NTV

MİT TIR’ları davasında yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı

ntv.com.tr,NTV Haber,Anadolu Ajansı

Türkiye
Arşiv

MİT TIR'ları davasında yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis cezası verildi. Tutuklanan Berberoğlu, Maltepe Cezaevi'ne konuldu.

İlişkili Haberler

MİT TIR'larının görüntülerinin yayınlanması davasında yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 25 yıl hapse mahkum edildi.

Mahkeme heyeti, Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına karar verdi. 

Berberoğlu askeri casusluk yaptığı suçlamasıyla önce müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ardından da Berberoğlu'nun cezasından indirime gidilerek cezası 25 yıla indirildi.

Duruşma salonunda olan CHP Milletvekili Berberoğlu tutuklandı. 

BERBEROĞLU: BUNU YARATANLAR UTANSIN

Tutuklama kararı sonrası Enis Berberoğlu, adliye koridorunda açıklama yaptı.

Berberoğlu, "Olmadık bir işten böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın. Siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağım" diye konuştu.

Tutuklanan Enis Berberoğlu, Maltepe Cezaevi'ne götürüldü. Berberoğlu'nun güvenlik gerekçesiyle arka kapıdan cezaevine alındığı öğrenildi.

"KAÇMA ŞÜPHESİYLE TUTUKLANDI"

Kararın ardından Enis Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün, adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Murat Ergün, verilen karar nedeniyle hukuk adına utanç duyduklarını söyledi.

Avukat Ergün, kendisinin ve müvekkilinin FETÖ'yle mücadele ettiğini belirtti.

Enis Berberoğlu'nun "Kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle tutuklandığını" dile getiren Avukat Ergün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Az önce mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu haksızlığa, hukuksuzluğa uğramıştır. Müvekkilim, FETÖ ile mücadele etmiş bir basın mensubu olarak, bugün burada FETÖ'cülükle suçlanıp mahkum olmaktan utanç duyuyor. Ama utancımızın kaynağı biz veya bizim yaptığımız eylemler değil, hukuk adına bize yapılandır. Hukuk adına utanıyoruz, Enis Berberoğlu'nun avukatı olmaktan gurur duyuyorum. Çünkü hiçbir zaman hukuksuzluğa içeride de dışarıda da teslim olmadı. Hep doğruları söyledi, ayrılmadan önce söylediği son söz: Eğer memleket için hayırlı olacaksa bir kere değil 10 kere müebbet yemeye hazırım. Bu hukuka doğru demokrasiye doğru gidişin bir başlandıgıcı bir vesilesi olsun dedi. Değerli arkadaşlar biliyor musunuz İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu ne için tutuklandı? Sabit ikametgahı var denilen serbest bırakıldığı, iyi uyuyamıyor uykusu kaçıyor denilen damatların serbest bırakıldığı yerde her duruşmaya gelen öğle yemeğinde arkadaki kafede tost yiyerek tekrar duruşmaya gelen İstanbul Milletvekili kaçma şüphesiyle tutuklandı."

BERBEROĞLU'NUN EŞİ: PROTESTO EDİYORUM

Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu, karara tepki gösterdi.

Berberoğlu ""Dosyada iki tane isnat var, bu isnadı mahkeme delillendiremedi. Suçu yok adamın, müebbetle başladılar 25'e indirdiler ve duruşmada tutuklanmış oldu. Bunu protesto ediyorum. Çok büyük haksızlık. Sadece bir yerlere selam vermek bazı tepedekilerin kindarlığının sonucu olan şeyler. Bu Enis Berberoğlu'na değil, yazılı ve sözlü medyaya, CHP'ye ve bütün muhalefete bir cezadır" dedi.

CHP'DEN İLK TEPKİ: NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay mahkemenin kararı sonrası davanın görüldüğü Çağlayan Adliyesi'nin önünde açıklama yaptı.

Karara sert bir şekilde tepki gösteren Altay, kararın muhalefete gözdağı niteliğinde olduğunu söyledi.

Altay, "Cumhuriyet Halk Partisi yapılması gereken her şeyi yapacak" dedi.

DÜNDAR VE GÜL'ÜN DOSYASI AYRILDI

Öte yandan, Enis Berberoğlu'yla aynı davada yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül'ün dosyaları ayrıldı.

CHP'DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Berberoğlu'nun tutuklanması kararının ardından CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında toplandı.

SAVCILIK MÜEBBET İSTEMİŞTİ

Savcılık, 11 Ocak tarihinde yapılan duruşmada esas görüşünü açıklamıştı.

Savcı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan müebbet ve "örgüt üyeliği" suçundan ise 10 yıla kadar hapsini istemişti.

25 YILLIK GAZETECİ

Dünya, Hürriyet, Radikal ve Sözcü gazetelerinde çalışan Enis Berberoğlu, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulunmuştu. 

Berberoğlu, 2015 yılında CHP'den milletvekili seçilmişti.

Gazeteci Oya Berberoğlu ile evli olan Berberoğlu'nun bir çocuğu bulunuyor.

ETİKETLER