NTV

Öğrenciler pil toplayacak

Anadolu Ajansı

Türkiye

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) 2010-2011 eğitim öğretim yılında, öğrencilerle yaklaşık 150 ton atık pil toplayacak.

TAP'dan yapılan yazılı açıklamada, ülke genelindeki atık piller ile akümülatörlerin toplanması konusunda Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olduğu belirtilen TAP'ın, 2010-2011 eğitim öğretim yılında öğrencilerle yaklaşık 150 ton atık pil toplamayı hedeflediği ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAP Genel Sekreteri İnci Kavuştu, Türkiye'de 7'den 70'e herkesin, gündelik hayatında mutlaka pil kullandığını ancak pilin öneminin farkında olmadığını vurguladı.

Bu sebeple TAP'ın bu yıl, atık pil toplama kampanyasında, ''Doğanın Pili Bitmesin'' sloganını seçtiğini ifade eden Kavuştu, şunları kaydetti:''Afişlerimizde de hep bu sloganı kullandık. Çünkü piller, hayatımızın bir çok yerinde bize enerji veriyor. Ama atık pilleri gelişigüzel çöpe attığımızda doğanın enerjisi, doğanın pili bitiyor. TAP olarak, topluma, insanlara pillerin ayrı toplanması gerektiğini öğretmek istiyoruz. Bu amaçla okullar arası atık pil toplama kampanyalarını bu yıl daha da genişleteceğiz. Her yıl ödüllü pil toplama yarışmalarına katılan okullarımızın sayılarını artırmaya çalışıyoruz. Geçen yıl çok ciddi bir sayıya ulaştık. Bu yıl 2010-2011 eğitim öğretim döneminde birkaç şehir daha kampanyamıza ilave olacak. Bu işlerin uygulaması çok zor, çünkü diğer atıkları toplamanın maddi bir getirisi de var ama pilde bu yok! Ama yılmadan yolumuza devam edeceğiz.''

Kavuştu, 2010-2011 eğitim öğretim yılında, okullara yönelik atık pil toplama kampanyalarını 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde gerçekleştirilecek ödül törenlerine yetiştirebilmek için ekim ya da kasım ayında başlatıp 2011 yılının nisan ayında tamamlamayı planladıklarını bildirdi.