NTV

Nokia 10 bin personelin işine son verecek

Türkiye

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia için zor günler devam ediyor. Son bir yıl içinde gelir tahminlerini üç defa aşağı çeken şirket, 2013 sonuna kadar 10 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

Apple’ın iPhone ve Google’ın Android tabanlı akıllı telefonların egemen olduğu ağır rekabet ortamında tutunmaya çalışan Nokia, ‘piyasadaki rekabetin, akıllı telefon işlemlerini beklediklerinden çok daha geniş kapsamlı bir seviyeye taşıdığını, faaliyet işlemlerinin tahmin edilenden çok daha fazla olacağını” ifade etti.

Nokia, gelecek yılın sonuna kadar 10 bin personelin çıkarılmasıyla, maliyetlerini 1.6 milyar euro kısacağını belirtti. Şirket, geçtiğimiz yıl 14 bin çalışanının işine son vermişti. Nokia, tasarruf edilecek paranın 1 milyar euroluk kısmını, yeniden yapılandırma işlemlerine harcayacakları bilgisini verdi.

Nokia CEO’su Stephen Elop, “Planlanan bu azaltımlar, Nokia’nun uzun dönem rekbetçi gücünü korumamız için gerekli” açıklamasında bulundu.

YÖNETİM KADROSU DA DEĞİŞİYOR
Nokia, binlerce çalışanın görevine son verecek olmasının yanı sıra, yönetim kadrosunda da önemli revizyona gidecek. Piyasa birimi başkan yardımcısı Niclas Savander, akıllı telefon birimi başkanı Mary McDowell ve kısa süre önce göre göreve atanan pazarlama şefi Jerri DeVard, bu ay sonunda görevlerini terk edecek. Bu isimlerin yerlerine sırasıyla Chris Weber, Timo Toikkanen ve Tuula Rytila getirilecek.

İşten çıkarmalar ve yeniden yapılandırma ile yaşadığı kan kaybını durdurmaya çalışan Nokia, bu yılın ilk mali döneminde elinde sadece 4.87 milyar euro nakit bulunduruyordu. Bu miktar, 2011’in dördüncü çeyreğinden bu yana 709 milyon euroluk bir azalışa işaret ederken, bir yıl önce aynı döneme oranla yüzde 24 düşüş yaşandı. Nokia’nın kredi notu, kredi derecelendirme kuruluşları Standard & Poor’s ve Moody’s tarafından da düşürüldü.

Nokia, yaşadığı düşüşü bir nebze azaltabilmek için sahip olduğu lüks cep telefonu markası Vertu’tu özel sermaye şirketi EQT’ya açıklanmayan bir fiyata sattı.

CEO BEKLENENİ VEREMEDİ
Olli-Pekka Kallasvuo’nun koltuğuna Eylül 2010’da getirilen Elop, Nokia’nın geçmişte kalan başarısını yeniden canlandırmak amacıyla ilk olarak Microsoft’la işbirliğine gitti ve akıllı telefonlarının işletim sistemi için Windows Phone’u tercih etti. Nisan ayında, şirketin küresel satış gücünden sorumlu Colin Giles’ın görevini bırakacağı açıklandı.

Giles’ın gitmesiyle personel azaltımı hızlanan Nokia, Elop’un CEO’luğa geldiği günden bu yana yakşaşık 40 bin çalışanının işine son verdi. 2012’in ilk çeyreğinin sonunda, Nokia’nın 122 bin çalışanı bulunuyordu. Bu rakamın 53 bini, mobil cihazlar bölümünde görevli. Nokia’nın hisse değeri, düşmeye devam ederek bugün 2.53 doları gördü. Şirketin hisse değeri, 2010’dan bu yana neredeyse yarı yarıya azaldı.