NTV

Kuşlar için "yuva" zamanı

Türkiye

Baharla beraber kuşlar için "yuva yapma zamanı" da geldi... Onlara yardımcı olmak ister misiniz?

İlkbahar kuşlar için yuva yapma zamanıdır. Kuşların yuva yapması için uygun olan yerleri, bahçelerimizi onlar için hazırlayabiliriz.

Sığırcık ve ebabil gibi yuvalarını ağaç kovuklarına yapan kuşlar için kuş yuvaları hazırlayabiliriz. Hazırlayacağımız yuvaların gelecekte ev sahipleri olacak kuşlar için güvenli olmasına dikkat etmeliyiz.

Yuvaları kedi, insan ya da diğer küçük yırtıcıların ulaşamayacağı yerlere koymalıyız. Küçük kuşlar için hazırlayacağımız yuvaların girişlerinin çapı 3.3cm, sığırcıklar için hazırladıklarımızın ki ise 4.7cm olmalıdır.

Marketlerin bahçe kısımlarında bulacağınız bazı kuş yuvaları çok düz ve büyük girişlere sahip olabilmektedir. Bu tür yuvalar, kuşların yavrularını ve yumurtalarını gerektiği kadar koruyamamasına neden olabilir.

Elbette ki kuşlar için, doğal yuvaları olan ağaç kovukları, kuş yuvalarından daha iyidir; bu nedenle bahçemizdeki yaşlanmış ağaçları da korumalıyız. Bahçemizde baktığımız yaşlı ağaçlar kuşlar için harika bir hediye olabilir!

Kuşlar için yapabileceğimiz diğer bir güzel şey ise, bahçemizde pestisit (tarım ilacı) kullanmamaktır. Çünkü yavru kuşlar böceklerle ve genellikle yumuşak larvalarla beslenirler. Larvaların zehirlenmemesi, yavru kuşların sağlıklı ve güvenli şekilde beslenmesini sağlar. Ayrıca eğer kuşların bahçemizde yasamasına olanak sağlarsak onlar da bize, bahçemizdeki bitkileri zararlı böceklerden koruyarak yardım ederler. Kuşları üvez ve alıç gibi meyveli çalılar yetiştirerek daha da mutlu edebilir, her bahar bahçenize mutlu dönmelerini sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Yaşayan Bahar