NTV

Konya'yı çöp aydınlatıyor

Anadolu Ajansı

Türkiye

Konya'daki Aslım Katı Atık Depolama Sahası'na yapılan ''Deponi Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi'' ile 100 bin nüfuslu bir kentin günlük ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretiliyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Aslım Katı Atık Depolama Sahası'ndaki üretim tesisinde yaptığı tanıtım toplantısında, şu an dünyada en önemli konunun kaliteli yaşamın sürdürülebilmesi için temiz hava, su ve toprak olduğunu söyledi.

İleri bir tarihte kent parkı ve güneş enerjisi üretim tesisi olacak olan Konya'daki çöp sahasının şu anda metan gazından elektrik üreten bir fabrika konumunda olduğu vurgulayan Akyürek, ''Konya çöplüğü şu anda bir maden, üretim ve istihdam sahası konumunda. Şu anda bu tesis Türkiye'nin dünyaya örnek gösterebileceği bir tesis'' dedi.

Türkiye'de bugüne kadar sadece Ankara'da bulunan böyle bir tesisin şimdi de Konya'da kurulduğunu anlatan Akyürek, ''Bu tesis, sadece Konya ve Türkiye açısından değil, dünya insanlığı açısından da katkı yapan önemli ve öncü bir tesis. Yenilenebilir enerji, dünyanın gündeminde olan bir konu. Burada yenilenebilir enerji tesisi görüyorsunuz'' diye konuştu.

Akyürek, 4 üniteden oluşan tesisin toplam kapasitesinin saatte 6 megavat (MW) olduğunu söyledi. Şu anda saatte 4 MW kapasiteyle çalışan tesiste yaklaşık 19 bin konuta yetecek kadar elektrik üretildiğini anlatan Akyürek, bunun da 100 bin nüfuslu bir kentin günlük elektrik ihtiyacını karşılayabilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

50 milyon liraya mal olan tesisin yap-işlet modeliyle hayata geçirildiğini belirten Akyürek, şunları kaydetti:''Bu tesisle birlikte ülke bütçesine de katkıda bulunuyoruz. Enerjide dışa bağımlıyız. Burada 100 bin kişiye yetecek enerji üreterek, aynı zamanda doğalgaz ithalatının azalmasına, petrol ithalatına karınca kararınca Konya olarak bir miktar katkı yapmış oluyoruz. Katı atık yönetim sistemimiz ekolojik belediyeciliğimizin en önemli ayağını oluşturuyor.''Akyürek, şehrin dışında tarıma uygun olmayan bir arazide ''Konya Entegre Katı Atık Yönetim Merkezi'' kurulacağını ve bu tesisin de yaklaşık 23 milyon avroya mal olacağını sözlerine ekledi.