye katılan Yaşar'ın öğretmen arkadaşı Sadullah Dayan, kendisinin Bitlis'te görev yaptığını, olay günü arkadaşı olan Oktay Yaşar'la Erciş ilçesinde buluştuklarını söyledi.

Sokakta yürüdükleri sırada depremin yaşandığını ve bu sırada bazı binalardan üzerlerine beton parçası düştüğünü ifade eden Dayan, ''Depremin hemen öncesinde camiden çıktık arabamıza doğru yürüyorduk. O anda depreme yakalandık.

Ortalık bir anda toz duman oldu. Herkes kendi derdine düştü. Ben kendimi yere attım. Binalar yıkılıyor, araçların üzerine beton parçaları düşüyordu. İki üç dakika sonra toz bulutu dağılınca ayağa kalktım. Sonra Okay'ı aramaya başladım.

Kendisini yerde yatar vaziyette buldum. O düşen beton parçalarından bir tanesi de maalesef onun kafasına isabet etmişti. Çok üzgünüm.''

İLK GÖREV YERİ VAN'DI
İlk görev yeri olarak Erciş ilçesine atanan 22 yaşındaki sınıf öğretmeni Zehra Şelale de depremde hayatını kaybetti.

Zehra Şelale Kaya (22), 3 ay önce evlendiği meslektaşı eşi Mehmet Şelale ile Erciş'e yerleşti. İlk görev yeri olan Erciş'teki bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmenliği yapan Zehra ve Mehmet Şelale çiftinin içinde bulunduğu otomobilin üzerine bina çöktü.

Zehra Şelale hayatını kaybederken, eşi Mehmet Şelale ise ağır yaralandı. Zehra Şelale'nin cenazesi ailesi tarafından Manavgat'a getirildi. Cenazenin yarın Manavgat'ta toprağa verileceği öğrenildi.

Van'da yaşanan depremde, geçen Temmuz ayında yaşamlarını birleştiren Özgür ve Emel Subaşıay çifti, yaşamlarını yitirdi.

Alınan bilgiye göre 2 yıl önce Van'ın Gürpınar İlçesi Çok programlı Lisesi Matematik Öğretmenliğine atanan Özgür Subaşıay (26) ile aynı dönemde Van Şehit İbrahim Karaoğlanlıoğlu Lisesi Matematik Öğretmenliğine atanan Emel Şubaşıay (25), 8 Temmuz 2011'de Turgutlu'da düzenlenen törenle hayatlarını birleştirdi.

Çiftin Van'da yaşanan depreme Bahçivan Mahallesi Kazım Karabekir caddesindeki Safa apartmanındaki evlerinde yakalandığı, binanın yıkılması sonucu yaşamlarını yitirdiği belirtildi.

Öte yandan çifti ziyaret için bir süre önce Van'a giden Emel Şubaşıay'ın annesi Şeyma Çokbilen'in (45) depremde ağır yaralandığı, Van Bölge Araştırma Hastanesi'nde tedavisine devam edildiği, teyzesi Hanım Yavaş'dan (48) ise haber alınamadığı öğrenildi.

Özgür Subaşıay'ın babası Mustafa Subaşıay'ın da Van'a gittiği, çiftin cenazelerinin uçakla Turgutlu'ya getirilerek toprağa verileceği öğrenildi.