NTV

NASA’nın radyoaktif maymunları

Türkiye

NASA, uzay yolculuklarında maruz kalınan radyasyonun etkilerini görmek için maymunların kullanıldığı deneylere başlıyor.

Mars’a yapılacak insanlı bir yolculukta astranotlar aylar boyunca dünyanın manyetik alanın dışında olacaklar ve Güneş’ten gelen radyasyona maruz kalacaklar. Daha önce fareler üzerinde yapılan deneylerde az miktarda ve uzun süreli radyasyonun etkileri hakkında bilgiler elde edilmiş olsa da bu araştırmalar yeterli değil.

NASA verilerin az olması nedeniyle radyasyonun özellikle sinir sistemi ve davranışsal etkielerini öğrenmek için sincap maymunları üzerinde deneyler yapacak. NASA yıllardır maymunlar üstünde deney yapmıyordu .

Araştırmayı yürüten Harvard Tıp Okulu Mclean Hastenesi’nden Jack Bergman, NASA’nın uzak uzay yolculukları için kararlı olduğunu söyledi ve astronotları yolcuklarda nelerin beklediği sorusunun önemine dikkat çekti:

“Deneyin güzel tarafı, rayasyonun ani etkisinin değil farklı zaman periodlarındaki uzun sürekli etkisinin incelenmesi. Bu çeşit bir bilgi elimizde bulunmuyordu.”’

HAYAT BOYU BAKILACAK
NASA’dan yapılan açıklamada maymunların hayat boyu bakımlarının Mclean Hastanesi tarafından yapılacağını duyurdu.

Kurum daha önce onyedi primatı özellikle şempanzeleri G- kuvvetinin ve düşük yerçekimin insan üzerinde etklierini test etmek için kullanmıştı.