NTV

Kilis'e Suriye'den 2 roket atıldı

ntv.com.tr,NTV Haber,Anadolu Ajansı

Türkiye
kilis roket.jpg

Kilis, bugün Suriye'den atılan 2 roketin hedefi oldu. İlk roket, öğle saatlerinde kent merkezindeki pazar yerine isabet etti. Olayda 5'i çocuk, 6 Suriyeli yaralandı. TSK, roketin atıldığı bölgeyi obüslerle ve F-16'larla vurdu. Akşam saatlerinde ise atılan bir roket daha Kilis kent merkezindeki ilkokulun yakınına düştü. İkinci roketli saldırıda ise 1'i çocuk 2 kişi yaralandı.

Suriye'de IŞİD kontrolündeki bölgeden ateşlenen ilk roket, öğle saatlerinde Sabah Pazarı yakınlarındaki Canpolat Paşa Mahallesi Tekke Sokağı'na düştü.

Olayda yaralanan 5'i çocuk 6 Suriyeli, 112 Acil Servis ekiplerince Kilis Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

3 KATLI BİNA VE DÜKKANDA HASAR OLUŞTU

Roket parçalarının isabet ettiği 3 katlı bina ve dükkanda hasar oluştu.

Polis ekipleri, olay yerini güvenlik kordonuyla çevirerek, vatandaşları tahliye etti.

Kilis Belediyesi itfaiye ve GAZDAŞ ekipleri, doğalgaz kaçağı riskine karşı önlem aldı. Belediye ekipleri de roket parçalarının isabet etmesi nedeniyle patlayan su borusunu onardı.

Bu arada, olayda yaralanan 3 kişinin roket parçalarının isabet ettiği dükkana alışveriş amacıyla geldiği öğrenildi.

KİLİS VALİSİ ÇATAKLI'DAN AÇIKLAMA

Kilis Valisi İsmail Çataklı, Suriye'den ateşlenen roket mermisinin düştüğü bölgede önlem alındığını söyledi. Çataklı, "1'i yetişkin 6 yaralımız var. 5 kişinin sağlık durumu iyi" dedi.

AK PARTİ KİLİS MİLLETVEKİLİ POLAT: 6 SURİYELİ VATANDAŞIMIZ YARALI

NTV canlı yayınına bağlanan AK Parti Kilis Milletvekili Reşit Polat, yaralıların Suriyeli olduğunu söyledi. Polat, ''6 Suriyeli vatandaşımız yaralı, 1'inin durumu ağır. Milletimize geçmiş olsun'' ifadesini kullandı.

KİLİS BELEDİYE BAŞKANI KARA: GÜVENLİ BÖLGENİN ACİLEN KURULMASI LAZIM

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara da NTV canlı yayınına bağlandı. Kara, şöyle konuştu:

''6 yaralımız var, 6'sı da Suriyeli 1'i yetişkin bayan 5'i çocuk. Hayati tehlikeleri olmadığı iletildi bize. Suriye olayı ilk başladığı günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın dile getirdiği ve bugün Türkiye'nin özellikle Fırat Kalkanı operasyonuyla devreye girdiği 90 kilometre ya da 40 kilometre derinliğindeki güvenli bölgesinin çok acilen kurulması lazım bu bizim için hayati önem arz ediyor. Bu kadar hayati önem arz eden konuda ne yazık ki uluslararası kuruluşlar ve devletler yeterince buna destek olmuyorlar. Fransa'da, Belçika'da bomba patladığı zaman ayağa kalkan dünya buradaki terör örgütlerinin saldırıları karşısında yeteri kadar tepkiler göstermiyorlar. Buna yeteri kadar tepki vermeyen devletleri ve uluslararası kuruluşları da kınıyorum.''

İlişkili Haberler

TSK, IŞİD'İN SİLAH MEVZİSİNİ VURDU

Kilis'e atılan ikinci roket mermisinin ardından bölgeye hava harekatı düzenlendi

TSK'dan yapılan açıklamada, "17:00 sularında bir katyuşa mermisi daha atılmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait F-16'larla RAİ bölgesi doğusuna, İhtimalat kuzeyine ve El Athaniyah bölgelerine hava taarruzu düzenlenmiş ve tespit edilen silah mevzileri tam isabetle vurularak imha edilmişlerdir. Bölgede çok sayıda DEAŞ teröristi de etkisiz hale getirilmiştir." denildi.

2 PATLAMA SESİ DUYULDU

Bu arada Kilis'te, saat 17.00 sıralarında peş peşe iki patlama sesi duyuldu.

BİR ROKET DAHA ATILDI

Akşam saatlerinde ise Suriye'den ateşlenen bir roket daha, Kilis kent merkezi Saraç Mehmet Çavuş Mahallesi'ndeki Mercidabık İlkokulu yakınına isabet etti. Olayda 1 Türk ile 1 Suriyeli çocuğun yaralandığı öğrenildi.

Öte yandan ikinci roketin patlamadığı belirtildi. Roket, uzman ekiplerce kontrollü olarak patlatıldı. 

ETİKETLER